PolecanyBiznes.plBiznesBiznes w Polsce i na świecieBiznes w Nowym Targu i ranking nowotarskich firm
Biznes w Nowym Targu

Biznes w Nowym Targu i ranking nowotarskich firm

przez Renata Zielezińska

Nowy Targ to największe miasto na Podhalu w województwie małopolskim. Biznesowa podróż po Nowym Targu była dla mnie niezwykłym wydarzeniem, gdyż pozwoliła mi poznać nowotarskie firmy rodzinne, biznes w Nowym Targu i innowacyjne przedsiębiorstwa. Przygotowałam ranking nowotarskich firm. W poniższym artykule sprawdzam, dlaczego warto prowadzić biznes w Nowym Targu.

 

Biznes po nowotarsku

Nowy Targ to "centrum handlowe, komunikacyjne i przemysłowe Podhala oraz południowej części Małopolski, a także ważny ośrodek handlu ze Słowacją… Siedziby na terenie Nowego Targu ma wiele firm usługowych, obejmujące swoim działaniem południową część Małopolski. Jedną z większych ról obok handlu i usług odgrywa przemysł, a w szczególności przemysł skórzany" (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Targ). Popularnymi produktami, które powstają w Nowym Targu, są wyroby regionalne, kożuchy, odzież i buty oraz podhalańskie sery.

 

Biznes w Nowym Targu

W największym mieście na Podhalu działają liczne hurtownie, zakłady obuwnicze i kuśnierskie, składy materiałów budowlanych, sklepy, restauracje, kawiarnie oraz wiele innych branż. Zgodnie z danymi pozyskanymi z GUS na koniec 2022 roku na terenie Miasta Nowy Targ zarejestrowanych było:

 •  4054 firmy prowadzone przez osoby fizyczne,
 • 1241 osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze, co ma związek głównie z tradycją handlu w Nowym Targu, szczególnie na straganach i targowiskach. Najwięcej firm w Nowym Targu działa w branży handlu, budownictwa, produkcji oraz przetwórstwa przemysłowego.

 

Ranking nowotarskich firm

Przedsiębiorcy z Nowego Targu stworzyli wiele fantastycznych firm, które na stałe wpisały się w gospodarkę Euroregionu Tatry. Zyskują popularność nie tylko lokalnie, ale także w całym kraju i poza jego granicami. Przygotowałam zestawienie wyróżniających się na tle konkurencji firm z Nowego Targu.

 • Wojas – popularny producent obuwia z Nowego Targu. Markę tą stworzył Wiesław Wojas, którego rodzina od wielu pokoleń zajmowała się produkcją obuwia. Historia znanej dziś nie tylko w całym kraju, ale także poza jego granicami, marki Wojas zrodziła się w 1990 roku. Obuwie marki Wojas wyróżniało modne wzornictwo i najwyższa jakość. Swój sukces zawdzięcza umiejętności dopasowywania się do preferencji klientów oraz szybkim reakcjom na zmiany rynkowe. Firma wykorzystuje tradycyjne i rzemieślnicze techniki produkcji oraz wiedzę i doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś Wojas jest jednym z najbardziej cenionych polskich producentów obuwia, który swoje sklepy ma nie tylko w kraju, ale również w Czechach, na Białorusi i Słowacji. Poza obuwiem damskim, męskim, młodzieżowym i trekkingowym ofertę nowotarskiej firmy uzupełnia galanteria skórzana.
 • Kegel-Błażusiak®istniejąca od 1979 roku firma z Nowego Targu to wiodący polski producent profesjonalnej odzieży i obuwia do pracy. Przedsiębiorstwo posiada 4 zakłady produkcyjne, w których zatrudnia kilkuset pracowników. Oferuje innowacyjną odzież dostosowaną do potrzeb różnych grup zawodowych: odzież dla hotelarstwa, motoryzacji, przetwórstwa spożywczego, medycyny, gastronomii, handlu i przemysłu.
 • Dafo Plastics to nowotarska firma działająca od 1992 roku. Ekspert w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych i jedna z najstarszych firm tej branży w Polsce. W 2018 roku firma została nagrodzona Gazelą Biznesu za innowacje w opakowaniach kosmetycznych, ale to nie jej wszystkie wyróżnienia. Firma Dafo Plastic otrzymała także wiele innych nagród takich jak Dobra Marka, Gepard Biznesu oraz Diament miesięcznika Forbes.
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Demar powstało w 1978 roku jako firma ze 100% udziałem kapitału polskiego. To firma z Nowego Targu i znany producent obuwia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ciągłemu wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz pasji tworzenia nowych produktów, firma zdobyła uznanie wśród najbardziej wymagających klientów w Polsce i na całym świecie. Moce produkcyjne oraz potencjał technologiczny i organizacyjny przedsiębiorstwa umożliwiają produkcję 2,5 miliona par butów rocznie we własnych zakładach na terenie całej Polski. Polski producent obuwia Demar aktywnie uczestniczy w konstruowaniu i opracowaniu nowych wzorów obuwia dla Wojska Polskiego. Aktualnie produkuje i dostarcza na potrzeby armii polskiej i służb mundurowych innych krajów kilkaset tysięcy par butów rocznie. Większość obuwia montowana jest systemem bezpośredniego wtrysku (najtrwalsze połączenie spodu z cholewką) oraz wyposażone jest w najnowocześniejszą membranę paroprzepuszczalną OutDryTM. Zdobyte doświadczenie przy wytwarzaniu skomplikowanego i wymagającego obuwia militarnego firma Demar wykorzystuje także w produkcji nowoczesnego obuwia najwyższej jakości.
 • Alaska Shoprodzinna firma z Nowego Targu stworzona w 1988 roku. Producent odzieży i obuwia, który z pasją i zaangażowaniem tworzy produkty w zgodzie z naturą oraz dba o zrównoważony rozwój. Oferuje kurtki, kożuchy, kapcie i kamizelki dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz tekstylia dla domu takie jak narzuty, poduszki i koce.
 • Kawiarnia Deja Vue – historia tej nowotarskiej firmy zrodziła się w roku 1991, gdy powstał niewielki lokal Coctail Bar. W 2003 roku zmieniono nie tylko nazwę, ale także wnętrze kawiarni Deja Vue, która oferuje Nowotarskie Lody Tradycyjne.
 • Timber Plusrodzinna firma z tradycjami, która prowadzi biznes w Nowym Targu od 1989 roku. Producent mebli ogrodowych oferuje hamaki i fotele wiszące. Produkty firmy znane są nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Grecji, Belgii, Czechach czy Słowacji. W 2023 roku nowotarska firma Timber Plus spopularyzowała glamping, czyli glamourowy camping, który łączy wygodę i luksus podczas wypoczynku na łonie natury.
 • Firma Legutko to rodzinny biznes z Nowego Targu, założony przez braci Grzegorza i Krzysztofa w 1990 roku. Dziś oferuje parapety, okna, rynny, dachy, blaty kamienne, a także ogrodzenia i tarasy. Firma Legutko zebrała wiele nagród w tym Geparda Biznesu.
 • Pracownia krawiecka Parzynicka – producent regionalnej odzieży góralskiej, inspirowanej folklorem Podhala. Tworzy produkty najwyższej jakości i oferuje usługi szycia na miarę, aby odzież góralska była idealnie dopasowana do sylwetki oraz preferencji. Poza tradycyjnymi strojami góralskimi dla kobiet, mężczyzn i dzieci producent oferuje także obuwie, akcesoria i dodatki.
 • Rajski Market to rodzinna firma z Nowego Targu, która istnieje od 1991 roku. To sieć sklepów polskich, które są alternatywą dla rynku detalicznego, zdecydowanie zdominowanego przez zagraniczne sieci handlowe. Firma Rajski została nagrodzona Diamentem miesięcznika Forbes czy Gazelą Biznesu tygodnika Puls Biznesu.

 

Dlaczego warto prowadzić biznes w Nowym Targu?

Istnieje wiele powodów, by rozważyć prowadzenie biznesu w Nowym Targu. Wyliczyć wśród nich można:

 • bliskość dużych ośrodków biznesowych: Kraków (80 km), Nowy Sącz (70 km);
 • ponad 4 tysiące podmiotów gospodarczych;
 • długoletnią tradycję handlową i przemysłową;
 • dostępność źródeł geotermalnych;
 • rozbudowaną ofertę bazy noclegowej;
 • względnie niskie koszty życia;
 • dobrą sieć komunikacyjną – dostęp do autostrady A4 i linii kolejowej. Około 60 minut do międzynarodowego portu lotniczego Kraków – Balice;
 • bogatą infrastrukturę sportową wraz z lotniskiem;
 • średnie szkoły o profilach technicznych;
 • korzystne warunki przyrodnicze;
 • historyczno-kulturowe dziedzictwo miasta; rozbudowaną infrastrukturę rekreacyjną. (źródło: investin.nowytarg.pl)

Biznes w Nowym Targu

Biznes w Nowym Targu – podsumowanie

Reasumując. Nowy Targ to kolejne małopolskie miasto przyjazne dla biznesu. Nowotarscy przedsiębiorcy otrzymują wiele nagród w biznesowych plebiscytach, rankingach i konkursach dla firm. Ufam, że każdy przedsiębiorca z Nowego Targu ma do opowiedzenia wyjątkową historię. Nie ustaję w poszukiwaniach historii nowotarskich biznesów czy przedsiębiorczych kobiet biznesu z Nowego Targu. Z przyjemnością opiszę sukcesy nowotarskich przedsiębiorców, pokażę biznes na Podhalu, biznes w Małopolsce oraz innowacyjne firmy z województwa małopolskiego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz