PolecanyBiznes.plLifestyleCo brać pod uwagę przy wyborze lokaty?
Lokata biznesowa

Co brać pod uwagę przy wyborze lokaty?

przez Artykuł reklamowy
Artykuł sponsorowany

Lokata firmowa to sprawdzony, bezpieczny sposób na pomnażanie firmowych oszczędności. W czasach inflacji można dzięki lokacie, choć częściowo uchronić posiadany kapitał przed utratą wartości, i to bez ryzyka, jakie towarzyszy bardziej agresywnym formom inwestowania. Warto jednak pamiętać, że lokaty różnią się między sobą, dlatego trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić ofertę.

 

Jak wybrać dobrą lokatę?

Lokata to produkt bankowy, dostępny dla każdej osoby posiadającej oszczędności. Od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony klientów, ponieważ jest bardzo bezpieczną formą lokowania nadwyżek finansowych – praktycznie się nie zdarza, by ulokowane pieniądze w całości przepadły, bo nawet w przypadku upadłości banku lokaty są objęte systemem ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Poziom bezpieczeństwa jest więc taki sam w każdym banku, czego nie da się już powiedzieć o oprocentowaniu. Jest ono zależne od stóp procentowych ustalonych przez NBP, ale konkretną wartość wyznaczają same banki. Oczywiście im wyższe oprocentowanie nominalne lokaty, tym lepiej, ale nie są to jedyne czynniki, na jakie powinno się zwrócić uwagę. Lokata o stałym oprocentowaniu jest pewniejsza, bo można z góry obliczyć zysk. Oprocentowanie zmienne tej pewności nie daje, bo w zależności od polityki banku i stóp procentowych wypracowany zysk może być zarówno większy, jak i mniejszy od tego szacowanego przy zakładaniu lokaty.

Jeśli oszczędności można zamrozić na dłużej, warto rozważyć lokatę długoterminową, sprawdzając przy okazji, jakie są skutki wcześniejszego zerwania lokaty. Kolejną ważną kwestią jest sposób kapitalizacji odsetek – zwykle dokonywana jest ona raz, na koniec okresu oszczędzania.

 

Czy warto zakładać lokaty przez internet?

Lokaty otwierane online to ogromna wygoda, bo nie trzeba nawet wychodzić z domu i można to zrobić o dowolnej porze, przez siedem dni w tygodniu. Większość banków, w tym Bank Spółdzielczy Raszyn, ma już takie lokaty w swojej ofercie. Internetowa e-lokata wiąże się z koniecznością założenia rachunku osobistego lub konta firmowego w danym banku – jest to dodatkowa formalność, ale w ten sposób lepiej chroni się swoje pieniądze.

Wolno założyć więcej niż jedną lokatę internetową, wystarczy złożyć kolejny wniosek online i zaakceptować warunki. Stan oszczędności można sprawdzić, logując się do bankowości elektronicznej lub korzystając ze specjalnej aplikacji mobilnej.

 

Najlepszy portal biznesowy w Polsce pisze o tym, co ważne dla przedstawicieli świata biznesu.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz