Biznes w Krakowie i ranking krakowskich firm

Biznes w Krakowie i ranking krakowskich firm

przez Renata Zielezińska

Kraków to nie tylko piękne miasto w województwie małopolskim, ale także – według wielu instytucji – miejsce przyjazne dla biznesu. Biznesowa podróż po Krakowie była niezwykle intrygującym wydarzeniem. Poznaj ranking krakowskich firmrodzinne biznesy z Krakowa i innowacyjne krakowskie firmy. Dowiedz się, dlaczego warto prowadzić biznes w Krakowie.

 

Biznes po krakowsku

W rejestrze REGON pod koniec grudnia 2022 wpisanych było 168,2 tys. podmiotów gospodarczych z siedzibą w Krakowie. Liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyniosła 105,7 tys. Zdecydowaną większość stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (87,0%). Najczęściej były to firmy z branży handlu, naprawy samochodów, informacji i komunikacji, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. (Dane na IV kwartał 2022 roku pochodzą z Biuletynu Statystycznego Krakowa).

W Krakowie, podobnie jak w całym kraju, najwięcej firm należy do sektora MŚP. Według danych na III kwartał 2022 roku krakowski biznes reprezentowały przede wszystkim firmy z sektora mikro (do dziewięciu zatrudnionych pracowników) były to 160 733 podmioty spośród 165 947, następnie małe (4209), średnie (818). Dużych firm we wrześniu 2022 roku było 187.

 

Krakowski biznes

Według raportu inwestycyjnego Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ (UNCTAD) z 2011 roku Kraków jest najlepszym miejscem na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. W kwietniu 2012 roku Kraków znalazł się w gronie 120 najatrakcyjniejszych miast świata (tzw. lista hot spots dotycząca konkurencyjności biznesowej) w ujęciu jednostki badawczej Economist Intelligence Unit wykonującej badania na zlecenie banku Citi Handlowy.

Na "Liście 500 największych firm w Polsce", publikowanej przez tygodnik "Polityka" w 2012 znajdowało się 21 przedsiębiorstw z siedzibą w Krakowie. Stolicę Małopolski zaliczono do Top 10 dużych miast europejskich – przyjaznych dla biznesu w rankingu 2018/19 raportu "Financial Timesa" European Cities & Regions of the Future. To piękne miasto w Małopolsce jest największym pod względem zatrudnienia skupiskiem firm z sektora usług biznesowych w Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraków.

 

Biznes w Krakowie

– "Kraków jest jednym z najbardziej atrakcyjnych gospodarczo miast Europy Wschodniej, co wpływa na liczbę zlokalizowanych tu inwestycji zagranicznych oraz rozwój rodzimej przedsiębiorczości. Jesteśmy dumni z pozycji lidera kontynentalnej Europy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, ale jednocześnie nieustannie dążymy do urozmaicenia profilu gospodarczego miasta. Kraków przyciąga duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, firmy high-tech oraz start-upy. Każda z tych branż i sektorów, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej, na globalnej marce kończąc, pozwala miastu odkrywać nowe, dotąd nieznane obszary rozwoju.

Choć mogłoby się tak wydawać, turystyka nie jest ani jedyną, ani najważniejszą gałęzią krakowskiej gospodarki. Jej niewątpliwe znaczenie jest bezsporne, jednak miasto stara się dywersyfikować na swoim terenie obszary aktywności rynkowej, kierując się zapisaną w dokumentach strategicznych zasadą zrównoważonego rozwoju. Dlatego też znaczący udział w dochodach miasta ma przemysł, budownictwo i dynamicznie rozwijający się rynek usług okołobiznesowych, a także branża kreatywna.

W ostatnich latach pod Wawelem prężnie rozwija się także scena start-upowa. Krakowskie start-upy zatrudniają setki osób, produkują rozwiązania wykorzystywane na całym świecie oraz zyskują coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Kraków to atrakcyjne miejsce do życia, dynamicznego rozwoju kariery zawodowej oraz prowadzenia biznesu. Stwarza możliwości rozwoju, dzięki potencjałowi absolwentów najlepszych krakowskich uczelni, z dodatnim przyrostem naturalnym oraz bogatym zapleczem edukacyjnym i kulturowym.

Kraków ma przedsiębiorcom mnóstwo do zaoferowania. Mamy u nas 23 instytucje szkolnictwa wyższego, w tym 5 uniwersytetów, na których studiuje około 130 000 studentów. Ponad 30 tys. na specjalizacjach inżynieryjnych, a 9000 na specjalizacjach informatycznych. To czyni Kraków jednym z liderów rozwoju nowoczesnych technologii i sprawia, że dysponujemy znakomitym zapleczem dla firm, które chcą u nas inwestować lub prowadzić działalność. Jesteśmy doskonale skomunikowani z całym światem – krakowskie lotnisko zajmuje pierwsze miejsce wśród regionalnych portów lotniczych w Polsce. Połączone jest z ponad 90 portami lotniczymi w 28 krajach. A przy tym łatwo znaleźć u nas nowoczesne przestrzenie biurowe, ponieważ zasoby biurowe sięgają 1,55 mln metrów kwadratowych. To wszystko sprawia, że biznes w Krakowie rozkwita.

Dane fDi Markets pokazują, że liczba projektów lokowanych w Krakowie ciągle rośnie. Nie przeszkodziła temu ani pandemia, ani pobliski konflikt na Ukrainie" – mówi Jerzy Muzyk – zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

 

Innowacyjne i nowatorskie biznesy w Krakowie

Kraków należy do miast stawiających na innowacje na przykład przez wspieranie branży startupowej. Poniżej przykłady nowatorskich i innowacyjnych krakowskich biznesów.

 

Brainly

Prezes Brainly, Michał Borkowski, założył platformę w 2009 roku wraz z dwoma przyjaciółmi, Tomkiem Krausem i Łukaszem Haluchem, tuż po ukończeniu studiów w Polsce. Brainly powstało jako pomysł na przeniesienie wszystkich korzyści płynących ze współpracy w realu grup studenckich do przestrzeni online. Początkowo Brainly miało być tylko projektem pobocznym, ale po roku platforma miała już milion użytkowników i stało się jasne, że stanie się czymś znacznie więcej. Obecnie Brainly jest największym na świecie serwisem społecznościowym oferującym pomoc w nauce online i odrabianiu zadań domowych, z ponad 350 milionami użytkowników miesięcznie.

 

Airly

Ufundowana w 2016 roku Airly jest firmą IoT nakierowaną na uczynienie jakości powietrza widoczną i niezbędną dla wszystkich, poprzez zbudowanie jednego źródła prawdy dla wszystkich danych o globalnej jakości powietrza. Wykorzystuje czujniki powietrza w czasie rzeczywistym tak, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza na całym świecie. Z ponad 20 000 punktów danych w ponad 30 krajach, Airly obsługuje przeszło 400 samorządów lokalnych i miast, w tym Berlin, Dżakartę, Oslo, Ateny i Kraków, a także korporacje takie jak Philips, PwC, Motorola, Aviva, Veolia i Skanska.

 

Edrone

Edrone to platforma Instant ROI, system klasy eCRM przeznaczony dla sklepów internetowych. Krakowska firma została założona przez Michała i Rahima Blaka w 2016 roku, a dziś zatrudnia ponad 120 osób z biurami w Barcelonie i São Paulo. Jej misją jest przekształcenie sklepów internetowych każdej wielkości i z każdej branży w maszyny sprzedażowe, za pomocą najnowocześniejszych technologii marketingowych. Dzięki Edrone sklepy internetowe są w stanie zrozumieć potrzeby i zachowania zakupowe swoich klientów za pomocą danych (oczywiście w całości zgodnych z RODO), zapewnić im spersonalizowane doświadczenia zakupowe, skutecznie angażować ich za pomocą automatycznych komunikatów oraz opracować Business Intelligence poparte szczegółowymi raportami wydajności.

 

Sinterit

Sinterit jest pierwszą firmą na świecie, która stworzyła kompaktową wersję najbardziej zaawansowanych drukarek laserowych SLS (selective laser sintering – selektywne spiekanie laserowe) typu 3D. Misją firmy jest wspieranie innowacyjności i kreatywności inżynierów, badaczy, programistów, naukowców i wizjonerów. System stworzony przez Sinterit jest obecny na ponad czterdziestu rynkach w całym świecie.

 

Silvair

Tworzy rozwiązania programowe dla bezprzewodowego sterowania oświetleniem i inteligentnego budynku. Jako wiodący uczestnik grupy roboczej Bluetooth SIG Mesh, napędza rozwój Bluetooth Mesh – jedynego globalnego i otwartego standardu komunikacji dla profesjonalnych aplikacji oświetleniowych.

 

Evidence Prime Software Lab

Firma Evidence Prime Software Lab stworzyła laser AI: system oparty na przetwarzaniu języka naturalnego (NLP) i sztucznej inteligencji, służący do syntezowania wiedzy na temat zadanego problemu zdrowotnego. Firma została w 2023 roku laureatem nagrody "Orzeł Innowacji" dziennika "Rzeczpospolita" w kategorii: najlepsze rozwiązanie technologiczne.

 

Ranking krakowskich firm

Przedsiębiorcy z Krakowa stworzyli mnóstwo wyjątkowych firm i przedsiębiorstw, które wpisały się w lokalną gospodarkę. Są nagradzane w konkursach i rankingach dla firm. Zyskują popularność zarówno wśród lokalnej społeczności, ale także są znane w całym kraju oraz poza jego granicami. Przygotowaliśmy zestawienie wyróżniających się na tle konkurencji firm z Krakowa.

  • Wawel to krakowska firma z tradycjami i jeden z najstarszych producentów słodyczy w Polsce. Zajmuje się produkcją czekolady od 1898 roku, a jej twórcą był Adam Piasecki. W styczniu 1951 roku powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel", w których produkowane są znane do dziś cukierki Malaga, Tiki Taki i Kasztanki. Marka Wawel oferuje różne rodzaje słodyczy i od lat zdobywa mnóstwo nagród i wyróżnień.
  • Piekarnia Cukiernia Awiteks to rodzinna firma z Krakowa, która istnieje od 1994 roku. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Małopolsce i lider w produkcji wyrobów piekarniczo-cukierniczych.
  • Łodzińscy – jubiler z tradycjami to krakowska firma rodzinna, która powstała w 1894 roku. Nadal łączy najnowsze trendy z ponadczasową klasyką w jubilerstwie.
  • Le Szapo Hat Shop to oryginalny, polsko-francuski sklep z kapeluszami, który odkryłam podczas podróży biznesowej po Krakowie. Oferuje kapelusze dla kobiet i mężczyzn od projektantów z całego świata. Poza nakryciami głowy na każdą porę roku można w nim kupić także fascynatory, szaliki czy rękawiczki. Sklep powstał z zamiłowania do mody i kapeluszy. W tym gustownym miejscu znajdziesz wymarzone nakrycie głowy przy filiżance pysznej kawy.
  • MAEMkrakowska firma i niezależny producent części do urządzeń wyposażenia statków, takich jak maszyny do oczyszczania paliwa, oleju i filtracji.
  • Takapol to firma rodzinna z Krakowa z pasją do polskiej kuchni oraz tradycji, która powstała w 1993 roku. Zajmuje się produkcją, sprzedażą i dystrybucją naturalnych zakwasów na barszcze. Produkty marki Takapol tworzone są z sercem według tradycyjnych receptur przekazywanych od pokoleń z najlepszej jakości składników.
  • Awa Kraków to krakowska firma z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży tekstylnej. Producent i hurtownia tekstyliów hotelowych oferuje kołdry, pościel, poduszki, prześcieradła, koce i narzuty, szlafroki, ręczniki, obrusy i wiele innych.
  • Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmonaproducent kosmetyków z Krakowa od 1997 roku specjalizuje się w produkcji produktów do pielęgnacji ciała. Marka Farmona jest wielokrotnie nagradzana w konkursach dla firm.
  • Krakowskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" już od 1946 roku zajmują się produkcją preparatów ziołowych. Firma Herbapol Kraków od początku istnienia otrzymała mnóstwo nagród i wyróżnień. Aktualnie oferuje herbatki, syropy, nalewki, zdrową żywność, kosmetyki i olejki eteryczne.
  • Pożegnanie z Afryką to rodzinna firma z Krakowa stworzona przez pasjonatów najlepszych kaw i herbat oraz wysokiej jakości słodkości z całego świata. Ponad 30 lat temu wprowadziła na polski rynek kawy wysokogatunkowe, to właśnie wtedy Zofia i Krzysztof Drohomireccy w 1992 roku otwarli pierwszy specjalistyczny sklep z kawą, który dziś prowadzi kolejne pokolenie rodziny.
  • Meble z Krakowa to producent mebli drewnianych znany z intrygującego designu. Firma tworzy wyjątkowe meble z pasją i zaangażowaniem, dzięki czemu jest doceniana przez klientów.
  • Alladyn to firma z Krakowa, która może poszczycić się 50 lat tradycji w produkcji lamp i artykułów z mosiądzu. Powstała w 1968 roku i specjalizuje się w produkcji lamp mosiężnych w różnych stylach historycznych. Dzieła firmy Alladyn zdobią wiele wyjątkowych instytucji i budynków w Polsce oraz na świecie, a są to na przykład Hotel Marilor w Zakopanem, katedry w Pradze, Sztokholmie, Kielcach, Siedlcach i na Wawelu czy Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

 

Dlaczego warto prowadzić firmę w Krakowie?

Do najważniejszych atutów miasta, sprzyjających prowadzeniu biznesu w Krakowie należą:

  • Mieszkańcy – ludzie kreatywni, dynamiczni, dobrze wykształceni.
  • Zaplecze akademickie, czyli uniwersytety, kadra akademicka i naukowa.
  • Odpowiednie otoczenie infrastrukturalne i organizacyjne: liczne firmy, w tym międzynarodowe korporacje, ośrodki naukowo-badawcze czy centra badań i rozwoju.
  • Przyjazna i funkcjonalna przestrzeń publiczna – wysokiej jakości usługi komunalne, dostęp do szerokiej oferty kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej.
  • Nowoczesna powierzchnia biurowa – Kraków jest niezmiennie największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce po Warszawie (1 750 500 m kw. na koniec I kwartału 2023).

 

Miasto Kraków wspiera krakowskich przedsiębiorców na wiele różnych sposobów, takich jak na przykład:

  • Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki – pomoc w procesie inwestycyjnym dla inwestorów zagranicznych i krajowych.
  • Centrum Wspierania Przedsiębiorczości – pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie środowiska start-upowego.
  • Punkt Obsługi Przedsiębiorcy – możliwość załatwienia w jednym miejscu większości spraw związanych z uruchomieniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynniki te wpływają na to, że przedsiębiorcy są zainteresowani ulokowaniem biznesu w Krakowie. Trudna sytuacja ekonomiczna w tym rosnąca inflacja, czy niepokój związany z wojną za wschodnią granicą, nie powstrzymują przypływu i rozwoju międzynarodowych podmiotów na krakowskim rynku. Świadczą o tym pojawiające się w ostatnich miesiącach firmy, które wybrały właśnie Kraków na swoją siedzibę tj. Huntsman Corporation, Grass Valley, First Adventage, L&T Technology Services, Kaseya, Verkada, Nortel czy Volvo Hub Tech. Zauważalny jest trend, w którym coraz więcej międzynarodowych korporacji decyduje się na przenosiny właśnie do stolicy Małopolski. Z kolei istniejące w Krakowie firmy cały czas rozwijają swoją działalność, decydując się na zwiększenie liczby pracowników.

– "W Urzędzie Miasta mamy już doświadczenie w reprezentowaniu i promowaniu krakowskiego biznesu na międzynarodowych targach, m.in.: udział w targach branżowych związanych z Inteligentnymi Specjalizacjami Małopolski (Niemcy, Hiszpania, USA, ZEA); udział w targach inwestycyjnych w Europie (Francja, Niemcy). Prowadzimy bardzo dobrą współpracę z krakowskimi uczelniami wyższymi, która sprzyja wzmacnianiu współpracy pomiędzy samorządem, biznesem i nauka, a także rozbudowywaniu prężnego środowiska start-upowego. Mamy też duże doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym w projektach grantowych dla NGO wspierających rozwój biznesu. W ten sposób Kraków przyczynia się do tworzenia sieci współpracy sprzyjającej rozwojowi przedsiębiorczości, ale też postaw proprzedsiębiorczych na przykład wśród młodzieży. Temu ostatniemu służy coroczny konkurs Mój Pierwszy Biznes adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, organizowany przez Miasto wspólnie z Izbą Przemysłowo Handlową w Krakowie" – wylicza Jerzy Muzyk – zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Biznes w Krakowie i ranking krakowskich firm

 

Biznes w Krakowie – podsumowanie

W powyższym artykule zebrałam mnóstwo dowodów na to, że Kraków to miasto przyjazne dla biznesu. Krakowscy przedsiębiorcy są nagradzani w wielu prestiżowych konkursach, plebiscytach biznesowych i rankingach. Uważam, że historia każdego przedsiębiorcy z Krakowa niesie w sobie przesłanie, które warto opowiedzieć światu. Niebawem zaprezentuję również historie krakowskich biznesów i przedsiębiorcze kobiety biznesu z Krakowa. Odkryję sekrety sukcesów krakowskich przedsiębiorców oraz zaprezentuję innowacyjne firmy z województwa małopolskiego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz