PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweBłędy początkujących przedsiębiorców
Błędy początkujących przedsiębiorców

Błędy początkujących przedsiębiorców

przez Biznesowe materiały prasowe

Według statystyk tylko 10% start-upów odnosi sukces. Oznacza to, że 9 na 10 start-upów upada. Wśród najpopularniejszych przyczyn bankructwa są brak pieniędzy na rozwój biznesu czy niedopasowanie produktów i usług do potrzeb i wymagań rynku. Podpowiadamy, jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy.

 

Czym jest start-up?

Najwięcej firm powstaje w Dolinie Krzemowej i tam też zrodziło się pojęcie "start-up". Start-up to nowe przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja, które wyróżnia innowacyjność, skalowalność i wyższy zwrot z inwestycji. Ma także krótką historię działalności i dąży do szybkiego wzrostu. Finansowanie działalności start-upów odbywa się ze środków własnych założycieli, finansowania społecznościowego (crowdfunding), wsparciu funduszy venture capital lub inwestorów i aniołów biznesu.

Według statystyk w USA działalność rozpoczyna 6,5 miliona startupów każdego roku. Tylko niektóre z nich przynoszą korzyści i są rentowne. "Polską Doliną Krzemową" nazywany jest Wrocław i Dolny Śląsk – to rejon, w którym powstaje najwięcej startupów w dziedzinie nowych technologii i sztucznej inteligencji. Z raportu "Polskie Startupy 2023" wynika, że zarejestrowano tam 28% wszystkich polskich startupów. Drugie miejsce z liczbą 19% zajmuje Mazowsze, a na trzecim miejscu uplasowała się Małopolska z liczbą 12% startupów.

 

Czynniki wpływające na sukces początkującego biznesu

Jakie aspekty wpływają na to, że niektóre początkujące firmy i start-upy odnoszą sukces, a inne zamykają się w ciągu 12-miesięcy od rozpoczęcia działalności? Czy szansę na przetrwanie mają jedynie start-upy z określonej branży?

– "Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wygrywają startupy technologiczne, rozwijające sztuczną inteligencję. Jednak moim zdaniem, nie chodzi o konkretną branżę, ale o odpowiadanie na potrzeby rynku. Wybór kierunku działania trzeba uzależnić od luki na rynku. Istotną kwestią jest także konkurencja oraz unikalność produktu czy usługi. Te czynniki zebrane razem tworzą prawdziwą wartość. Znam przedsiębiorcę, który opatentował urządzenie wykorzystujące ciśnienie wody do produkcji prądu. Pomysł ten nie wiązał się z nowoczesnymi technologiami. Mimo to spełniał swoje zadanie i satysfakcjonował pewną grupę klientów. Tego typu innowacje trafiające w realne potrzeby rynku mają szansę na sukces. Inna firma na przykład do produkcji sałaty w ekologicznych warunkach i bez użycia nawozów stosowała afrykańskie sumy. Pomysł ten zyskał ogromną popularność i odnosi sukcesy" – mówi Artur Orzełowski, twórca Akademii Inwestora, inicjatywy łączącej inwestorów z firmami.

 

Pułapki w prowadzeniu start-upów

Zbudowanie i rozwinięcie start-upu to ogromne wyzwanie. W tym celu niezbędne jest stworzenie przejrzystego i przekonującego biznesplanu, który stanowi fundament rozwoju każdego biznesu. Trzeba w nim zawrzeć informacje o przewidywanych zyskach i zwrocie z inwestycji. Kolejna sprawa to promocja online i wykorzystanie nieograniczonych możliwości Internetu do przedstawienia działalności.

– "Budowanie relacji z innymi przedsiębiorcami i inwestorami podczas networkingu oraz spotkań biznesowych to kolejna sprawa. Choć dla niektórych właścicieli firm może to być wyzwanie, to konieczne jest wyjście ze strefy komfortu i pokazanie światu swojego biznesu. Skuteczny rozwój firmy jest możliwy także bez konieczności ponoszenia wydatków ze środków własnych. Jednak inwestor powinien poczuć determinację i zaangażowanie w rozwój biznesu. Dzięki temu jesteśmy bardziej atrakcyjni dla aniołów biznesu" – podkreśla Artur Orzełowski.

 

Top 5 błędów popełnianych przez start-upy

Poniżej zebraliśmy najczęstsze błędy popełniane przez początkujących przedsiębiorców, founderów start-upów.

 

1. Brak przejrzystej strategii biznesowej

W dzisiejszych czasach wiele osób ma pomysł na biznes. Niestety niewielu ludzi wie, jak go prowadzić i promować. Dlatego osoby, które wchodzą w świat biznesu, powinny rozpocząć swoje działania od opracowania prostego i przekonującego biznesplanu.

 

2. Prezentacja pomysłu

Kolejnym krokiem, jaki należy wdrożyć po stworzeniu prostego biznesplanu, jest wizualizacja strategii. W rozmowach z inwestorami niezbędne jest posiadanie wizualizacji pomysłu w formie prezentacji. Potencjalni inwestorzy chcą poznać odpowiedź na pytania, jak chcesz pozyskiwać klientów czy w jaki sposób zamierzasz rozwijać firmę. Inwestor wesprze start-up, jeśli biznes prowadzony jest przez człowieka, który zaplanował rozwój swojego startupu.

 

3. Niedostateczne zrozumienie rynku i potrzeb klientów

Częstym błędem, który prowadzi do wielu nieporozumień, jest niedostateczne zrozumienie rynku oraz potrzeb klientów. Aby wiedzieć, czy wprowadzone produkty lub usługi znajdą zapotrzebowanie, trzeba wykonać analizę rynku i konkurencji. W tym celu świetnie sprawdzą się współczesne narzędzia, wśród których wyliczyć można ankiety online czy media społecznościowe, które względnie szybko i ekonomicznie pozwalają przeprowadzić badania, a w efekcie mogą uchronić przed popełnieniem błędów w inwestycji.

 

4. Niedocenianie potencjału social mediów

Media społecznościowe to świetny sposób, by pozycjonować markę i promować biznes, co jest kluczowym elementem budowania i umacniania pozycji firmy w dzisiejszych czasach. Internet pozwala wznieść widoczność marek na wyższy poziom. Prowadzenie bloga i mediów społecznościowych pomoże budować wiarygodność marki.

 

5. Brak relacji z innymi przedsiębiorcami

Ważnym elementem rozwoju firmy jest budowanie relacji z przedsiębiorcami i inwestorami podczas spotkań tradycyjnych i online. Niewątpliwie dla wielu osób będzie to oznaczało konieczność opuszczenia bezpiecznej i wygodnej strefy komfortu. Jednak wszelkiego rodzaju spotkania biznesowe, kluby biznesowe, zrzeszenia przedsiębiorców i networking to ważny element codzienności, który pozwala zaprezentować swój biznes.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz