PolecanyBiznes.plBiznesBiznes w Polsce i na świecieBiznes w Siemianowicach Śląskich i ranking siemianowickich firm
Biznes w Siemianowicach Śląskich

Biznes w Siemianowicach Śląskich i ranking siemianowickich firm

przez Renata Zielezińska

Siemianowice Śląskie to jedno z miast w województwie śląskim, które możemy zdecydowanie nazwać miejscem przyjaznym dla biznesu. Przedsiębiorcy z Siemianowic Śląskich są nagradzani w prestiżowych konkursach. Poznaj ranking siemianowickich firm, dowiedz się, dlaczego warto prowadzić biznes w Siemianowicach Śląskich. Zapraszam w biznesową podróż po pięknych Siemianowicach Śląskich.

 

Biznes w Siemianowicach Śląskich

Siemianowice Śląskie to silnie zurbanizowane i uprzemysłowione miasto na Górnym Śląsku. "Z wyraźnie zaznaczonymi śladami dawnej działalności górnictwa węgla kamiennego i hutnictwa. W II połowie XVIII wieku rozpoczął się rozwój przemysłowy terenów obecnego miasta. Powstały kopalnie węgla kamiennego oraz huty, w tym w 1836 roku huta żelaza "Laura", która była w tamtych czasach jednym z największych zakładów tego typu w Europie. Pod koniec XX wieku w wyniku przemian gospodarczych upadł przemysł ciężki, a w wyniku restrukturyzacji rozwinęły się inne gałęzie gospodarki. Funkcjonuje tutaj podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także rozwinięty jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. " (źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Siemianowice_%C5%9Al%C4%85skie)

 

Biznes po siemianowicku

W Siemianowicach Śląskich w 2022 roku zarejestrowanych było około 7 tysięcy firm, najwięcej jest wśród nich firm budowlanych. W tym śląskim mieście prym wiodą mikro przedsiębiorstwa, których jest około 6500. Znajdują się wśród nich firmy, które podbiły nie tylko rynek Polski, ale również międzynarodowy.

 

Ranking firm z Siemianowic Śląskich

Siemianowiccy przedsiębiorcy zbudowali wyjątkowe biznesy, które stały się istotnym elementem lokalnej gospodarki. Przygotowaliśmy zestawienie innowacyjnych i wyróżniających się na tle konkurencji firm z Siemianowic Śląskich.

  • P.H.U MMJ Marcin Janos – firma nagrodzona w prestiżowym konkursie "Biznes Dobry dla Gminy", która od wielu lat działa w Siemianowicach Śląskich. Dostarcza internet, telefonię i telewizję cyfrową oraz jest operatorem siemianowickiej multimedialnej sieci światłowodowej.
  • Meraeng Sp. z o.o. Sp. k. to innowacyjna firma z Siemianowic Śląskich która, produkuje i stosuje w swoich realizacjach fundamenty stalowe. Jest nowoczesnym biurem projektowym, zajmującym się kompleksową obsługą procesów budowlanych od projektu do wykonawstwa. Usługi oraz produkty siemianowickiej firmy Meraeng znajdują zastosowanie na rynku skandynawskim, francuskim czy niemieckim.
  • Arsanit Sp. z o.o. to rodzinna firma z Siemianowic Śląskich, która powstała w 2002 roku jako mały zakład produkujący wyroby chemii budowlanej. Dziś firma wyróżnia się nowoczesną chemią budowlaną i systemami ociepleń. W trakcie swojej 20-letniej działalności otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w 2020 roku została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu i otrzymała aż 5 nagród: Gepardy Biznesu, Brylanty Polskiej Gospodarki, Efektywna Firma, Mocna Firma Zaufania, Wielki Modernizator, wyróżnienie Forum Firm Rodzinnych 2021. Firma Arsanit kładzie duży nacisk na stałą modernizację infrastruktury i rozwoju sieci dystrybucyjnej na nowych obszarach.
  • Hubertus Design Sp. z o.o.rodzinna firma z Siemianowic Śląskich i polski producent mebli. Oferuje wysokiej jakości meble, które prezentuje na międzynarodowych targach i wystawach, tym samym promując miasto Siemianowice Śląskie poza jego granicami. Laureat wielu prestiżowych nagród jak np.: Polski Sukces 2022, Polski Sukces 2003, Orzeł Śląskiego Biznesu 2023, Przedsiębiorstwo Fair Play 2002 i 2003, Gazela Biznesu 2005, Diament Meblarstwa, Śląski Brylant Gospodarczy czy laureat rankingu Diamenty Forbesa.
  • AMS Metal Sp. z o.o. to siemianowicka firma stawiająca na recykling złomu. Tworząc bardziej przyjazne dla środowiska produkty, została nagrodzona za rozwój zielonej technologii. W czasie pandemii covid-19 aktywnie włączyła się w działania Fundacji "Piastun" oraz wsparła finansowo ratowników medycznych z Siemianowic Śląskich. W ciągu 25 lat działalności, przedsiębiorstwo to stało się dostawcą produktów do największych światowych hut. Firma znana jest na wielu światowych tynkach takich jak afrykański czy australijski.
  • P.P.H.U. Dalpol Palion Tomaszinnowacyjna siemianowicka firma produkująca jachty, która współpracuje z firmami z państw Unii Europejskiej. Produkuje jedne z najlepszych jachtów na świecie, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Na przykład podczas targów "Boatshow" w Łodzi dwukrotnie wyróżniono jacht "Phobos 24".
  • Kawuszka to palarnia kawy z Siemianowic Śląskich, która powstała z pasji do zagranicznych podróży oraz łączenia lokalnej tradycji z globalną perspektywą. Oferuje kawy, herbaty i czekolady z najbardziej odległych zakątków świata.

 

Dlaczego warto prowadzić firmę w Siemianowicach Śląskich?

– "Biznes w Siemianowicach Śląskich jest wspierany poprzez różne działania w zakresie promocji lokalnej przedsiębiorczości. W 2019 roku powstał katalog lokalnych firm "Usługi dla Seniorów", w którym blisko 80 lokalnych przedsiębiorców mogło bezpłatnie zareklamować swoje usługi i produkty. Informator cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród firm oraz seniorów, dlatego na ich wniosek w 2022 roku wydaliśmy jego drugą edycję. Tym razem skorzystało około 130 różnych firm i instytucji, które prezentują swoje usługi i oferują szereg zniżek dla seniorów.

Ponadto w okresie pandemii wsparliśmy naszych restauratorów poprzez stworzenie elektronicznego katalogu prezentującego działające na terenie naszego miasta lokale gastronomiczne, czyli siemianowicka baza firm gastronomicznych. Dzięki niemu mieszkańcy Siemianowic Śląskich oraz odwiedzający nas goście i przedsiębiorcy mogą zapoznać się z ofertą lokalnych firm i restauracji.

W Siemianowicach Śląskich występują warunki idealne do wykorzystania potencjału lokalnej przedsiębiorczości i kreowania kultury przedsiębiorczości. Jak można, zauważyć na wysokim poziomie kształtuje się atrakcyjność inwestycyjna, która skutkuje przyciąganiem firm tworzących miejsca pracy zgodne z aspiracjami mieszkańców.

Prowadzona jest promocja gospodarcza miasta wspierająca wizerunek firm lokalnych i wizerunek Siemianowic Śląskich jako miejsca przyjaznego dla biznesu. Przedsiębiorcy tworzą lokalne łańcuchy podażowe lub klastry, które prowadzą do wzajemnego wspierania i rozwoju lokalnych firm oraz regionalnego biznesu.

Obszarem, który często pojawia i pojawiał się w rozmowach z przedsiębiorcami, jest potrzeba wzmacniania szkolnictwa zawodowego, tak aby na rynek pracy trafiały osoby, których wykształcenie jest zgodne z oczekiwaniem pracodawców. Dlatego położyliśmy w naszym mieście mocny nacisk na współpracę w tym zakresie z firmami, pozyskiwaniem funduszy europejskich w celu poprawy jakości świadczonej nauki oraz budowaniu idei samozatrudnienia wśród najmłodszych. Efektem takiego podejścia jest współpraca siemianowickich szkół z lokalnymi firmami przy tworzeniu klas patronackich, mających na celu kształcenie zawodowe uczniów. Tworzymy także nowoczesne klasopracownie w szkołach podstawowych poprzez realizację projektu: "Siemianowickie Smart Laby". Uczniowie mogą rozwijać swoje techniczne umiejętności, a w przyszłości ukierunkuje ich to na kształcenie się w interesujących ich zawodach.

Wiemy, jak bardzo obecnie przedsiębiorcy starają się pozyskać pracowników, dlatego remontujemy żłobki i przedszkola oraz wspieramy rozwój prywatnych placówek. Poprzez takie działania wzrasta liczba dzieci do nich uczęszczających, a to z kolei odpowiednio przygotowuje i umożliwia rodzicom jak najszybciej wrócić na rynek pracy" – szczegółowo prezentuje Jakub Nowak – Kierownik Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

Biznes w Siemianowicach Śląskich

Zdjęcia: archiwum Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

Biznes w Siemianowicach Śląskich – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że Siemianowice Śląskie to miejsce przyjazne dla biznesu. To skarbnica firm z różnych sektorów gospodarki. Podczas biznesowej podróży po Siemianowicach Śląskich poznaliśmy wiele firm z tego śląskiego miasta. Wierzę, że każdy siemianowicki przedsiębiorca ma interesującą historię do opowiedzenia światu. Niebawem poszukam również przedsiębiorczych kobiet biznesu z Siemianowic Śląskich i odkryję sekrety sukcesów siemianowickich przedsiębiorców. Zaprezentuję historie biznesów z Siemianowic Śląskich oraz innowacyjne firmy z województwa śląskiego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz