PolecanyBiznes.plBiznesBiznes MamyBiznes Mamy: Janina Cyganek – wirtualna asystentka dla branży beauty
Janina Cyganek Misjanina

Biznes Mamy: Janina Cyganek – wirtualna asystentka dla branży beauty

przez Renata Zielezińska

Projekt Biznes Mamy pozwala nam poznać inspirujące historie kobiet biznesu. Świat kobiety nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Co więcej, macierzyństwo jest trudne i wymagające, a praca pozwala się mamom spełniać, jest swego rodzaju odskocznią, daje poczucie szczęścia i satysfakcji. Wiele mam otwiera własne firmy, ponieważ pragnie rozwijać się zawodowo. W cyklu wywiadów z przedsiębiorczymi mamami tym razem prezentujemy zawód wirtualnej asystentki w rozmowie z Janiną Cyganek.

 

Jak to się stało, że postanowiłaś łączyć pracę zawodową z macierzyństwem?

Dokładnie rok po urodzeniu pierwszego dziecka postanowiłam wrócić do pracy na etat. Znalazłam pracę, nianię, ale coś nie zagrało. Nie czułam się komfortowo z tą decyzją. Mało to wylądowałam z synem w szpitalu. To był wystarczający impuls, by powiedzieć sobie, że to nie jest rozwiązanie dla naszej rodziny. Jakiś czas później trafiłam na artykuł o pracy zdalnej a konkretnie o zawodzie wirtualnej asystentki. Wtedy mnie olśniło i w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z pracą zdalną. Pomysł ten wydał mi się być idealny – skrojony na miarę potrzeb mojej rodziny. W tym roku mija 5 lat, a ja jestem spełniona zawodowo i prywatnie jako żona i mama dwójki już maluchów.

 

Czym się zajmujesz zawodowo?

Jestem Wirtualną Asystentką, czyli zdejmuję z barków moich klientów konieczność wykonywania różnych zadań w strefie online. Głównie zadania administracyjne typu prowadzenie skrzynki e-mail, przygotowanie dokumentów, prezentacji. Mam też sporą wiedzę w Wordpressie i WooCommerce, Newsletterach, SM i wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić. Ostatnio wydałam też e-booka MISJA MAma, w którym opowiadam swoją historię łączenia pracy zdalnej i macierzyństwa. Dzielę się wskazówkami, po to by inne kobiety mogły stworzyć swój własny plan działania. I z sukcesami łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem.

 

Podziel się swoimi patentami na łączenie pracy z macierzyństwem?

Po pierwsze musisz czuć, że ten zawód jest idealny dla Ciebie. Po drugie, jeśli praca będzie Twoją pasją, będziesz odpowiednio zmotywowana, by każdego dnia najlepiej jak potrafisz, wykonywać zgodnie z harmonogramem pracę w swojej firmie. Nawet jeśli mają to być małe kroczki. Po trzecie nie zniechęcaj się, kiedy masz mało czasu. Praca wieczorami, w trakcie, gdy dziecko śpi, może okazać się wystarczająca na początek. Poza tym sama nie słuchaj innych, tylko własnej intuicji. Jeśli Ty również czujesz, że chcesz pracować zdalnie i być mamą jednocześnie, to zacznij działać w tym kierunku.

 

Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że pracująca mama to "szczęśliwa mama"?

Oczywiście. Świat kobiety nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Powiedziałabym, że wtedy wszystko się zaczyna. Stajemy się w pełni kobietami, potrafimy walczyć o rodzinę o lepszy byt. Bycie mamą jest piękne, ale i niezwykle trudne. A praca taka, w której się spełniasz, może być świetną odskocznią i cegiełką do szczęścia całej Twojej rodziny.

 

Jak sobie radzisz, gdy dziecko jest chore lub w innych sytuacjach awaryjnych?

Nie ukrywam, że z jednej strony moja praca pozwala mi być elastyczną. Kiedy dziecko jest chore, po prostu się nim zajmuje. Natomiast pracę wykonuję dzień lub dwa później. Z drugiej strony jakość usług od początku była dla mnie priorytetem. Dlatego zawsze staram się dotrzymywać terminów, nawet jeśli mam pracować do późnych nocnych godzin. Od początku mam wielkie wsparcie męża, który sam ma odpowiedzialne i wymagające prace, jako strażak i ratownik medyczny. Od niedawna w opiece nad córką pomaga nam również ciocia.

 

Co poradziłabyś innym kobietom, które planują powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

Jeśli czujesz, że to jest ten moment, to zacznij działać. Masz jedno życie, które musisz przeżyć sama za siebie. Fajnie, gdybyś nie zmarnowała żadnej szansy, nawet tej zawodowej. I wcale nie musi to być kosztem dziecka i rodziny. Jestem tego dowodem.

 

Wymień 6 powodów, dla których warto łączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową?

Moim zdaniem to:

  • Brak przerwy w CV.
  • Nieustanny rozwój zawodowy.
  • Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować w przyszłości.
  • Więcej pieniędzy w budżecie domowym.
  • Wyższa pozycja w społeczeństwie.
  • Szczęśliwa mama, która jest radosną mamą i żoną.

 

Miewasz jakieś trudności jako pracująca mama?

Oczywiście. Łączenie w moim przypadku pracy zdalnej z macierzyństwem czasami bywa męczące. Zdarzają się nieprzespane noce. Często muszę zmieniać swoje plany, bo np. dzieci chorują lub odwrotnie trzeba coś zrobić dla klienta na cito. Elastyczny tryb życia i pracy ma swoje plusy, ale i minusy. Jednak to, że mogę być w domu blisko dzieci, jest dla mnie największą motywacją do działania.

 

Jak wygląda Twój typowy dzień?

To zależy czy jestem sama, czy mąż ma wolne. Kiedy jestem sama, wstaję około godziny 7 i ogarniam dzieci. Zawożę syna do przedszkola. Córką zajmuje się ciocia, a ja do 13.30 pracuje. Potem obiad, odbieram syna z przedszkola. Spędzam czas z dziećmi. Około 19 – 20 kładę je spać i później mam czas dla siebie. Najczęściej nadrabiam pracę, ponieważ w dni, kiedy mąż jest w domu, ogarniamy zakupy, domowe sprawy, spędzamy czas z dziećmi. Często tak jak wcześniej wspomniałam, mąż zajmuje się pociechami, a ja siadam do pracy. Tak naprawdę każdy mój dzień wygląda nieco inaczej. Wszystko zależy od tego, co jest aktualnie najważniejsze.

Janina Cyganek Misjanina

Mogłabyś aktualnie nie pracować i zajmować się jedynie domem, rodziną i dziećmi?

Myślę, że tak. Jednak z drugiej strony możliwości pracy są obecnie tak duże, że to chyba grzech tak całkowicie odpuścić. Ja pracuję jako Wirtualna Asystentka, ale znam wiele mam, które np. trudzą się rękodziełem, sprzedają kosmetyki, szyją ubrania, robią świece itd. Fajne jest to, że każda z nas może chociaż trochę postawić na własny rozwój.

 

Poznajmy bliżej Biznes Mamę – Janinę Cyganek Wirtualną Aststentkę Misjanina

Janina Cyganek — od 2018 roku pracuje jako Wirtualna Asystentka pod marką Misjanina. Wspiera przedsiębiorców głównie w branży beauty, w zapleczu biznesowym ich firm. Prywatnie jest mamą 6-letniego Huberta i półtorarocznej Laury. Nie dawno wydała swojego ebooka, w którym opowiada swoją historię o łączeniu pracy zdalnej z macierzyństwem.

Strona www: http://www.misjanina.pl

Autorka e-booka MISJA MAma Na hasło: "polecanybiznes" rabat 40 zł.

Facebook: https://www.facebook.com/misjanina

Powiązane artykuły

Napisz komentarz