PolecanyBiznes.plBiznesDlaczego Twoja firma potrzebuje działań Public Relations? Część 2
Dlaczego Twoja firma potrzebuje działań Public Relations? Część 2

Dlaczego Twoja firma potrzebuje działań Public Relations? Część 2

przez Renata Zielezińska

Public relations to absolutnie niezbędne narzędzie, które warto wykorzystywać w każdej firmie niezależnie jej wielkości i branży. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy działów marketingu zdają sobie z tego sprawę. A strategia PR jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Zapytałam ekspertów – PRowców o to: czym jest public relations, czym zajmuje się agencja PR, dlaczego PR w biznesie jest tak istotny oraz dlaczego firmy powinny korzystać z usług Agencji PR? Zapraszam do lektury drugiej części artykułu.

 

Dlaczego firma powinna dbać o PR?

Zwykle większość odpowiedzi o rolę Public Relations wskazuje na konieczność świadomego budowania i kształtowania pożądanego wizerunku organizacji czy osoby wśród odbiorców swoich produktów, usług, czy idei. Spróbuję jednak zacząć od wartości, która powinna tworzyć podstawę PR-u. Jeśli chcemy z kimś budować trwałe relacje, musimy mu ufać. Właśnie o tę wartość zabiegają wszystkie organizacje, po to, by przetrwać w coraz bardziej złożonym i zmiennym otoczeniu. Bez zaufania, obywatele nie będą korzystać z urzędów, klienci kupować produktów i usług, a pracownicy podążać za swoimi liderami.

Łukasz MalczewskiŻadna organizacja, czy osoba nie działa w próżni, ale w złożonym otoczeniu społecznym, gospodarczym i kulturowym. To otoczenie jest wypełnione licznymi grupami wpływu, począwszy od klientów, poprzez partnerów, media, przedstawicieli władzy, organizacje branżowe, po pracowników, inwestorów i wiele innych. Działania Public Relations zmierzają właśnie do budowania porozumienia między organizacją a uczestnikami i jej otoczeniem. Przecież, by komuś zaufać, musimy rozumieć cele, intencje i sposoby jego działania.

No i w końcu, nie ma porozumienia bez komunikacji. Odpowiednio zaplanowane i regularnie prowadzone działania informacyjne skierowane do otoczenia danej organizacji pozwalają kształtować jej pożądany wizerunek. W ten sposób powstaje swoisty cykl "relacje – zaufanie – porozumienie – komunikacja – wizerunek", który pozwala podejmować świadome i strategiczne działania PR. Odpowiednio prowadzone działania Public Relations mają wpływ nie tylko na kształtowanie, ale i ochronę wizerunku, co w sytuacji nadmiaru źródeł i kanałów informacji jest szczególnie istotne. Podsumowując, Public Relations pozwala organizacjom budować pozytywne relacje z klientami, pracownikami, udziałowcami i szerokim otoczeniem, co ułatwia ich działanie i rozwój" – podkreśla Łukasz Malczewski, Managing Partner w Dfusion Communication.

 

Dlaczego firma powinna dbać o PR? W czym to pomoże?

– "Zadaniem Public Relations jest budowanie relacji z grupą docelową. PR nie jest jednym z narzędzi do sprzedawania, ale budowania wizerunku firmy i jej produktów lub usług. Umiejętne dobranie strategii PR może doprowadzić do tego, że Klient wybiera daną markę nie ze względu na cenę produktu, czy usług, ale ze względu na to, jak marka ma zbudowany Magda Skibkawizerunek. Od 15 lat wspieram marki wnętrzarskie, ale też pracownie architektoniczne. Na ich przykładzie najlepiej widzimy celowość podejmowania działań PR – kiedy architekci rozpoczynają swoją świadomą i spójną komunikację na wszystkich kanałach (online i offline) to regularność tego procesu realnie może doprowadzić do sytuacji, kiedy pracownia ma tak zbudowaną markę i renomę, że Klient przychodzi konkretnie do niej, bo tylko z nią chce pracować. Niezależnie od kosztów. Marka wypracowała sobie strategię bycia postrzeganą jako rzetelny partner, a przy tym utwierdzając swojego klienta w przekonaniu, że jest ekspertem w momencie prezentowania swoich realizacji i pokazywania tego jak pracuje. Podobnie jest z firmami – dzisiaj PR pomaga markom wnętrzarskim dotrzeć z informacją o swoim produkcie do architektów, a obecnie ta grupa docelowa jest kluczowa we wszystkich działaniach komunikacyjnych i sprzedażowych firm z tej branży. PR pozwala zbudować historię wokół marki, ale co ważne nie służy do wykreowania sztucznego wizerunku" – oznajmia Magda Skibka – specjalistka ds. komunikacji i wizerunku marek z branży wnętrzarskiej i architektonicznej z agencji butikowej PLN Design Group.

 

Dlaczego firmy powinny korzystać z usług Agencji PR?

– "Budowanie trwałych, dobrych relacji z interesariuszami firmy, kształtowanie jej dobrego wizerunku, tworzenie pretekstów do tego, żeby o firmie w określony sposób mówiono, budowanie pozycji eksperta, dostarczanie ciekawych z punktu widzenia mediów danych — to tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmuje się PR. Dodajmy do tego jeszcze, chociażby obsługę kanałów komunikacji, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z dziennikarzami, dopasowywanie kreacji reklamowych, działania w mediach społecznościowych, influencer marketing, złożona analityka i raportowanie i wiele innych działań z pokrewnych dziedzin. PR jest w swoich definicjach i zadaniach bardzo elastyczny, a współpraca z kompetentnymi ekspertami pozwoli na to, by dostosować określone narzędzia do obranego wcześniej konkretnego celu. Teoretycznie te rzeczy mogą być realizowane wewnątrz firmy. Mogą. Ale wiele zależy od tego, jak szeroko i dokładnie wytyczymy swoje cele oraz jakie działania chcemy prowadzić.

Jakie są plusy współpracy z agencją PR? Agencja ma wypracowane i – co ważne – sprawdzone w boju scenariusze działań oraz skuteczne metody wychodzenia z kryzysów. Nie jest to oczywiście core agencyjnych działań, ale to właśnie doświadczenie pracy z kryzysem wizerunkowym pozwala śmielej, skuteczniej i pewniej pracować nad codzienną komunikacją i wizerunkiem.

Wsparcie agencyjne, bardzo często rozwiązuje bolączki kadrowe w firmie, w której brakuje zasobów – specjalistów od komunikacji. Warto podkreślić, że zatrudnianie zespołu na etat, to poważna inwestycja i wymaga długotrwałego planowania. Dlatego, dzięki współpracy z agencją PR, firma zyskuje czas, oszczędności i w jednym miejscu otrzymuje dostęp do fachowej wiedzy i specjalistów z różnych dziedzin komunikacji. Poza tym całkiem możliwe, że nie każda firma potrzebuje na stałe zatrudniać: managera PR, specjalisty od SEO, ADS managera, contentowca i stratega. Czasami cały ten zespół potrzebny jest do zrealizowania jednego projektu, a nie na stałe.

Ważne jest też, by pamiętać, że agencja na bieżąco śledzi najnowsze trendy i technologie w branży, i to ona jest odpowiedzialna za wybór najlepszych rozwiązań i rekomendacji dla firmy. Wie jakie działania zarekomendować, bo Marta Bartoszczykdziałanie trendów obserwuje nie tylko z poziomu jednej marki, ale kilkudziesięciu firm, dla których pracuje. Słowem: agencja powinna dysponować doświadczeniem i wnioskami z działań prowadzonych z wieloma podmiotami. I właśnie możliwość czerpania z tego doświadczenia jest cenna i unikalna oraz trudna do osiągnięcia przy realizowaniu działań pr-owych w ramach struktury własnej organizacji.

Na końcu jeszcze puenta — czyli kilka słów o tym, czy działania PR się zwracają?

Zdecydowanie nie warto patrzeć na nie jak na działania sensu stricto sprzedażowe. Dobrze opracowana i skutecznie realizowana strategia PR to raczej must have i niezbędna baza do tego, żeby działania sprzedażowe prowadzić. Nie od dziś w końcu wiadomo, że chętniej kupujemy produkty marek, którym ufamy, które wizualizują i realizują bliskie nam wartości oraz takich, które są obecne i rozpoznawalne w dyskursie medialnym. Słowem — chcemy kupować produkty i usługi z wiarygodnych źródeł. A zatem — tak — działania PR są inwestycją z dobrą stopą zwrotu tylko wtedy, gdy działają synergicznie ze sprzedażą" –  wyjaśnia Marta Bartoszczyk – Head of PR w dotrelations.

 

6 powodów, dla których public relations jest ważny dla Twojej marki

Public relations to niezwykłe narzędzie, które w ogromnym stopniu wpływa na Twoją markę. Wspólnie z agencją PR warto opracować kalendarz działań PR, który sprawi, że Twoja marka stanie się rozpoznawalna. Dlaczego działania public relations są konieczne także w Twojej firmie bez względu na jej wielkość, branżę czy obszar działania?

 

PR zwiększa sentyment do marki

Bardzo prawdopodobne, że Twoja firma robi mnóstwo fascynujących i niesamowitych rzeczy. Jednak bez działań public relations świat nigdy może się o nich nie dowiedzieć. Zapracowani dziennikarze, blogerzy, influencerzy mogą nigdy o tym nie usłyszeć. PR pomaga opowiedzieć historię Twojej marki, wyróżnić się na tle konkurencji oraz dostarczyć mnóstwa pomysłów mediom, które poszukują treści dopasowanych do potrzeb czytelników. Public relations sprawia, że ludzie zaczynają mówić o Twojej marce, polecać sobie przygotowane przez nią treści (jeśli są atrakcyjne)… czyli drobne i systematyczne działania niczym trzepot skrzydeł motyla wywołują ogromny efekt. Sprawiają, że Twoja marka staje się lubiana, popularna i znana w różnych społecznościach.

 

PR zwiększa sprzedaż

Public relations buduje relacje z różnorodnymi odbiorcami – klientami, mediami, społecznością, a także wewnątrz firmy. Kieruje przekaz w skuteczny sposób, dzięki czemu ułatwia konsumentom podejmowanie decyzji zakupowych. To idealne rozwiązanie, aby zwiększyć zyski i rentowność firmy.

 

PR buduje wiarygodność marki

Przeprowadzone badania dowodzą, że konsumenci bardziej komfortowo czują się ze znanymi markami. Dlatego tak istotne jest opowiadanie historii firmy poprzez różnorodne kanały – wywiady, artykuły, posty w social mediach, współpracę z blogerami, influencerami, lokalnymi mediami oraz portalami tematycznymi, a także obecność w radio i telewizji.

 

PR zwraca uwagę mediów na Twoją firmę

Informując prasę, portal www, radio i telewizję o twojej marce, produktach i usługach działania PR mogą podnieść autorytet firmy, zbudować relacje z odbiorcami i przenieść biznes na wyższy poziom.

 

PR buduje reputację marki

Publikowanie wysokiej jakości artykułów na stronach internetowych poprawi reputację Twojej marki jako wiarygodnego źródła informacji. Korzyści tego typu rozwiązania jest mnóstwo. Nie tylko buduje zaufanie do twojej marki u potencjalnych klientów i partnerów, ale także wyróżni Cię na tle konkurencji. Dobra agencja PR pomoże zdobywać branżowe nagrody oraz zdobywać uznanie jako lider w swojej branży.

 

PR zwiększa ruch na stronie www

Ogromną korzyścią działań PR online jest zdobywanie linków zwrotnych do strony internetowej Twojej firmy. Częste wymienianie marki online na różnych stronach internetowych sprawia, że ludzie mogą ją łatwiej znaleźć i odwiedzić. Jeśli strony o wysokim autorytecie linkują do strony Twojej marki, następuje poprawa jej rankingów SEO. Wywołuje to efekt domina: więcej odwiedzających Twoją stronę, wyższa pozycja w wyszukiwarkach, wzrost potencjalnych fanów marki oraz wzrost sprzedaży.

Wiele firm korzysta z komunikatów PR, gdy chce poinformować o nowościach w firmie, w przypadku wsparcia wydarzeń firmowych czy w czasach kryzysu. Jednak przemyślana strategia działań Public Relations ma za zadanie zdobyć kolejnych sympatyków marki, znacząco wpłynąć na jej wizerunek oraz rozpoznawalność, a także otworzyć nowe perspektywy biznesowe.

Dlaczego Twoja firma potrzebuje działań Public Relations? Część 2

Public Relations to sztuka wiarygodnej komunikacji oraz nawiązywania relacji z innymi (np. mediami czy społecznością). Inwestycja w działania PR jest niezbędna, by zbudować zaufaną markę, o której po prostu się mówi, która często pojawia się w mediach tych tradycyjnych (prasa, radio, telewizja), tych online (portale, blogi, social media). Właściwie przeprowadzona kampania PR oraz zaplanowany wspólnie z doświadczonymi PRowcami kalendarz działań public relations są niezbędne, by zwiększyć rozpoznawalność marki, czyniąc ją bardziej dostępną dla konsumenta.

 

Przeczytaj również artykuły dotyczące branży PR:

Powiązane artykuły

Napisz komentarz