PolecanyBiznes.plMateriały partneraCo wybrać? Własny sklep czy marketplace?
Własny sklep czy marketplace

Co wybrać? Własny sklep czy marketplace?

przez Artykuł reklamowy
Artykuł sponsorowany

Zakupy w Internecie to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach. Dostrzegają to również przedsiębiorcy, którzy udostępniają swoją ofertę w sieci. Nie oznacza to jednak, konieczności posiadania własnego sklepu internetowego, ponieważ sprzedawać można również poprzez marketplace, a oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

 

Własny sklep internetowy – zalety i wady

Chcąc sprzedawać online poprzez własny sklep internetowy, należy liczyć się zarówno z korzyściami, jak i niedogodnościami. Wśród tych pierwszych wymienić należy między innymi:

  • możliwość budowania własnej marki, ponieważ korzystając z platform sprzedażowych w praktyce, sprzedawca pozostaje z reguły anonimowy;
  • brak prowizji, którą należy uiszczać, korzystając z platform sprzedażowych;
  • swobodę, ponieważ można nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale również zbudować sklep według własnych preferencji i upodobań.

Jak już wspomniano, posiadanie własnego sklepu internetowego wiąże się także z niedogodnościami. Wymienić wśród nich należy między innymi konieczność zbudowania sklepu, co wymaga czasu oraz kosztów. Czasochłonne i kosztowne są także działania marketingowe, bez których dany sklep nie ma szans zaistnienia na rynku.

 

Zalety i wady sprzedaży przez marketplace

Alternatywą dla własnego sklepu internetowego jest sprzedaż przez marketplace, czyli np. Allegro. Również to rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety, a wśród tych pierwszych wymienić należy między innymi:

  • szybki start, ponieważ sprzedawać można zacząć od razu po zarejestrowaniu się na platformie sprzedażowej;
  • niskie koszty początkowe, ponieważ sama rejestracja na różnych platformach jest z reguły bezpłatna;
  • dostęp do ogromnej bazy klientów, którzy robiąc zakupy w Internecie, szukają produktów na konkretnej platformie. W efekcie rośnie szansa na to, że zwrócą uwagę na ofertę danego sprzedawcy.

Sprzedaż na platformach również ma swoje wady, wśród których wymienić należy, chociażby ogromną konkurencję. Te same produkty sprzedawane są bowiem przez wielu różnych sprzedawców, w związku z czym chcąc przyciągnąć klientów, należy się czymś wyróżnić. Po stronie wad zaliczyć należy także prowizje związane ze sprzedażą produktów przez marketplace. Ich wysokość z reguły uzależniona jest od kategorii danego produktu.

 

Sklep internetowy czy marketplace – co wybrać?

Mając świadomość zalet oraz wady posiadania własnego sklepu internetowego, a także sprzedaży przez marketplace wybór konkretnego rozwiązania nie jest prosty. Decyzja powinna być zatem podjęta na podstawie własnych preferencji oraz uwzględniać specyfikę danego produktu. Dobrym rozwiązaniem może być również sprzedaż wielokanałowa, o której więcej przeczytać można w artykule dostępnym pod linkiem: https://pragmago.tech/porada/wlasny-sklep-internetowy-czy-marketplace-poznaj-wady-i-zalety-obu-rozwiazan/.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zarówno korzystanie z platform sprzedażowych, jak i posiadanie własnego sklepu internetowego ma nie tylko zalety, ale także wady. Istotne jest zatem to, by potrafić maksymalizować korzyści oraz ograniczać niedogodności.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz