Spis treści
Projekt Biznes Mamy pozwala nam poznać inspirujące historie kobiet biznesu. Świat kobiety nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Co więcej, macierzyństwo jest trudne i wymagające, a praca pozwala się mamom spełniać, jest swego rodzaju odskocznią, daje poczucie szczęścia i satysfakcji. Wiele mam otwiera własne firmy, ponieważ pragnie rozwijać się zawodowo. W cyklu wywiadów z przedsiębiorczymi mamami tym razem prezentujemy zawód wirtualnej asystentki w rozmowie z Janiną Cyganek.
Jak to się stało, że postanowiłaś łączyć pracę zawodową z macierzyństwem?
Dokładnie rok po urodzeniu pierwszego dziecka postanowiłam wrócić do pracy na etat. Znalazłam pracę, nianię, ale coś nie zagrało. Nie czułam się komfortowo z tą decyzją. Mało to wylądowałam z synem w szpitalu. To był wystarczający impuls, by powiedzieć sobie, że to nie jest rozwiązanie dla naszej rodziny. Jakiś czas później trafiłam na artykuł o pracy zdalnej a konkretnie o zawodzie wirtualnej asystentki. Wtedy mnie olśniło i w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z pracą zdalną. Pomysł ten wydał mi się być idealny – skrojony na miarę potrzeb mojej rodziny. W tym roku mija 7 lat, a ja jestem spełniona zawodowo i prywatnie jako żona i mama dwójki już maluchów.
Czym się zajmujesz zawodowo?
Jestem Wirtualną Asystentką, czyli zdejmuję z barków moich klientów konieczność wykonywania różnych zadań w strefie online. Głównie zadania administracyjne typu prowadzenie skrzynki e-mail, przygotowanie dokumentów, prezentacji. Mam też sporą wiedzę w Wordpressie i WooCommerce, newsletterach, social mediach i wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić. Ostatnio wraz z drugą koleżanką wirtualną asystentką wydałyśmy też e-booka Mama na freelansie, w którym opowiadamy swoją historię łączenia pracy zdalnej i macierzyństwa. Dzielimy się wskazówkami, po to by inne kobiety mogły stworzyć swój własny plan działania. I z sukcesami łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem.
Podziel się swoimi patentami na łączenie pracy z macierzyństwem?
Po pierwsze musisz czuć, że ten zawód jest idealny dla Ciebie. Po drugie, jeśli praca będzie Twoją pasją, będziesz odpowiednio zmotywowana, by każdego dnia najlepiej jak potrafisz, wykonywać zgodnie z harmonogramem pracę w swojej firmie. Nawet jeśli mają to być małe kroczki. Po trzecie nie zniechęcaj się, kiedy masz mało czasu. Praca wieczorami, w trakcie, gdy dziecko śpi, może okazać się wystarczająca na początek. Poza tym sama nie słuchaj innych, tylko własnej intuicji. Jeśli Ty również czujesz, że chcesz pracować zdalnie i być mamą jednocześnie, to zacznij działać w tym kierunku.
Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że pracująca mama to "szczęśliwa mama"?
Oczywiście. Świat kobiety nie kończy się wraz z narodzinami dziecka. Powiedziałabym, że wtedy wszystko się zaczyna. Stajemy się w pełni kobietami, potrafimy walczyć o rodzinę o lepszy byt. Bycie mamą jest piękne, ale i niezwykle trudne. A praca taka, w której się spełniasz, może być świetną odskocznią i cegiełką do szczęścia całej Twojej rodziny.
Jak sobie radzisz, gdy dziecko jest chore lub w innych sytuacjach awaryjnych?
Nie ukrywam, że z jednej strony moja praca pozwala mi być elastyczną. Kiedy dziecko jest chore, po prostu się nim zajmuje. Natomiast pracę wykonuję dzień lub dwa później. Z drugiej strony jakość usług od początku była dla mnie priorytetem. Dlatego zawsze staram się dotrzymywać terminów, nawet jeśli mam pracować do późnych nocnych godzin. Od początku mam wielkie wsparcie męża, który sam ma odpowiedzialne i wymagające prace, jako strażak i ratownik medyczny. Kiedy dzieci były mniejsze, pracowałam wtedy, kiedy miały drzemkę i głównie wieczorami. Korzystałam z pomocy niani czy cioci. Teraz syn chodzi do 2 klasy a córka do przedszkola, więc pracuje do południa.
Co poradziłabyś innym kobietom, które planują powrót do pracy po urodzeniu dziecka?
Jeśli czujesz, że to jest ten moment, to zacznij działać. Masz jedno życie, które musisz przeżyć sama za siebie. Fajnie, gdybyś nie zmarnowała żadnej szansy, nawet tej zawodowej. I wcale nie musi to być kosztem dziecka i rodziny. Jestem tego dowodem.
Wymień 6 powodów, dla których warto łączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową?
Moim zdaniem to:
- Brak przerwy w CV.
- Nieustanny rozwój zawodowy.
- Poszerzanie sieci kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować w przyszłości.
- Więcej pieniędzy w budżecie domowym.
- Wyższa pozycja w społeczeństwie.
- Szczęśliwa spełniona kobieta, matka i żona.
Miewasz jakieś trudności jako pracująca mama?
Oczywiście. Łączenie w moim przypadku pracy zdalnej z macierzyństwem czasami bywa męczące. Zdarzają się nieprzespane noce. Często muszę zmieniać swoje plany, bo np. dzieci chorują lub odwrotnie trzeba coś zrobić dla klienta na cito. Elastyczny tryb życia i pracy ma swoje plusy, ale i minusy. Jednak to, że mogę być w domu blisko dzieci, jest dla mnie największą motywacją do działania. Nie muszę się martwić o to, że szef na mnie krzywo patrzy, bo biorę zwolnienie.
Jak wygląda Twój typowy dzień?
To zależy czy jestem sama, czy mąż ma wolne. Kiedy jestem sama, wstaję około godziny 7 i ogarniam dzieci. Zawożę dzieci do szkoły i do przedszkola. Do 13:00 pracuje. Potem obiad, odbieram dzieci. Spędzam czas z dziećmi. Około 19 – 20 kładę je spać i później mam czas dla siebie. Najczęściej nadrabiam pracę, ponieważ w dni, kiedy mąż jest w domu, ogarniamy zakupy, domowe sprawy, spędzamy czas z dziećmi. Często tak jak wcześniej wspomniałam, mąż zajmuje się pociechami, a ja siadam do pracy. Tak naprawdę każdy mój dzień wygląda nieco inaczej. Wszystko zależy od tego, co jest aktualnie najważniejsze.
Mogłabyś aktualnie nie pracować i zajmować się jedynie domem, rodziną i dziećmi?
Myślę, że tak. Jednak z drugiej strony możliwości pracy są obecnie tak duże, że to chyba grzech tak całkowicie odpuścić. Ja pracuję jako Wirtualna Asystentka, ale znam wiele mam, które np. trudzą się rękodziełem, sprzedają kosmetyki, szyją ubrania, robią świece itd. Fajne jest to, że każda z nas może chociaż trochę postawić na własny rozwój.
Poznajmy bliżej Biznes Mamę – Janinę Cyganek Wirtualną Asystentkę Misjanina
Janina Cyganek — od 2018 roku pracuje jako Wirtualna Asystentka pod marką Misjanina. Początkowo wspierała przedsiębiorców głównie w branży beauty. Aktualnie branża nie ma znaczenia. Uwielbia pisać angażujące teksty, działać w Mailer Lite oraz WordPressie. Nie boi się odpisać na e-mail czy poszukać informacji w głębinach internetu. Prywatnie jest mamą 8-letniego Huberta i 3-letniej Laury. Nie dawno wraz z Kasią Gach wydały swojego e-booka pt. "Mama na freelansie", dzięki któremu inne mamy mogą dowiedzieć się, czy praca jako wirtualna asystentka jest dobrym rozwiązaniem dla nich.
Miejsca w sieci:
- Strona: http://www.misjanina.pl
- Instagram: mamanafreelansie
Na hasło: "polecanybiznes" rabat 10%