PolecanyBiznes.plBiznesBiznes w Polsce i na świecieBiznes w Kaliszu i ranking kaliskich firm
Biznes w Kaliszu i ranking kaliskich firm

Biznes w Kaliszu i ranking kaliskich firm

przez Renata Zielezińska

Kalisz jest miastem przyjaznym dla biznesu. Potwierdza to na przykład 7. miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu według miesięcznika Forbes. W tym artykule na popularnym portalu biznesowym przygotowałam ranking kaliskich firm oraz szukam odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto prowadzić biznes w Kaliszu.

 

Biznes po kalisku

Kalisz piękne miasto usytuowane w środkowo-zachodniej Polsce. "To największe miasto aglomeracji kalisko-ostrowskiej i główny ośrodek przemysłowy Kaliskiego Okręgu Przemysłowego" (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalisz). Kaliscy przedsiębiorcy prowadzą około 15 tysięcy firm. Według danych GUS zdecydowanie dominują mikro firmy (zatrudniające do 9 pracowników) oraz małe przedsiębiorstwa (zatrudniające do 50 pracowników). Wśród dominujących branż przeważają handel oraz usługi, jednak tym, co wyróżnia Kalisz na gospodarczej mapie kraju, jest obecność firm reprezentujących przemysł spożywczy i lotniczy. Kaliscy przedsiębiorcy prowadzą firmy w sektorach przemysłu lekkiego, elektromaszynowego i produkcji AGD, a także logistyce, IT, przemyśle muzycznym, drzewnym czy meblarskim oraz w branży usługowej.

 

Biznes w Kaliszu

– "Kalisz jest usytuowany m w centrum Polski. Miasto leży w pobliżu dużych aglomeracji takich jak Wrocław, Poznań czy Łódź. Chcemy wykorzystać położenie miasta dzięki coraz lepszej dostępności komunikacyjnej. Zwiększamy atrakcyjność Kalisza, budując silny kapitał społeczny, m.in. poprzez utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego oraz prowadząc kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie. Chcemy przyciągać inwestorów poprzez konkretne działania. Przygotowujemy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, tereny pod przyszłe fabryki, czy przedsiębiorstwa. Wprowadzamy ułatwienia dla inwestorów i współdziałamy z nimi przy okazji dużych inwestycji. Kalisz jest otwarty na przedsiębiorców, którzy chcą realizować tu swoje plany i rozwijać biznes" – mówi Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisza.

 

Ranking kaliskich firm

 • Big Star to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych, która od 1979 roku oferuje ubrania damskie, męskie i dla dzieci.
 • Dr. Marcus – producent zapachów samochodowych z Kalisza, który zyskał zadowolonych klientów na całym świecie.
 • Yasumi – polski producent kosmetyków do pielęgnacji i masażu z Kalisza, a także sieć gabinetów urodowych w Polsce. Marka powstała w 2003 roku, by zapewniać relaks, pielęgnację oraz chwilę wytchnienia.
 • Green Origin – palarnia kawy z Kalisza, powstała w 2018 roku, by oferować wysokiej jakości kawę, ziarno kakao i herbatę.
 • P.P.H.U Best Wool s.c. to jeden z najstarszych polskich producentów pościeli zdrowotnej. Firma powstała w 1993 roku.
 • Tuss – polski producent ubranek dla dzieci z Kalisza.
 • Grotex – importer i eksporter przypraw, suszy warzywnych i dodatków do żywności.
 • Formelana – producent żaluzji, bram i osłon słonecznych z Kalisza, który na rynku istnieje od 1991 roku.
 • Kraus Folie – rodzinna firma z ponad 35-letniem doświadczeniem. Producent folii wielowarstwowych.
 • Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o. – największy zakład produkcyjny z branży lotniczej w Wielkopolsce.
 • Termika Grala Wojciechowski to hurtownia instalacyjna z Kalisza, która powstała w 1993 roku.
 • Albis Mazur to hurtownia zaopatrzenia medycznego, która istnieje od 1989 roku.
 • Colian – polska firma rodzinna z Kalisza. Powstała w 1990 roku. Oferuje znane w Polce i na świecie produkty spożywcze.
 • Feniks – producent koszul damskich. Rodzinna firma powstała w 1989 roku w Kaliszu.
 • Elena to rodzinna firma i producent żywności liofilizowanej. Historia firmy zrodziła się w 1989 roku z pasji jej twórcy Franciszka Siegienia.
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Nux to firma rodzinna z Kalisza, która powstała w 1993 roku. Oferuje bakalie, suszone owoce, mak, fasolę i groch oraz inne nasiona do spożycia i przetwórstwa.

 

Dlaczego warto prowadzić biznes w Kaliszu?

– "Najstarsze miasto w Polsce z dobrze wykształconymi i ambitnymi mieszkańcami. Swoją konkurencyjność buduje na fundamencie znakomitych tradycji handlu, rzemiosła, przemysłu lotniczego, spożywczego, lekkiego. Zaletą Kalisza jest ponadprzeciętna na skalę europejską sztuka produkcji i renowacji pianin oraz fortepianów. Dynamicznie rozwijające się firmy, nowoczesne szkoły techniczne oraz uczelnie wyższe, a także sąsiedztwo dużych ośrodków miejskich: Poznania, Wrocławia i Łodzi to atuty Kalisza, jako miejsca doskonałego do rozwoju projektów biznesowych.

To właśnie w Kaliszu i bezpośrednim otoczeniu miasta powstają części do znanych marek samolotów cywilnych i wojskowych produkowane przez światowe korporacje jak: Pratt & Whitney, MB Aerospace Technologies, Meyer Tool czy Hamilton Sundstrand. To tutaj również powstają cenione w Polsce i na świecie produkty spożywcze produkowane między innymi przez Nestle czy Grupę Colian (wafelki "Grześki"). Co więcej, w oparciu o znakomite tradycje budowy fortepianów dawnej fabryki "Calisia" Kalisz słynie z przedsiębiorstw zajmujących się renowacją pianin i fortepianów. W naszym mieście działa jedyna w Polsce i jedna z trzech na świecie szkoła kształcąca fachowców, w których ręce powierzają swoje instrumenty artyści z całego świata. W Kaliszu wreszcie perspektywy rozwoju znajdują firmy logistyczne" – prezentuje włodarz Kalisza.

Krystian Kinastowski - Prezydent Miasta Kalisza

W jaki sposób miasto (włodarze) dbają o rozwój przedsiębiorczości w Kaliszu?

Kalisz wspiera rozwój przedsiębiorczości. Miasto Kalisz tworzy jak najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez między innymi tworzenie terenów inwestycyjnych, uzbrajanie ich w niezbędną infrastrukturę, a także poprzez pakiet zwolnień z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy, którzy zechcą zrealizować w Kaliszu nowe projekty biznesowe, mogą otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości nawet do 5 lat. Miasto udziela również ulg w opłatach czynszowych za najem miejskich lokali przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

– "Powyższe działania sprawiły, że w latach 2020–2023 przedsiębiorcy zainwestowali w Kaliszu. Zakupili tereny inwestycyjne o powierzchni ponad 20 hektarów. W efekcie powstało kilkaset nowych miejsc pracy dla mieszkańców Kalisza oraz Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Oprócz tworzenia nowych terenów inwestycyjnych i zachęt w postaci zwolnień podatkowych Miasto Kalisz dużą wagę przykłada do wspierania i rozwoju kształcenia zawodowego. To właśnie dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest dzisiaj podstawowym wymaganiem inwestorów rozważających realizację nowych projektów. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, wspieramy szkolnictwo zawodowe – budujemy i remontujemy pracownie, kupujemy najlepszy sprzęt do nauki zawodów, współpracujemy z przedsiębiorcami tworzącymi klasy patronackie" – dodaje Krystian Kinastowski.

Biznes w Kaliszu i ranking kaliskich firm

Biznes w Kaliszu – podsumowanie

Reasumując, Kalisz zdecydowanie jest miejscem przyjaznym do prowadzenia firmy. Biznesowa podróż po Kaliszu pozwoliła mi odkryć wiele rodzinnych firm z tradycjami oraz kaliskich przedsiębiorstw znanych na całym świecie. Chętnie wysłucham historii kaliskich przedsiębiorców i biznesmenów, napiszę o kobietach biznesu z Kalisza oraz zaprezentuję innowacyjne firmy z Wielkopolski na łamach popularnego portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz