PolecanyBiznes.plBiznesHistorie Ludzi BiznesuBiznes na Cyprze Północnym – rozmowa z Szymonem Darznikiem
Biznes na Cyprze Północnym

Biznes na Cyprze Północnym – rozmowa z Szymonem Darznikiem

przez Renata Zielezińska

Wielu inwestorów szuka możliwości bezpiecznego, często dyskretnego ulokowania środków. Jedną z nich może być zakup nieruchomości na Cyprze Północnym. W poniższym kompendium wiedzy dotyczącym prowadzenia biznesu na Cyprze Północnym znajdziesz mnóstwo podpowiedzi, jak i dlaczego warto rozwijać biznes na Cyprze. Proces zakupu i płynące z niego korzyści opisuje Szymon Darznik, właściciel inwestycjenacyprze.pl.

 

O czym trzeba wiedzieć, prowadząc biznes na Cyprze Północnym?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sam Cypr Północny nie ma międzynarodowego uznania za osobny byt. Co za tym idzie, wszystko odbywa się pod parasolem Turcji. Trzeba zwrócić uwagę na regulacje w tureckim prawie cywilnym. Natomiast, uspokajam — bardzo dużo jest pozostałości z prawa brytyjskiego z uwagi na kolonialną przeszłość Cypru. Ważne jest zrozumienie lokalnych przepisów, które mogą się różnić nieco od tych europejskich. Natomiast daje to też dosyć spore korzyści.

 

Jakie dokładnie? Dlaczego warto prowadzić biznes na Cyprze Północnym?

Walutą standardową jest tu lira turecka. To wiąże się z pewnym ryzykiem kursowym. Lira jest dość niestabilna na rynku, ma duże wahania. Natomiast w przypadku, kiedy robimy transakcję twardą walutą, czyli po prostu w euro, dolarze, funcie brytyjskim, tak naprawdę możemy na tym sporo zyskać z racji na to, że jesteśmy w stanie nabywać, przeliczając na liry, więcej produktów płacąc innymi walutami.

Infrastruktura w Tureckiej Republice Cypru Północnego jest rozwinięta, ale brakuje pewnych rzeczy i czasami nie dorównuje zachodnioeuropejskim standardom, ponieważ rynek jest relatywnie świeży. Rośnie jednak bardzo w siłę i zwiększa się coraz bardziej liczba turystów i inwestorów. Zwłaszcza w sektorze nieruchomości oraz turystyce — głównie medycznej. Co za tym idzie, są ogromne możliwości i przestrzeń do tego, aby się rozwijać w różnych biznesach, także tych, które w Europie już mają sporą konkurencję. Tych usług na Cyprze brakuje, a z racji tego, że klienci europejscy tam przybywają i to bardzo licznie, zaczyna brakować typowych usług, które są proste do wykonania, prostych działalności, na które turysta czy klient zachodnioeuropejski liczy. Mocne powiązania z Turcją, też otwiera mocno nas na rynek turecki.

 

Co to oznacza dla przedsiębiorcy rozważającego ekspansję na Cypr?

Może to być więc pewnego rodzaju przepustka do zrobienia większego biznesu i nawiązania lepszych relacji na rynku tureckim. Na Cyprze Północnym mamy przede wszystkim niskie koszty operacyjne — koszty pracy, wynajmu oraz życia są o wiele niższe w porównaniu do wielu krajów europejskich. Może to znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Cypr Północny staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznym, co stwarza wiele możliwości w sektorze hotelarskim, gastronomicznym, obrotu nieruchomości, w całej turystyce — wcześniej wspominałem, że brakuje prostych usług, jak np. wypożyczalni skuterów, quadów, czy samochodów. To proste usługi, na których robi się bardzo fajne pieniądze. Jest na to zapotrzebowanie, tam po prostu to się cały czas rozwija i jest możliwość, aby wejść w taki rynek. Bez wątpienia o wiele łatwiej jest komuś, kto taki biznes prowadzi już w Polsce bądź w Europie.

Mamy też coraz więcej zapytań o możliwość prowadzenia tam biznesu w sektorze turystyki medycznej, a konkretnie medycyny estetycznej. Położenie Cypru między Europą, Bliskim Wschodem, a Afryką, daje ogromne możliwości handlu międzynarodowego, kontaktów biznesowych i obniżenia kosztów wymiany handlowej. Brak skomplikowanych regulacji – zakładanie i prowadzenie firmy jej jest stosunkowo proste. Cypr znajduje się również w strefie offshore, co daje kolejne możliwości na prowadzenie biznesu bardzo bezpiecznie, poza jurysdykcją europejską, poza regulacjami europejskimi oraz poza wymianą informacji bankowej z Europą, a co za tym idzie z Polską czy Urzędami Skarbowymi na przykład.

 

Gdybyśmy mieli stworzyć przewodnik po cypryjskim rynku dla przedsiębiorców, to co by się w nim znalazło?

Przede wszystkim księgowość — system księgowy w Tureckiej Republice Cypru Północnego jest zbliżony do standardów międzynarodowych. Jednak przedsiębiorstwa są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z lokalnymi przepisami. Zatem powinno się korzystać z usług lokalnych księgowych, aby zapewnić sobie zgodność z wymaganiami prawnymi. Podatki w zależności od branży i od sektora się różnią. Natomiast w kilku branżach są znacznie, znacznie korzystniejsze niż w Polsce, czy to jeśli chodzi o stawkę podatku dochodowego, zwłaszcza w sektorze nieruchomości mamy całkowite zwolnienie z podatku dochodowego od wynajmu krótkoterminowego turystom czy też od odsprzedaży nieruchomości z zyskiem, a także niższe stawki VAT, w większości przypadków.

Procedury podatkowe nieco się różnią od tych polskich, ale raczej na plus niż na minus. Przepisy dotyczące zatrudnienia są bardziej elastyczne niż w Polsce. Koszty pracy są niższe, regulacje dotyczące czasu pracy, urlopów i innych aspektów zatrudnienia są mniej restrykcyjne, bardziej elastyczne i przychylne przedsiębiorcy, który jest nastawiony na to, żeby wydajnie prowadzić firmę.

 

Jak cypryjska kultura przekłada się na prowadzenie biznesu? Jaki jest biznesowy savoir-vivre na Cyprze?

Jeśli chodzi o cypryjską kulturę prowadzenia biznesu, do podstawowych zasad savoir-vivre, możemy zaliczyć na pewno relacje. Osobiste relacje międzyludzkie, są kluczowe do wprowadzenia biznesu tam na miejscu, czyli budowanie zaufania, więzi z partnerami biznesowymi jest dla nich bardzo ważne.

Często gdzieś się wychodzi na wspólne posiłki, wspólne imprezy z kontrahentami, żeby te relacje zacieśniać. W dużej mierze dokonuje się jakichś ważnych rozmów, kontraktów czy ustaleń właśnie podczas takich spotkań face to face z odbiorcami naszych usług, czy osobami mającymi wpływ na sektor. Na pewno Cypryjczycy są gościnni i z chęcią dzielą się tym rynkiem i zapraszają zagranicznych inwestorów do tego, aby się tam rozwijać, ponieważ wiedzą, że to przyciągnie pieniądze, inwestycje i poszanowanie Cypru Północnego w świecie. Zależy im na tym, aby ściągać obcy kapitał.

Na pewno szacunek w kulturze biznesowej z dużym naciskiem do osób starszych czy na wyższych stanowiskach jest mile widziany. No i punktualność — bywa z tym różnie na Cyprze Północnym, natomiast na pewnych szczeblach ta punktualność też jest bardzo wymagana i doceniana.

 

Może są jacyś Polacy, którzy prowadzą biznes na Cyprze z powodzeniem?

Pierwszy przykład to my jako One Vision Partners oraz inwestycjenacyprze.pl. Prowadzimy biznes na miejscu, poprzez prowadzenie transakcji na rynku nieruchomości, obsługę całego procesu pod kątem prawnym, prowadzenie negocjacji z deweloperami, zarządzanie najmem itd. Cypr Północny przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów, w tym bardzo dużo Polaków.

Takimi przykładami są firmy budowlane, inwestorzy branży turystycznej, okołonieruchomościowej czy rozrywkowej. Już się rozpędzają na wyspie i mają pierwsze sukcesy. Na ten moment jest tu niewielu biznesmenów czy bizneswomen z Europy, ale poza Polakami mamy też obywateli Niemiec, Holandii czy Litwy, którzy prowadzą swoje firmy. Znamy osoby, które prowadzą różnego rodzaju specjalistyczne zawody, jak psychoterapię, zabiegi medyczne, salony spa, czy prowadzą nawet swoje hotele na miejscu.

 

Jak otworzyć biznes na Cyprze Północnym?

Otwieranie biznesu jest stosunkowo prostym procesem. Należy w pierwszej kolejności zarejestrować firmę w Departamencie Handlu. Proces ten obejmuje złożenie niezbędnych dokumentów, takich jak status spółki oraz uzyskanie licencji na prowadzenie działalności. Kolejny krok to wybór formy prawnej — najczęstszą wybieraną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością LTD, czyli pozostałość z brytyjskich norm prowadzenia biznesu. Minimalny kapitał zakładowy takiej spółki wynosi około 20 tys. lir, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 2,5 tys. złotych, czyli nawet jeszcze mniej niż nasze polskie spółki z o.o.

Po uzyskaniu stosownych zezwoleń np. na prowadzenie restauracji, budowy, czy też sprzedaż np. odzieży, czy jakichś innych produktów w zależności od tego, jaką drogę wybierzemy, przychodzi czas na otwarcie konta bankowego na Cyprze. Daje to dużo zalet takich jak np. przejście z różnych systemów np. SWIFT-u, na inny system bankowy czy odseparowanie biznesu i dochodów osiąganych na wyspie od tych z Polski. Jest naprawdę bardzo dużo możliwości, które dają bezpieczeństwo takiemu inwestorowi i przedsiębiorcy, zależnie od obranej formy prowadzenia działalności i poziomu bezpieczeństwa, czy anonimowości, jakich by sobie życzył. Dalej oczywiście rejestracja firmy jako płatnika VAT.

 

Jak zrodziła się historia biznesu związanego z inwestycjami w nieruchomości na Cyprze?

Nasza historia z rozwojem prowadzenia biznesu nieruchomości na Cyprze Północnym ma swoje początki na przełomie 2021-2022 roku i jest wynikiem pandemii, a później konfliktu za naszą wschodnią granicą. My prowadzimy biznes w Polsce — projekty deweloperskie, nieruchomościowe.

Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co się wydarzy. Rynek zwalniał, szukaliśmy alternatyw i od słowa do słowa, przez znajomych, znaleźliśmy się na Cyprze Północnym. Totalnie nas zwaliło z nóg po tym, jak sprawdziliśmy, jakie są możliwości, jak możemy się zabezpieczyć, ile możemy dać wartości potencjalnym inwestorom i klientom, jak łatwo się tam dostać, jak blisko to jest, jak bardzo rozwija się ten rynek, sektor nieruchomości oraz turystyki.

Postanowiliśmy, że zakupimy tam pierwsze apartamenty za własne środki oraz środki inwestorów. Później rozwijaliśmy, organizowaliśmy grupowe zakupy i tak finalnie, przez około trzy ostatnie lata, mamy sukcesy w transakcjach na dziesiątki nieruchomości, dziesiątki zadowolonych klientów. Cały czas rośniemy w siłę i budujemy tę polską społeczność na Cyprze Północnym.

Odczarowujemy ten rynek, obalamy mity, które krążą. Już teraz mniej, natomiast trzy lata temu było to bardzo mocno widoczne, a wynikało z braku edukacji w tym kierunku. Natomiast teraz jest to już znacznie łatwiejsze i nawet sytuacja polityczna i geopolityczna na Cyprze Północnym ulega mocnej poprawie, więc szacujemy, że będzie się to rozwijało w dobrym kierunku.

Szymon Darznik

Szymon Darznik

Jakie wskazówki dałby Pan przedsiębiorcom, którzy rozważają prowadzenie biznesu na Cyprze?

Przede wszystkim badanie rynku – braki w stosunku do Europy są duże, więc jest szansa, że to wypali. Ponadto zapoznanie się z opcjami struktury prawnej na miejscu, przemyślenie opcji walutowych, rozważenie opcji znalezienia lokalnego wspólnika. A nade wszystko znalezienie kogoś takiego jak my, czyli przedsiębiorcy, który ma już praktyczną wiedzę na temat tego, jak prowadzenie biznesu na Cyprze Północnym wygląda w praktyce, posiada dobre kontakty i koneksje, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces.

 

Szymon Darznik — doświadczony inwestor na rynku nieruchomości. Od 2013 roku skutecznie inwestuje na Polskim rynku nieruchomości, budując i pomnażając pasywne dochody i portfele nieruchomości dla naszych inwestorów. W 2022 roku odkrył prawdziwą sensację — rynek nieruchomości na Cyprze Północnym. Dlatego w Inwestycjach na Cyprze dzieli się wiedzą i doświadczeniem, wyszukując, przygotowując i udostępniając najlepsze możliwości inwestycyjne, z których sam korzysta.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz