Biznes w Toruniu i ranking toruńskich firm

Biznes w Toruniu i ranking toruńskich firm

przez Renata Zielezińska

Toruńscy przedsiębiorcy są doceniani i nagradzani w wielu prestiżowych rankingach i konkursach. Aż 45 firm z Torunia nagrodzonych zostało Diamentem Forbesa, a 39 znalazło się w najstarszym rankingu małych i średnich firm w Polsce – Gazele Biznesu. Tym razem przygotowałam ranking toruńskich firm oraz odpowiadam na pytanie, dlaczego warto prowadzić biznes w Toruniu.

 

Biznes w Toruniu

Toruń to piękne miasto i stolica województwa kujawsko-pomorskiego, w którym działa niemal 30 tysięcy firm. Większość z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa oraz JDG, które działają w branżach zdrowia, turystyki, logistyki, obróbki tworzy sztucznych czy przetwarzania żywności. Liczne rankingi i zestawienia firm potwierdzają, że swoją siedzibę w Toruniu posiada wiele największych polskich firm. W Wikipedii czytamy, że "Toruń to regionalny ośrodek gospodarczy. Miasto jest liderem w województwie pod względem ilości największych przedsiębiorstw, a także najwyższego w regionie wynagrodzenia za pracę oraz niskiego bezrobocia. Jest dużym ośrodkiem gospodarczym i handlowym oraz ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Pod Toruniem działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna". (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Toru%C5%84).

 

Biznes po toruńsku

– "Toruńskie firmy kwitną. Aż 45 z nich zostało uhonorowanych tytułem Diamentów Forbesa. To coroczny ranking prezentujący najbardziej dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa w kraju. Lokalne władze stwarzają odpowiednie warunki do startu i rozwoju inwestycji. Pod tym względem Toruń wyróżnia się na tle innych polskich miast. W raporcie Banku Światowego został sklasyfikowany na 4 miejscu w grupie 18 największych ośrodków. Toruń to atrakcyjna alternatywa dla firm z sektora BSS (nowoczesne usługi dla biznesu). Według raportu Cushman & Wakefield całkowite zasoby powierzchni biurowej w mieście to blisko 60 tys. mkw. To dobry sygnał dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się outsourcingiem nowoczesnych usług dla biznesu. Z prognozy McKinsey Global Institute wynika, że do 2030 roku Toruń czeka dynamiczny wzrost gospodarki opartej na usługach i wysoka jakość rynku pracy" – mówi Łukasz Szarszewski, Dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

 

Ranking toruńskich firm

Przedsiębiorcy z Torunia prowadzą biznesy, które stały się nieodłącznym elementem lokalnej gospodarki, zyskały również popularność w kraju i poza jego granicami. Przygotowaliśmy zestawienie wyróżniających się na tle konkurencji firm z Torunia:

  • Toruńska Manufaktura Piernika to lokalny toruński biznes, który stał się dynamicznie działającym przedsiębiorstwem. Oferuje rzemieślnicze pierniki na różne okazje, tworzone z naturalnych składników zgodnie z najlepszymi toruńskimi tradycjami z dawnych przepisów babć i najlepszych piernikarzy.
  • Venatoruńska firma, która powstała w 2006 roku. Zaopatruje hotele, szpitale, sanatoria i ośrodki wypoczynkowe w wysokiej jakości tekstylia.
  • Vanilla Spa — nowoczesna klinika urody i day Spa oferuje zabiegi pielęgnacyjne na twarz, ciało i paznokcie, a także zabiegi medycyny estetycznej, masaże i rytuały.
  • Neuca SA GK — hurtownia farmaceutyczna z Torunia.
  • Fonte — toruńska palarnia kawy z tradycjami. Oferuje sprowadzoną z Włoch kawę wypalaną we własnej palarni.
  • Samarth – Polska marka ekskluzywnych i ręcznie tkanych dywanów z Indii stworzona przez Monikę i Oskara Gotlibowskich.
  • Cereus Wena to rodzinna firma z Torunia, która powstała w 1990 roku. Jest dostawcą nowoczesnych urządzeń do kontroli jakości w sektorze zbożowym i spożywczym.
  • Thyssenkrupp Materials Poland SA — toruńska hurtownia stali i tworzyw sztucznych.
  • Pupill to polski producent czapek dla dzieci. Toruńska firma rodzinna powstała w 1998 roku.
  • Nova Trading SA — dystrybutor wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej i aluminium.
  • Babellpolski producent bielizny i odzieży damskiej z Torunia.
  • Manufaktura Cukierków to lider na rynku cukierniczym, który istnieje od 2011 roku.
  • Mandallin to dystrybutor ręcznie wykonanych i zdobionych przez rzemieślników i artystów z Indii i Indonezji mebli kolonialnych.
  • Garde Robe — toruński salon z ekskluzywną bielizną damską.
  • RoyalBipolski producent rowerów beach Cruiser z Torunia, który istnieje od 2014 roku.
  • Kapelusze Modena – Benowscy to toruńska firma z tradycjami. Jej historia zrodziła się w 1947 toku, gdy Jadwiga Benowska stworzyła pracownię modniarską. Aktualnie rodzinny zakład prowadzony jest przez czwarte pokolenie, a w swojej pracy sięga po tradycyjne rozwiązania.
  • OnsenPolski producent najbardziej funkcjonalnego na polskim rynku materaca Osaka Air oraz poduszek ortopedycznych.

 

Dlaczego warto prowadzić firmę w Toruniu?

– "Przedsiębiorcom chcącym rozwijać działalność, Toruń oferuje doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, położone przy drogach krajowych z odpowiednią infrastrukturą. W ofercie miasta znaleźć można ponad 50 hektarów gruntów pod Łukasz Szarszewskiinwestycje. Coś dla siebie znajdą przedsiębiorstwa usługowe i produkcyjne, a także deweloperzy. Powierzchnie dostępnych działek zaczynają się 0,05 do nawet 18 hektarów. Powstające inwestycje oraz szybko rozwijające się osiedla, to przykład na to, że Toruń to nie tylko dobre miejsce na urlop, ale także na biznes i codzienne życie. To miasto, które intensywnie się rozwija, oferując przedsiębiorcom doskonałe zaplecze do inwestowania. Położone w centralnej części Polski, ma dostęp do autostrady A1, skąd w ciągu niespełna 2 godzin możemy się znaleźć w Gdańsku, czy Łodzi. Komunikację ułatwia też dobrze rozwinięta sieć kolejowa oraz oddalony o niecałe 50 km międzynarodowy Port Lotniczy w Bydgoszczy" – wylicza Dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

 

Innowacyjne i nowatorskie biznesy z Torunia

Intrygującą inicjatywą stworzoną przez Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu jest Mapa Toruńskiego Rzemiosła, która prezentuje firmy usługowe, rzemieślników, firmy rękodzielnicze i sklepy hand-made.

 

– "Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu wspiera aktywność gospodarczą na terenie miasta. Oferuje pomoc na całym etapie procesu inwestycyjnego od znalezienia lokalizacji, przez uzyskanie wymaganych pozwoleń, po rekrutację pracowników. Oferuje kompleksową opiekę poinwestycyjną. Dostarcza informacji dotyczących zachęt inwestycyjnych, zwolnień podatkowych i możliwości pozyskiwania środków dla przedsiębiorców. Aktywnie pozyskuje inwestorów zewnętrznych, przygotowuje dedykowaną ofertę inwestycyjną. Przykładamy ogromną wagę do tego, aby coraz więcej firm związało się z Toruniem. Każdego dnia aktywnie promujemy nasz potencjał gospodarczy i docieramy do inwestorów. Zdajemy sobie sprawę, że rozwój miasta jest nieodzownie związany z rozwojem biznesu" – podkreśla Łukasz Szarszewski z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Biznes w Toruniu i ranking toruńskich firm

Biznes w Toruniu — podsumowanie

Toruń jest siedzibą wielu rodzinnych firm z tradycjami. Biznesowa podróż po Toruniu pozwoliła mi odkryć zarówno toruńskie manufaktury, MŚP z Torunia oraz toruńskie firmy usługowe, jak i produkcyjne. W mieście tym nie brakuje wyjątkowych kobiet biznesu, a jedną z nich jest Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, wyróżniona w prestiżowym konkursie Bizneswoman Roku Sukces Pisany Szminką. Uważam, że historia każdego biznesu z Torunia niesie w sobie głębszą prawdę, którą trzeba podzielić się ze światem. A popularny portal biznesowy PolecanyBiznes.pl jeszcze nie raz zaprezentuje toruńskie kobiety biznesu, toruńskie firmy oraz przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz