Biznes w Żorach i ranking żorskich firm

Biznes w Żorach i ranking żorskich firm

przez Renata Zielezińska

Biznesowa podróż po Żorach zlokalizowanych na Górnym Śląsku była okazją do poznania wielu wyjątkowych firm rodzinnych, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz biznesów z tradycjami. Przygotowałam ranking żorskich firm, w którym prezentuję intrygujące biznesy w Żorach. Z poniższego artykułu dowiesz się także, dlaczego warto prowadzić biznes w Żorach.

 

Biznes po żorsku

Żory położone są południowej Polsce w województwie śląskim. Miasto to pełni handlową, logistyczna i usługową (źródło: https://pl.wikipedia.org/Żory). Według danych CEIDG na koniec czerwca 2023 żorscy przedsiębiorcy prowadzili niemal 4 tysiące firm. Najczęściej są to biznesy w branży handlowej, budowlanej i transportowej. Najwięcej wśród nich jest jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak znajdziemy w Żorach także mikrofirmy, MŚP i duże przedsiębiorstwa. Żorskie firmy są nagradzane nie tylko na liście Diamentów Forbesa, ale także w wielu plebiscytach dla przedsiębiorców i konkursach dla firm, tych regionalnych oraz ogólnopolskich.

 

Biznes w Żorach

– "W Żorach mamy zarówno małe rodzinne firmy, często z wieloletnimi tradycjami (np. Foto Szczepański – działa od 1949 roku czy Zakład Optyki Okularowej Filoptyk – ponad 50 lat tradycji), jak i przedstawicieli nowoczesnego biznesu. Nie brakuje firm cieszących się uznaniem w całym kraju, a także poza jego granicami jak np. Mokate. Miasto Żory jest także siedzibą wielu zagranicznych firm, w tym koreańskich fabryk głównie z branży motoryzacyjnej. Ogromny wpływ na rozwój naszego miasta, a przede wszystkim rynku pracy w Żorach ma działalność Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ta druga, uznawana za najlepszą w Polsce i zarazem jedną z najlepszych na świecie stref ekonomicznych, jest kołem napędzającym życie gospodarcze Żor" – podkreśla Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu w Żorach.

 

Ranking żorskich firm

Żorscy przedsiębiorcy stworzyli wyjątkowe biznesy, które wpisały się w krajobraz lokalnej gospodarki. Oto zestawienie wyróżniających się firm z Żor:

 

Mokate

Mokate to polska firma z Żor o wielopokoleniowej tradycji, którą poznałam bliżej podczas podróży biznesowej po Żorach. Jej historia zrodziła się w 1990 roku, gdy wnuk pierwszego właściciela firmy przekazał ją swojej żonie. Aktualnie Grupa Mokate to kilka przedsiębiorstw działających w Polsce, Dubaju, Czechach, RPA, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech i Słowacji. W portfolio najbardziej znanych marek Mokate znajdziemy między innymi marki: Mokate, Minutka, Loyd, Marizzi, Alpino, Babcia Jagoda czy Marilla. Grupa Mokate otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień:

  • Jest laureatem prestiżowej nagrody miejskiej Phoenix Sariensis 2003.
  • Prezes Grupy Mokate – dr Adam Mokrysz wraz z małżonką dr Katarzyną Mokrysz zostali laureatami prestiżowej nagrody Brand Family dla przedstawicieli i liderów polskiego biznesu, które wręczono podczas Gali Plebiscytu BrandMe CEO w Warszawie.
  • Grupa Mokate została nagrodzona prestiżowym Diamentem do statuetki Cezara Śląskiego Biznesu podczas Gali Business Center Club.
  • Grupa Mokate została laureatem Nagrody Gospodarczej podczas 13. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

 

Wędliny Żorskie Kania

Wędliny Żorskie Kania to firma rodzinna z Żor, która istnieje od 1989 roku i nadal kultywuje tradycję produkcji wędlin. Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Kania za produkcję pysznych wędlin otrzymał wiele nagród i wyróżnień zarówno tych regionalnych, jak i ogólnopolskich.

 

Manufaktura "Elisabeth"

Manufaktura "Elisabeth" to zakład produkcji dzianin i żorska firma z tradycjami, która powstała w 1989 roku. Poznałam ją podczas biznesowej podróży po Żorach. Jej siedziba znajduje się w malowniczym miejscu nieopodal lasu. Manufaktura "Elisabeth" Stworzona została przez Elżbietę Maślanka, jednak w 2018 roku zyskała nowych właścicieli – Monikę i Bartłomieja Morawiec.

 

Appetito

Appetitofirma z Żor produkująca kanapki, która powstała w 2011 roku. Jako jedna z pierwszych w Polsce oferowała kanapki w automatach vendingowych.

 

Silbo

Silbo to dojrzały biznes na skalę światową, który został wykreowany przez Marcina Spiewoka z niewielkiego przedsiębiorstwa. Żorska firma powstała w 1998 roku i zajmowała się handlem opakowaniami. Oferuje wysokiej jakości opakowania giętkie do produktów spożywczych, przemysłowych, kosmetycznych i innych.

 

Merino Polska

Merino Polska to firma z Żor, która istnieje od 1993 roku. Początkowo produkowała dzianiny futerkowe z czystej, żywej wełny oraz akrylu i włókien syntetycznych. Aktualnie asortyment firmy stanowi bogaty wybór pościeli, poduszek, kołder, koców, śpiworów, obrusów, serwetek, ręczników czy szlafroków.

 

Korea Fuel-Tech Poland

Korea Fuel-Tech Poland Sp. z o.o. jest jedną ze spółek międzynarodowej korporacji, w której skład wchodzą oddziały w Chinach, Indiach oraz w Polsce, a jej główna siedziba mieści się w Korei Południowej. Polski oddział powstał w 2007 roku i posiada dwie fabryki: w Zabrzu oraz Żorach. To firma wysoko wyspecjalizowana w zakresie wtrysku i rozdmuchu tworzyw sztucznych, a główną część jej produkcji stanowią elementy wykończeniowe na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, dla takich marek pojazdów jak Hyundai, Kia, Volkswagen, Renault i Nissan. W fabryce w Żorach firma zatrudnia obecnie ponad 400 pracowników. Korea Fuel-Tech Poland nie tylko prowadzi biznes oparty na najwyższych standardach, ale też aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności. Jest laureatem prestiżowej nagrody miejskiej Phoenix Sariensis 2023. To najważniejsza nagroda dla firm, osób czy organizacji wyróżniających się w promocji miasta lub szczególnie zasłużonych dla Żor.

 

Nifco Korea Poland

Nifco Korea Poland sp. z o.o. to polski oddział międzynarodowej firmy z Żor, który został utworzony w 2010 roku. Nifco Korea Poland oferuje plastikowe części stanowiące wyposażenie wnętrz samochodów dla marek Hyundai oraz Kia, wytwarzane z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. To jeden z największych pracodawców w Żorach, zatrudniający obecnie około tysiąc pracowników. Ten laureat nagrody miejskiej Phoenix Sariensis 2021 od wielu lat aktywnie współpracuje z miastem, miejskimi instytucjami i licznymi żorskimi organizacjami pozarządowymi oraz z żorskimi firmami, by wspierać lokalną przedsiębiorczość.

 

As Vending

As Vendingrodzinna firma z Żor, która istnieje nieprzerwanie od 1997 roku. Lider w polepszaniu jakości i komfortu życia Polaków w obszarach żywienia, zdrowia oraz doskonałego samopoczucia. Oferuje kanapki i dania gotowe, kraftową kawę w maszynach, ekologiczne dystrybutory wody, automaty kawowe oraz automaty przekąskowe. To marka, której zaufały prywatne firmy z sektora MŚP, duże firmy oraz międzynarodowe korporacje.

 

Primo Profile Poland

Primo Profile Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy firm o charakterze produkcyjnym i handlowym. Przedsiębiorstwo działa w Polsce od 1993 roku, a w 1998 roku uruchomiło w Żorach pierwszą halę produkcyjną. Obecnie firma zatrudnia około 130 osób. Głównym obszarem jej działalności jest projektowanie, produkcja oraz sprzedaż wyrobów z tworzyw sztucznych dla przemysłu, a także odbiorców indywidualnych – głównie w Europie, ale również i w innych częściach świata. Swoje produkty firma Primo Profile Poland kieruje do klientów z różnych branż, m.in. takich jak: budownictwo, chłodnictwo, przemysł samochodowy, systemy wentylacyjne, żeglarstwo oraz branża medyczna.Firma Primo  Profile Poland sp. z o.o. otrzymała z rąk prezydenta Żor nagrodę Phoenix Sariensis 2021.

 

Gebrueder Peitz Polska

Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. swoją działalność w Polsce prowadzi od 1997 roku, a w 2001 r. przeniosła swoją siedzibę i produkcję do Żor. Jest dostawcą najwyższej jakości podzespołów i części dla wiodących światowych marek, wśród których należy wymienić: VW, Audi, BMW, Porsche, Forda czy Opla. Firma Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. znana jest także jako solidny pracodawca na lokalnym rynku pracy. Od 2005 r. na stałe zatrudnia ponad 200 pracowników z Żor i okolic. Pozytywnie wpływa również na swoje najbliższe otoczenie, inwestując w przebudowę infrastruktury techniczno-komunikacyjnej, instalując ekrany dźwiękoszczelne dla poprawy komfortu życia sąsiadujących z nią mieszkańców, czy projektując optymalny układ drogowy dla terenów przemysłowych, przy których działa. Sukces komercyjny przedsiębiorstwa od lat przekłada się również na podejmowane przez nie działania społeczne. Przez lokalne władze firma Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o. została wyróżniona w konkursie Phoenix Sariensis 2022.

 

Thermodom

Thermodom Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo budowlane z Żor z wieloletnim doświadczeniem, które swoją przygodę z biznesem rozpoczęło w 1991 roku. Początkowo zajmowało się wprowadzaniem na rynek budowlany pionierskich rozwiązań takich jak system thermomur – technologia budowy budynków energooszczędnych. Dzięki temu żarska firma Thermodom była pionierem w budownictwie energooszczędnym w Polsce i Europie.

 

Dlaczego warto prowadzić firmę w Żorach?

– "Otwartość na przedsiębiorców, w połączeniu ze świetną lokalizacją Żor, nowoczesną infrastrukturą i komunikacją, obecnością jednej z najlepszych na świecie stref ekonomicznych, bliskością dużych miast aglomeracji śląskiej oraz południowej granicy państwa, a także lokalną społecznością o dużym potencjale produkcyjnym sprawiają, że Żory to obecnie doskonała lokalizacja do rozwoju współczesnego biznesu. Celem władz miasta jest utrzymanie tego kursu i dalszy rozwój gospodarczy Żor.

Współczesny obraz Żor, jako nowoczesnego miasta, stanowiącego w wielu dziedzinach wzór do naśladowania dla innych samorządów, kształtował się przez ostatnie 25 lat pod sterami Prezydenta Waldemara Sochy. Dzięki wyznaczeniu dobrze przemyślanej – ambitnej, a jednocześnie realistycznej – ścieżki rozwoju i konsekwentnej jej realizowani Żory przeszły niezwykłą drogę. Z jednego z najbiedniejszych miast na Śląsku, o bardzo wysokim bezrobociu, staliśmy się regionalnym liderem – nowoczesnym i przyjaznym miastem, otwartym na potrzeby kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi, którzy właśnie w Żorach znajdują miejsce do życia i rozwoju zawodowego i prywatnego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca władz miasta Żory – na czele z Prezydentem Waldemarem Sochą – z przedstawicielami świata biznesu i zrozumienie ich potrzeb. Właśnie one sprawiły, że miastu udało się pokonać przeciwności i wyzwania napotkane po okresie transformacji, gdy Żory należały do najbiedniejszych miast na Śląsku.

Nasze miasto od lat dynamicznie się rozwija m.in. dzięki świetnej lokalizacji, która stanowi mocny argument zachęcający do zamieszkania czy założenia swojej firmy w Żorach. Składają się na nią bliskość dużych miast oraz dwóch portów lotniczych (Katowice i Ostrawa), doskonała dostępność komunikacyjna. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do Autostrady A1 i bliskości Autostrady A4, a także niewielka odległość od granicy z Republiką Czeską, która otwiera nowe potencjalne rynki zbytu dla różnych towarów i usług. W Żorach m.in. dzięki otwartej polityce władz samorządowych panuje doskonały klimat dla biznesu. Dzięki temu możemy pochwalić się dużą ilością znaczących polskich i międzynarodowych firm, które rozwijają swojej interesy w naszym mieście.

Dużym atutem jest obecność w naszym mieście Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie. Na terenach KSSE wciąż powstają nowe firmy i rozwijają się te już działające. Powstają także nowe miejsca pracy, dające zatrudnienie nie tylko żorzanom, ale też mieszkańcom sąsiednich miejscowości. To właśnie w naszym mieście powstaje flagowy projekt Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., czyli akcelerator biznesowy KSSENON.

Naszym niewątpliwym atutem są nasi mieszkańcy. W Żorach mieszka około 62 tysięcy ludzi, z czego około 55,7% jest w wieku produkcyjnym. Co równie ważne, w promieniu 120 kilometrów od naszego miasta mieszka około 10 milionów ludzi, a ilość mieszkańców w odległości zaledwie 15 km od centrum Żor szacowana jest na niemal 300 000. Biorąc to pod uwagę, widzimy ogromny potencjał dla biznesu – zarówno pod kątem pozyskania potrzebnych pracowników, jak i rynku zbytu" – mówi Naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu w Żorach.

 

W jaki sposób włodarze dbają o rozwój biznesu w Żorach?

– "Miasto dba przede wszystkim o odpowiednią infrastrukturę do rozwoju biznesu m.in. poprzez uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Każdy inwestor zainteresowany ulokowaniem w Żorach swojego kapitału jest traktowany indywidualnie, a za prowadzenie rozmów odpowiada osobiście Prezydent Miasta Żory, Waldemar Socha, który sam był przedsiębiorcom i doskonale rozumie potrzeby biznesu.

W Żorach już od 25 lat przyznawana jest nagroda miejska Phoenix Sariensis. Jest ona przyznawana dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji, oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Nagroda ta skierowana jest m.in. do sfery biznesu, by wyróżnić firmy szczególnie zasłużone dla Żor" – podsumowuje Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu w Żorach.

Biznes w Żorach i ranking żorskich firm

Biznes w Żorach – podsumowanie

Zebrane w tym artykule argumenty potwierdzają, że w Żorach panuje doskonały klimat dla biznesu. Biznesowa podróż po Żorach pozwoliła poznać mi wiele wyjątkowych, rodzinnych oraz znanych w Polsce i na świecie firm z Żor. Nie ustaję w moich poszukiwaniach. Już niebawem zaprezentuję kolejne firmy z Górnego Śląska, biznesy z województwa śląskiego oraz opowiem historie przedsiębiorców z Żor. Zdradzę sekrety sukcesu żorskich przedsiębiorców i intrygujące historie kobiet biznesu z Żor.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz