PolecanyBiznes.pl - portal biznesowyBiznesKobiecy BiznesDorota Czekaj: Klub Black Swan Prestige to idealne miejsce dla spełnionych zawodowo kobiet – liderek
Dorota Czekaj

Dorota Czekaj: Klub Black Swan Prestige to idealne miejsce dla spełnionych zawodowo kobiet – liderek

przez Renata Zielezińska

Klub Black Swan Prestige to niezwykła społeczność spełnionych zawodowo, otwartych na dalszy rozwój i chętnych do dzielenia się praktyczną wiedzą biznesową kobiet liderek biznesu. Skupia menadżerki, inwestorki, prawniczki, przedstawicielki instytucji kultury i nauki oraz NGOs. W rozmowie z Dorotą Czekaj – założycielką i prezeską Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet prezentujemy zalety przynależności do elitarnego Klubu Black Swan Prestige.

 

Kim jest spełniona kobieta biznesu?

Najczęściej to osoba aktywna, umiejąca stawiać sobie wyzwania, ciągle poszukująca, ucząca się, ze stabilnym życiem zawodowym, rentowną firmą, lub kilkoma, znajdująca czas na wymianę doświadczeń, czy mentoring, pomoc innym, często inwestorka. Członkini Klub Black Swan Prestige!

 

Rozwój osobisty i biznesowy — czy jest ważny w życiu przedsiębiorcy?

Konieczny! To najczęściej powtarzająca się odpowiedź u wszystkich ankietowanych, na podstawie badań przeprowadzonych w Klubie Black Swan Prestige w 2021 roku. Taki wniosek umocnił nas w kontynuacji projektu, jakim jest Klub Black Swan Prestige.

 

Sztuka i biznes — czy to dobre połączenie? Dlaczego?

To świetne połączenie! Widząc powyższe odpowiedzi, dużą potrzebę rozwoju osobistego i wymiany doświadczeń, wybrałyśmy sztukę jako dobry pretekst do spotkań, rozmów, inspiracji i działań. Nie spotkałyśmy spełnionej kobiety biznesu, odcinającej się od sztuki. Cykl spotkań Sztuka i Biznes to platforma, która nam pozwala łączyć większość tematów zawodowych w mniej formalnych sytuacjach. Sztuka daje dystans do wyzwań biznesowych, pozwala na rozwój w wielu wymiarach życia. Uczymy jak inwestować w sztukę.

 

Czym jest Klub Black Swan Prestige?

To inicjatywa Sieci Przedsiębiorczych Kobiet mająca na celu aktywizację i edukację kobiet, ich rozwój zawodowy, osobisty w ramach społeczności liderek. Szkolimy w zakresie inwestowania. Działamy w trzech obszarach, tworząc nowoczesne środowisko aktywnych kobiet:

  • biznes – wiedza finansowa i inwestycyjna;
  • sztuka – kultura i design;
  • networking – sieciowanie członkiń.

 

Kto jest twórcą tej inicjatywy i jakie były motywy jej powstania?

Klub Black Swan Prestige to autorski projekt Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. Powstał w odpowiedzi na potrzebę połączenia tworzących się w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet start-upów i mentorek, które chciały wspierać finansowo realizację pomysłów mentee. Z czasem oczekiwania wartościowej wiedzy biznesowej i inwestorskiej oraz wartościowy networking, dobra atmosfera i energia spotkań przyniosła kolejny, obecny etap funkcjonowania klubu.

Społeczność indywidualnych inwestorek skupiała się przy Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet od 2015 roku w formule klubowej. Służyła głównie mentorkom z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet do indywidualnego inwestowania w kobiece biznesy. W obecnym kształcie i pod nazwą Klub Black Swan Prestige zainaugurował swoją działalność w 2018 roku przy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Funduszu Black Swan.

 

Klub Black Swan Prestige jest idealnym miejscem dla…?

Klub tworzą menadżerki, inwestorki, prawniczki, przedstawicielki instytucji kultury, nauki oraz NGO-s. Panie o wysokim kapitale społecznym, spełnione zawodowo, otwarte na dalszy rozwój i aktywnie uczestniczące w życiu publicznym, chętne do dzielenia się praktyczną wiedzą biznesową.

Klub tworzy ekskluzywną społeczność spełnionych kobiet-liderek. Klub to prominentne kobiety z sukcesem kierujące swoimi własnymi firmami lub top menadżerki. Naszym celem jest propagowanie networkingu wypracowanego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet w ciągu 10-letniej działalności.

 

Czym Klub Black Swan Prestige różni się od Sieci Przedsiębiorczych Kobiet?

Klub jest częścią Sieci. Trudno mówić o różnicach, gdyż jest adresowany do grupy kobiet funkcjonujących w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Tej jej części, która osiągnęła najwyższe pozycje zawodowe, czy biznesowe lub w obydwu obszarach. Tutaj spotykają się, tworzą nowe relacje, również prywatne. Inspirują się nawzajem, mają możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Do klubu wstępują kobiety poprzez rekomendację.

 

Dlaczego warto dołączyć do Klubu Black Swan Prestige? Co oferuje zrzeszonym w nim kobietom biznesu?

Oferujemy rozwój, edukację i sieciowanie w nowoczesnej społeczności aktywnych kobiet. Wydarzenia, jakie organizujemy to:

  • Eksperckie seminaria i panele dyskusyjne w dziedzinach: inwestycje, finanse, prawo, zarządzanie, trendy.
  • Wykłady i sesje pitchingowe związane z inwestycjami w start-upy.
  • Wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy połączone z prelekcjami na temat inwestycji w malarstwo i design.
  • Autorski cykl "Sztuka i biznes" – prywatne oprowadzanie z uroczystą kolacją w Muzeum Narodowym.
  • Wydarzenia partnerów takich jak między innymi: Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowe w Warszawie, Desa Modern, Teatr 6 Piętro.
  • Ważne rozmowy – cykl spotkań dyskusyjnych z ważnymi osobistościami życia społecznego
  • Koktajl liderek – bankiet z motywującą mową kobiet sukcesu (dotychczas m.in. Natalia Hatalska, Urszula Dudziak), organizowany u progu lata.
  • Kolacje klubowe – cykl uroczystych kolacji dla liderek w cenionych restauracjach.

 

Jakie korzyści niesie przynależność do Klubu Black Swan Prestige? Opinie członkiń

– "Klub Black Swan Prestige to dla mnie przede wszystkim miejsce inspiracji biznesowych i ciekawych znajomości. Na spotkaniach Klubu cenię sobie połączenie nieformalnych rozmów z wymianą wiedzy i doświadczeń. Dobrze jest być w gronie odważnych, pewnych siebie kobiet, które świadomie kierują swoim życiem" – mówi Anna Radzikowska, Członkini Klubu Black Swan Prestige i Rady Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

– "Klub Black Swan Prestige to okazja do regularnych spotkań w gronie kobiet o ciekawym dorobku zawodowym. To platforma do wymiany doświadczeń i rozmowy o nowych inicjatywach biznesowych, a także o inwestowaniu m.in. w sztukę oraz o angel investing (przyp. red., czyli Anioły Biznesu). Spotkania organizowane są często w muzeach, a kameralne, kuratorskie zwiedzanie najciekawszych wystaw to zawsze inspirujące doznanie" – przekonuje Katarzyna Barczyńska, członkini Klubu Black Swan Prestige i Rady Klubu Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

– "Będąc członkinią Black Swan Prestige, jestem zarazem częścią wyjątkowej wspólnoty przedsiębiorczych kobiet, które nawzajem się edukują, wspierają i inspirują! Dzięki BSP mogę brać udział w unikalnych wydarzeniach biznesowych i kulturalnych w niezwykłych miejscach. W Black Swan Prestige rodzą się nie tylko ciekawe pomysły biznesowe, ale i ciepłe, przyjacielskie relacje, które szczególnie sobie cenię" – podkreśla Lucyna Sas-Swadźba, Członkini Klubu Black Swan Prestige.

– "Jestem bardzo zadowolona z mojego członkostwa w Klubie Black Swan Prestige. Jest to klub dojrzałych i profesjonalnych kobiet, które osiągnęły już wiele w życiu i w biznesie, a teraz znalazły czas na wymianę doświadczeń i dzielenie się wiedzą. Mnie osobiście to członkostwo daje z jednej strony wsparcie w sprawach biznesowych, którymi zajmuję się jako właścicielka firmy, a z drugiej strony – dużo siły do działania oraz możliwość spędzenia naprawdę miłego czasu w gronie kobiet podobnych do mnie" – zaznacza Timea Balajcza, członkini Klubu Black Swan Prestige.

 

Dorota Czekaj

 

Dorota Czekaj — założycielka i Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, inicjatorka Klubu Black Swan Prestige. Odpowiada za realizację misji i celów fundacji. Tworzy strategię działań, programy motywacyjno-rozwojowe oraz buduje relacje z partnerami i organizacjami wspierającymi.

Przenosi na platformę organizacji non-profit doświadczenia biznesowe, zdobyte w czasie 20-letniej pracy menedżerskiej w korporacji. Z sukcesem wprowadzała na rynek polski marki kosmetyczne, budując ich silną pozycję, szczególnie w środowisku medycznym.

Obecnie wspiera kobiece biznesy jako niezależny konsultant, dzieląc się wiedzą także w roli mentorki i jurorki w konkursach startupowych i biznesowych. Umacnia kobiecy dialog i współdziałanie, bazując na kompetencjach w zakresie marketingu, sprzedaży i komunikacji.

Otwarta i wrażliwa na potrzeby innych, chętnie organizuje i angażuje się w działania charytatywne. Z wykształcenia prawnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskała dyplom typu MBA programu Copernic na francuskich uczelniach m.in. Institut d’Etudes Politiques (Science Po) i Ecole de Mines de Paris. Mama 4 dzieci, docenia rozwój i edukację poprzez zdrowy, aktywny styl życia, praktykę jogi i sportu.

 

Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet to organizacja pozarządowa, która kompleksowo wspiera przedsiębiorczość kobiet. Powołała do życia i animuje Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Fundacja działa nieprzerwanie od 2013 roku. Zrodziła się z potrzeby wspierania kobiecej aktywności w biznesie. Z jednej strony jej celem jest niwelowanie barier, które tę przedsiębiorczość ograniczają, umacnianie w kobietach postaw aktywności i inicjatywy. Z drugiej zaś niezwykle istotne jest dla niej przedstawianie kobiecego sposobu patrzenia na biznes jako wartościowego nie tylko dla nas samych, lecz jako wnoszącego istotną wartość do gospodarki "uniwersalnej". Przedstawicielki fundacji wierzą, że zwiększenie ilości kobiecego pierwiastka w biznesie wpłynie pozytywnie na jego wartość wymierną i przełoży się na umocnienie polskiej gospodarki.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz