PolecanyBiznes.plWiadomości biznesowe14 polskich firm w rankingu najlepszych miejsc do pracy
14 polskich firm w rankingu najlepszych miejsc do pracy

14 polskich firm w rankingu najlepszych miejsc do pracy

przez Biznesowe materiały prasowe

Tegoroczna lista Best Workplaces Europe™, ogłoszona przez Great Place To Work® w dniu 21 września 2023 w Luksemburgu, ponownie udowadnia, że polskie firmy z powodzeniem dotrzymują kroku europejskiej czołówce. A konkurencja z roku na rok staje się coraz bardziej zaciekła. Po pierwsze, przybywa firm aspirujących do miejsca na liście – w tym roku przebadano ponad 3350 firm z Europy (o 12% więcej niż w roku ubiegłym). Po drugie, poprzeczka umożliwiająca zakwalifikowanie się na listę ustawiona jest coraz wyżej. Aby zachować miejsce na liście, firmy nie mogę stać w miejscu. Muszą stawać się coraz lepsze.

 

Ranking najlepszych miejsc do pracy

W tym roku Great Place To Work® przeanalizował ponad milion ankiet pracowniczych. Jak zawsze ma to miejsce w europejskiej odsłonie konkursu, firmy konkurowały w 4 kategoriach: firm małych (10-49 pracowników), firm średnich (50-499 pracowników), firm dużych (od 500 pracowników) oraz firm międzynarodowych (co najmniej 1000 pracowników na świecie i co najmniej trzy zwycięstwa na listach krajowych w Europie).

 

Tegoroczni zwycięzcy Great Place To Work®

Pierwsze miejsce na liście firm dużych zajęła holenderska spółka informatyczna AFAS Software. To awans z 16. miejsca w roku ubiegłym. Holandia ma powody do satysfakcji, gdyż listę firm średnich otwiera kolejna spółka z tego kraju. Blue Bricks to także firma informatyczna, nienotowana w klasyfikacji z zeszłego roku. Na liście firm małych pierwsze miejsce przypadło tureckiej firmie TrabzonPort. Turcja należy do liderów, jeśli chodzi o liczbę firm na liście.

Interesująco przedstawia się czołówka na liście firm międzynarodowych. Zarówno pierwsze miejsce w tej kategorii, jak i kolejne dwa na podium zajęły dokładnie te same firmy co w roku ubiegłym. Są to DHL Express, a za nim AbbVie oraz Hilton. Zdecydowana większość firm z listy międzynarodowej to organizacje, które od wielu lat stają w konkursowe szranki i doskonale rozumieją, że warunkiem niezbędnym, aby zająć, a potem zachować, miejsce na liście jest stawanie się coraz lepszym. Droga na szczyt tych trzech firm pokazuje, że warto nie ustawać w wysiłkach. Pięć lat temu, w 2018 r., DHL Express zajmował na analogicznej liście 18. miejsce, AbbVie 6. a Hilton 11.

 

Polska jak Szwecja

14 firm z Polski wśród 150 najlepszych organizacji w Europie to wynik taki sam, jaki osiągnęła Szwecja. Mniej swoich reprezentantów od nas mają takie kraje jak Norwegia, Finlandia czy Holandia. Są oczywiście liderzy, od których dzieli nas jeszcze pewien dystans. W czołówce, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się: Francja (27 firm), Wielka Brytania (25 firm), Niemcy (20 firm). Zajmujemy zatem dobre miejsce w połowie europejskiej stawki.

 

Polskie firmy na liście Great Place To Work®

Na liście firm dużych Polskę reprezentują aż 4 spółki: Sii Polska (9. miejsce), SoftServe Poland (20. miejsce), Sollers Consulting Sp. z o.o. (35. miejsce) oraz Objectivity (45. miejsce). Wszystkie te firmy należą do branży informatycznej. Przedstawicielem Polski na liście firm średnich jest Idego Group (19. miejsce) – to także spółka działająca w branży IT, a na liście firm małych – transportowa spółka Schwerlast Aleksandra Ledwig (4. miejsce).

Kolejnych 8 zwycięzców to polskie oddziały firm międzynarodowych. Ich dokonania zostały docenione wcześniej w konkursie krajowym Great Place To Work® (lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2023 została ogłoszona 25 maja), a to przyczyniło się do sukcesu firmy na niwie europejskiej. Polska reprezentacja w tej konkurencji to: Hilton, Cisco, Stryker, Hilti, Cadence, Novo Nordisk, Volkswagen Financial Services oraz Bacardi.

 

Czynniki wpływające na komfort i zadowolenie pracowników w pracy

Tym, co najmocniej wyróżnia zwycięskie firmy na tle innych badanych przez Great Place To Work®, są deklaracje pracowników odnoszące się do satysfakcjonującego wynagrodzenia, możliwości zdalnego wykonywania obowiązków oraz środowiska pracy zapewniającego psychiczny i emocjonalny komfort. Najlepsze firmy inwestują w swoich pracowników na różne sposoby. Czasami te inwestycje przybierają kształt dosłowny: pracownicy mają udział w zyskach firmy. Tak dzieje się np. w Schwerlast Aleksandra Ledwig (spółka z Polski – 4. miejsce na liście firm małych) i Sii Polska (9. miejsce na liście firm dużych). Inne firmy oferują dodatkowy wolny czas – cały dzień lub popołudnie – na realizację własnych pasji lub coaching związany z rozwojem zawodowym. Aby z powodzeniem oferować elastyczną pracę i dodatkowy wolny czas, firmy muszą najpierw swoim pracownikom zaufać. Wzajemne zaufanie uruchamia w następstwie spiralę pozytywnych reakcji. Kiedy pracownicy czują się godni zaufania, mają więcej wiary w swoich menedżerów. W Najlepszych Miejscach Pracy™ w Europie 86% pracowników stwierdziło, że kierownictwo dobrze radzi sobie z przydzielaniem zadań i koordynowaniem pracy. 91% pracowników uważa, że ludzie w ich firmie wkładają w pracę dodatkowy wysiłek, a 88% deklaruje, że zamierza pozostać w firmie na dłużej.

Elastyczne warunki pracy nie wykluczają potrzeby budowania więzi międzyludzkich. Dlatego firmy organizują wspólne śniadania, wyjazdy czy rozgrywki sportowe. Dla pracowników to nie tylko okazja, aby poznać się lepiej, ale także, aby zacieśnić współpracę w ramach zespołów. Podczas Lightning Talks organizowanych w Idego Group (19. miejsce na liście firm średnich) pracownicy nie tylko dzielą się wiedzą z dziedziny IT, ale również inspirują innych swoimi pozazawodowymi pasjami. To między innymi dzięki takim inicjatywom 90% pracowników zwycięskich firm deklaruje, że nie może się doczekać przyjścia do pracy.

Umiejętnie równoważąc elastyczne warunki pracy i rozwijanie więzi międzyludzkich, Najlepsze Miejsca Pracy™ w Europie są w stanie zaoferować swoim pracownikom wyższy poziom dobrego samopoczucia. Potwierdza to 88% ich pracowników. Jest to o 33 punkty procentowe więcej niż w przeciętnej europejskiej firmie. A zdrowe środowisko pracy to dla pracowników podstawa, aby mogli wykonywać świetną pracę dla swoich firm.

 

Źródło: newseria.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz