Spis treści
Public relations to absolutnie niezbędne narzędzie, które warto wykorzystywać w każdej firmie niezależnie jej wielkości i branży. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy działów marketingu zdają sobie z tego sprawę. A strategia PR jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Zapytałam ekspertów – PRowców o to: czym jest public relations, czym zajmuje się agencja PR, dlaczego PR w biznesie jest tak istotny oraz dlaczego firmy powinny korzystać z usług Agencji PR? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest public relations?
PR zdaniem Agencji 4 PUBLICITY
– "Public relations jest jednym z narzędzi marketingu. Polega na budowaniu pozytywnego wizerunku marki, firmy lub osoby. Specjalista ds. komunikacji musi mieć dobre relacje z kluczowymi dla klienta mediami. Rynek prasy drukowanej systematycznie się kurczy. Zamykane są duże tytuły prasowe, a pierwszym źródłem informacji stają się portale internetowe. Niektóre redakcje internetowe coraz częściej zatrudniają oprócz dziennikarzy, tzw. kreatorów contentu czy copywriterów B2B, dla których najważniejszym parametrem artykułu jest jego "klikalność", a nie aspekt merytoryczny. To stawia przed agencjami dodatkowe zadania edukacji i szerzenia rzetelnych informacji.
Agencje PR oferują klientom zróżnicowane usługi — od typowego media relations, po prowadzenie social media, akcje CSR, współpracę z influencerami czy organizację eventów. Niezależnie czy dla danej marki kreowaniem wizerunku zajmuje się PR-owiec czy agencja – najważniejsza jest wiedza i doświadczenie. Zatrudnienie agencji wiąże się z mniejszymi kosztami dla firmy, ponieważ jeśli jedna osoba idzie na urlop lub jest chora, jej obowiązki przejmuje inna, o podobnych kwalifikacjach. Klient nie musi martwić się o pensje, ZUS, choroby w dziale PR, ponieważ ma gwarancję, że praca dla jego marki będzie odbywała się w sposób ciągły. Ponadto PR-owiec sprawnie korzysta z kilku narzędzi public relations, np. świetnie prowadzi kanały na social media. Ta sama osoba może nie odnajdować się działaniach media relations. Agencja ma zasoby ludzkie, by spełnić wszystkie lub większość potrzeb klienta, ponieważ przeważnie zatrudnia co najmniej kilku specjalistów. Kompleksowość i dyspozycyjność to najważniejsza przewaga współpracy z agencjami PR" – mówi Magdalena Cieślak, CEO Agencji 4 PUBLICITY.
PR zdaniem Agencji Good-PR
– "Kiedy ktoś pyta mnie, czym jest public relations i czym ja się w zasadzie zajmuję, odpowiadam najprościej, jak potrafię, że robię wszystko, by o moich klientach dobrze mówiono. To jest oczywiście wielkie uogólnienie, bo public relations to szeroka i złożona dziedzina. To przede wszystkim budowanie pozytywnych, opartych na prawdzie i szacunku, relacji z otoczeniem. Trochę psychologii i nutka dyplomacji, z dużą dozą umiejętności komunikacyjnych. Każda z grup, tworzących otoczenie firmy, instytucji czy pojedynczej osoby (klienci, petenci, sponsorzy, partnerzy biznesowi, pracownicy itd.), kieruje się innymi potrzebami i przekonaniami. Każda może mieć inne wyobrażenie na dany temat lub nie mieć go wcale. Każda wreszcie ma inne zdolności poznawcze oraz szereg różniących je od siebie cech. Rolą PRowca jest umiejętne dobranie sposobów na to, by do każdej z tych grup dotrzeć i sprawić, by uznały markę (firmę, instytucję lub osobę) za godną zaufania i zechciały coś od niej kupić, z nią współpracować, zasponsorować lub zagłosować na nią w wyborach. W przeciwieństwie do reklamy czy akcji marketingowych, działania public relations to długofalowe, obliczone na miesiące lub lata, dobrze przemyślane zadania. To warunek absolutnie konieczny po to, by raz zdobytego zaufania nie stracić. Co więcej – utrzymać je, nawet w przypadku, gdyby coś chciało nim zachwiać" – tłumaczy Bożena Pękala — właścicielka Agencji Good-PR.
PR zdaniem Agencji Marketingowej Sal-Mar
– "PR ma wiele różnych definicji. To całokształt przemyślanych działań oraz zachowań w celu budowania pozytywnego i rozpoznawalnego wizerunku. To budowanie relacji opartych na szacunku, zaufaniu i autentyczności. To wszystko, co mówimy, piszemy, jak się zachowujemy wobec innych, jakie mamy poglądy i sposób ubierania się. Na wizerunek składa się wiele aspektów. PR to długofalowy proces. Nie wystarczy tylko 1 artykuł czy post na Facebooku, aby budować rozpoznawalną markę. To także pewnego rodzaju marketing sugestii. Jeśli często widzimy jakiś artykuł, wywiad z jakąś osobą w danym temacie, to w naszych oczach staje się ona ekspertem w tej dziedzinie. Sami możemy korzystać z jej usług albo polecać dalej. Działania PR nie powinno się traktować jako "kosztów dla firmy". Historia pokazała nie raz, jak wielkie korporacje (szczególnie za granicą) w okresie kryzysu decydowały się właśnie na zwiększenie usług PR, aby wyjść na prostą" – informuje Ewelina Salwuk-Marko – z Agencji Marketingowej Sal-Mar.
PR zdaniem Agencji Havas Media Group
– "To ogół działań mających na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku firm, osób czy instytucji poprzez bardzo wiele narzędzi komunikacyjnych. PR to nie propaganda, jak często myślą osoby postronne – tym na czym polega istota PR, jest rzetelna komunikacja z różnymi grupami interesariuszy. Idzie za tym nie tylko duża odpowiedzialność, ale też wielki potencjał do współtworzenia projektów, które mają szansę realnie wpłynąć na funkcjonowanie bardzo konkretnych obszarów życia wielu społeczności. Dziś prawdziwe public relations to wyjście poza schematy komunikacji korporacyjnej, bieżące obserwowanie trendów czy obszarów, które wraz z nowymi wyzwaniami rynku, pojawiają się przed specjalistami od komunikacji i łączenie ich w spójne, wartościowe i przede wszystkim wnoszące jakościową zmianę projekty komunikacyjne. PR-owcy to osoby, które cały czas muszą nie tylko wykorzystywać najnowsze narzędzia, ale też trzymać rękę na pulsie i styku zmian zachodzących coraz szybciej w dzisiejszym świecie. Obecnie sukces komunikacyjny danego projektu w bardzo dużej mierze zależy właśnie od umiejętności zauważania tych zmian, wyłapywania trendów i efektywnym łączeniu ich z odbiorcami w celu wniesienia pozytywnej zmiany do jakości życia konsumentów" – objaśnia Karolina Szaflarska, PR Managerka z Havas Media Group.
PR zdaniem Agencji Buena Vista Media Group
– "Stuart Henderson powiedział kiedyś, że prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy. Oczywiście PR to nie reklama, a między tymi aktywnościami jest mnóstwo różnic, ale parafrazując przywołany cytat, PR pomaga rzucić (odpowiednie) światło na to, czym zajmuje się dana firma.
Jak to możliwe? Tu niezwykle istotny jest drugi człon określenia "public relations" – relacje. W aktywnościach PR-owych ważniejsze od sprzedaży jest zbudowanie relacji z otoczeniem, a co za tym idzie, stworzenie wizerunku, na którym nam zależy. Wbrew pozorom nie jest to proste – nie tylko z uwagi na wiele punktów styku marki z otoczeniem czy dużą konkurencję w biznesie, ale także na coraz bardziej świadomego odbiorcę. Dlatego myśląc o budowaniu wizerunku naszej firmy, powinniśmy pamiętać o stworzeniu wiarygodnego przekazu, który nie będzie tylko dobrze prezentującą się fasadą, ale raczej odzwierciedleniem naszych wartości i kompetencji.
Chcąc zdefiniować public relations, musimy pamiętać o tym, że zawsze są to działania długofalowe. W biznesie, jak w życiu – tak jak nie da się zbudować trwałych i wartościowych relacji podczas jednego szybkiego spotkania, tak nie uda nam się stworzyć wizerunku i relacji z grupą docelową jednym materiałem prasowym czy krótkim komunikatem do pracowników. Dlatego projektowanie działań komunikacyjnych powinniśmy zaplanować w dłuższym okresie, uwzględniając cel, jaki chcemy osiągnąć.
Zła wiadomość jest taka, że nie ma przepisu na idealne działania PR, które sprawdzą się w każdej firmie. Dobra wiadomość jest taka, że dobrze przemyślane, odpowiednio zaplanowane i właściwie zrealizowane działania, mogą przynieść naszej firmie wiele korzyści. Dlatego nie bagatelizujmy PR-u, po prostu róbmy go z głową!" – sygnalizuje Rafał Wójcicki, Dyrektor Zarządzający Agencją Buena Vista Media Group.
PR zdaniem Agencji iPublicity
– "Public Relations to zarządzanie reputacją, która ma ogromne znaczenie i jest nie do przecenienia. W dzisiejszym świecie, gdzie wiele firm oferuje podobne produkty i usługi, dobry wizerunek i relacje z klientami są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu biznesowego. PR jest jednym z narzędzi, które pozwalają firmom na budowanie tych wartościowych relacji, a także na zminimalizowanie skutków sytuacji kryzysowych, które mogą wpłynąć na ich reputację.
Pozytywny wizerunek, na którego budowaniu skupia się PR, pozwala przyciągnąć nowych klientów, zwiększyć zaufanie inwestorów i pozyskać prawdziwe talenty. Odpowiednio dobrane i zarządzane działania PR mogą istotnie zwiększyć zainteresowanie produktami lub usługami, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży i świadomości marki.
PR buduje lojalność pracowników, interesariuszy firmy, długofalowe relacje z klientami, co przekłada się na większą lojalność i większą szansę na długofalowy sukces firmy" – oznajmia Edyta Bach, CEO iPublicity.
Czym PR różni się od marketingu?
Wiele osób błędnie sądzi, że działania public relations są tym samym co marketing. Faktem jest, że marketing to promowanie produktów i usług, które mają być sprzedawane z zyskiem. Public relations to komunikacja pomiędzy firmą a konsumentem, mediami, kontrahentami, pracownikami – czyli szerokie spektrum działań, które budują relacje z klientami.
Czym zajmuje się agencja PR?
"Agencje PR w odróżnieniu od agencji typowo marketingowych koncertują się bardziej na reputacji firmy niż działaniach promocyjnych. Mogą pomóc w odpowiednim kształtowaniu przekazu i kreowaniu pozytywnego wizerunku, co przyczynia się do zwiększenia zaufania klientów i pośrednio zwiększenia sprzedaży.
Agencja PR może pomóc w zdobywaniu pozytywnych opinii w mediach oraz w budowaniu reputacji wśród dziennikarzy i influencerów. Co jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. wypadek w fabryce, skandal finansowy lub problem z jakością produktów. Agencja PR może pomóc firmie w odpowiednim zarządzaniu kryzysem i skutecznym przeciwdziałaniu ewentualnym negatywnym skutkom.
Dodatkowo działania PR są wyjątkowo skuteczne w zwiększaniu zasięgu i wpływu firmy na grupy docelowe. Agencja PR może pomóc w nawiązywaniu kontaktów z influencerami i osobami mającymi wpływ na decyzje zakupowe klientów. Co świetnie się sprawdza we wspieraniu kampanii reklamowych, sponsoringowych czy eventach konsumenckich zwiększający świadomość i zaufanie do marki.
Podsumowując, działania PR są szczególnie ważne w sytuacjach, gdy firma chce zbudować pozytywny wizerunek, skutecznie zarządzać kryzysem, zwiększyć świadomość marki, poprawić relacje z mediami oraz zwiększyć zasięgi i wpływy swojej komunikacji" – komunikuje Norbert Ofmański, CEO On Board Think Kong.
PR narzędzie idealne dla każdej firmy
PR wcale nie jest zarezerwowane dla dużych firm i korporacji. Dobrze zaprojektowana strategia public relations to znacznie więcej niż pisanie informacji prasowej. Dziś w obszarze public relations profesjonaliści wykorzystują coś więcej niż tradycyjne komunikaty prasowe. Specjaliści od PR często korzystają z mediów społecznościowych, influencer marketingu, event marketing, współpracy z mediami lokalnymi oraz tematycznymi portalami czy aranżują współpracę z blogerami, aby zbudować silną markę i sieć konsumentów wokół niej.
Zapraszam do lektury kolejnej części artykułu pt.: Dlaczego Twoja firma potrzebuje działań Public Relations? Część 2