PolecanyBiznes.plBiznesBiznes MamyBiznes Mamy: Magda Lelicka – przyjaciółka od social mediów dla biznesu
Biznes Mamy: Magda Lelicka – przyjaciółka od social mediów dla biznesu

Biznes Mamy: Magda Lelicka – przyjaciółka od social mediów dla biznesu

przez Renata Zielezińska

Kolejną bohaterką cyklu wywiadów w projekcie Biznes Mamy jest Magda Lelicka, która łączy macierzyństwo z prowadzeniem firmy. Wspiera kobiece biznesy w rozwoju oraz uświadamia im ogromną moc mediów społecznościowych. Poznaj bliżej aktywną zawodowo mamę, która kilka lat temu posłuchała własnej intuicji i otworzyła własny biznes. Dowiedz się, co sprawia jej najwięcej radości i jak radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Zainspiruj się jej przykładem, działaj i opowiedz nam historię swojego biznesu.

 

Jak zrodził się pomysł na łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem?

Tuż przed zajściem w ciążę podjęłam się tzw. pracy dodatkowej, która okazała się naprawdę fascynująca i dawała mi dużo satysfakcji, ale jeszcze wtedy niewielkie pieniądze. Mniej więcej w tym czasie dowiedziałam się o możliwości pracy zdalnej i o szkoleniach online. Dwa tygodnie po porodzie — bez pracy i stałych przychodów — postanowiłam, że czas coś zmienić. Największą motywacją do tej zmiany była oczywiście moja córeczka. Pamiętam moment, w którym postanowiłam porozmawiać z mężem. Opowiedziałam mu o tym, że chcę prowadzić firmę i całkowicie zmienić swoją zawodową drogę. Miałam dużo szczęścia, bo usłyszałam wtedy od niego "dziewczyno, działaj, a ja będę cię wspierał". I wspiera do tej pory, a ja mogę się rozwijać.

 

Czym się zajmujesz zawodowo?

Od 5 lat jestem specjalistką od mediów społecznościowych. Udzielam indywidualnych konsultacji, pomagam budować w sieci wyraziste marki osobiste i firmowe. Pomagam dopasować ogólnie obowiązujące w mediach społecznościowych zasady do indywidualnych potrzeb moich klientek. Moją misją jest, wspieranie kobiecych biznesów w rozwoju oraz uświadamianie im jak wielką moc mają media społecznościowe. Wierzę, że każdy może w nich skutecznie promować siebie i swoją firmę. Moim zdaniem w social mediach trzeba działać w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami, stawiając codziennie nawet tylko jeden — pozornie niewielki — krok do przodu. Pamiętaj, że w mediach społecznościowych wszystko możesz, ale nic nie musisz! To do Ciebie należy decyzja. A ja z przyjemnością będę Cię wspierać.

 

Podzielisz się swoimi patentami na łączenie pracy z macierzyństwem?

Od samego początku uczę swoją córeczkę samodzielności. Korzystam ze wsparcia innych mam, z którymi wymieniamy się opieką nad dziećmi, zawożeniem i odbieraniem ich z przedszkola. Pokazuję mojej córce zalety internetu — kiedy mama potrzebuje dodatkowej godziny w pracy, córka dostaje laptop i odpalamy portal edukacyjny, który uwielbia.

Nauczyłam się skutecznego zarządzania sobą w czasie — odpisuję na maile, kiedy czekam na córkę podczas jej zajęć dodatkowych. Poza tym nauczyłam się prosić o pomoc i zawsze ją doceniam.

Moje klientki wiedzą, że jestem mamą. Zawsze jestem z nimi szczera — mówię otwarcie, że mam w domu chore dziecko i potrzebuję więcej czasu na realizację projektów. Pracuję elastycznie — coraz rzadziej od — do. W domu każdy z nas ma swoje obowiązki, mąż i córka też. Podjęłam decyzję o zbudowaniu zespołu, żeby poświęcać córce więcej czasu i mieć czas na swój rozwój, szkolenia i chwilę dla siebie.

Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że pracująca mama to szczęśliwa mama?

Tak! Mimo iż oczywiście bywają takie dni (lub tylko momenty), gdy bywam zmęczona, sfrustrowana i bezradna, bo mając w domu dziecko, nigdy nie da się wszystkiego przewidzieć. Jednak szala zawsze przechyla się na plus w stronę łączenia macierzyństwa z rozwojem firmy. Własny biznes daje mi bardzo dużo swobody — jestem na każdym przedstawieniu córki i to ja decyduję o tym, kiedy i jak chcę pracować. Uczę córkę, że mama lubi swoją pracę, jest w niej szczęśliwa, a możliwość zarabiania pieniędzy sprawia, że jest także niezależna.

 

Jak sobie radzisz, gdy dziecko jest chore lub w innych sytuacjach awaryjnych?

Uczę się odpuszczania. Zawsze wtedy wdrażam plan minimum i zajmuję się tylko priorytetami. Zajmuję się najpilniejszymi sprawami wcześnie rano, zanim córka się obudzi, resztę spraw dopinam, kiedy zaśnie. Opiekują się córką na zmianę z mężem.

 

Co poradziłabyś innym kobietom, które tak jak ty planują szybki powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

Wszystkim mamom, które rozważają łączenie aktywności zawodowej z macierzyństwem, chciałabym powiedzieć:

  • Każdego dnia rób mały krok do przodu i wierz w swoje możliwości!
  • Nie odkładaj swoich planów na wieczne nigdy.
  • Monitoruj zmiany w twoim zawodzie i branży.
  • Nie bierz na siebie zbyt wiele i działaj w zgodzie ze sobą.
  • Pamiętały, że bardzo długo to maluszek będzie dyktował warunki, a praca jest tylko dodatkiem.
  • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Ustal wspólny plan działania i powiedz wprost, że potrzebujesz wsparcia.
  • Codziennie bądź dumna z tego, co udało ci się osiągnąć.
  • Nidy się nie poddawaj.
  • Wykonywanie zawodowych obowiązków z macierzyństwem da się połączyć.

Wymień co najmniej 5 powodów, dla których warto łączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową?

Spełnienie, satysfakcja, kontakty z innymi ludźmi, wolność finansowa oraz szczęśliwa mama, co w efekcie przekłada się na szczęśliwe dziecko. To również niesamowite uczucie, sprawdzić, że mamy w sobie tyle siły, żeby być mamą i bizneswoman jednocześnie.

Łączysz macierzyństwo z prowadzeniem własnego biznesu. Miewasz jakieś trudności?

Oczywiście, że tak! Trudności i wyzwań jest bardzo dużo. Są też błędy, porażki, potknięcia — ale one uczą hartu ducha i są lekcją, niezbędną do rozwoju. Najpopularniejszą trudnością jest ciągła konieczność balansowania pomiędzy byciem mamą i przedsiębiorczynią. Warto też podkreślić, że czasu z dzieckiem nie da się odzyskać i trzeba o tym pamiętać i planować celebrowanie go z maluszkiem.

 

Jak wygląda typowy dzień pracującej mamy?

Do tej pory udawało mi się pracować w godzinach 8-15, kiedy córeczka była w przedszkolu. Teraz zmieniłam czas pracy na bardziej elastyczny. Każdy dzień jest zupełnie inny, bo mam dużo więcej obowiązków i wyzwań związanych z prowadzeniem firmy, niż kiedyś. Natomiast popołudniami mam już czas dla rodziny. Nauczyłam się też, że plany to tylko plany i lubią się zmieniać.

Magda Lelicka – przyjaciółka od social mediów dla biznesu

 

Mogłabyś aktualnie nie pracować i zajmować się jedynie domem, rodziną i dziećmi?

Kocham swoją córeczkę najbardziej na świecie, ale nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie pracować. Nie potrafię usiedzieć w miejscu i potrzebuję wyzwań. Czasami zastanawiam się, jak wyglądałoby nasze życie, gdybym podjęła po porodzie inną decyzję, ale podświadomie wiem, że wybrałabym taką samą drogę.

 

Poznajmy bliżej Biznes Mamę Magdę Lelicką z Lelkova Social Media

Magda Lelickaprzyjaciółka Twojej firmy w social mediach. Jej misją jest wspieranie kobiecych biznesów w rozwoju i uświadamianie im jak wielką moc mają media społecznościowe. Wierzy, że każdy może w nich skutecznie promować siebie i swoją firmę. Uważa, że trzeba w nich działać w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami, stawiając codziennie nawet tylko jeden — pozornie niewielki — krok do przodu.

Strona www: http://www.lelkova.pl

Facebook: https://www.facebook.com/lelkova.socialmedia

Instagram: https://www.instagram.com/lelkova_pl

Powiązane artykuły

Napisz komentarz