PolecanyBiznes.plLifestyleEdukacja finansowa w Polsce – najnowszy raport
Edukacja finansowa w Polsce

Edukacja finansowa w Polsce – najnowszy raport

przez Biznesowe materiały prasowe

Provident Polska i SpotData przedstawiają najnowszy raport "Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju". Publikacja zbiera dostępną wiedzę na temat tego, jak pieniędzmi zarządzają zarówno młodzi, jak i dorośli Polacy. Dokument zawiera także rekomendacje dla konsumentów, instytucji i biznesu, dotyczące podnoszenia umiejętności w tym obszarze w naszym kraju.

 

Kwestie edukacji finansowej w Polsce

Jak wskazuje badanie "Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju", w kwestiach finansowych polskie dzieci są wyedukowane lepiej niż w innych krajach najbardziej rozwiniętych gospodarczo, natomiast wiedza dorosłych plasuje się na poziomie średniej dla krajów OECD. Z danych wyłaniają się jednak luki w systemie edukacji finansowej – raport te niedociągnięcia identyfikuje, podając jednocześnie rekomendacje, które pomogą je zniwelować.

 

Analiza edukacji finansowej Polaków

– "Uważam ten raport za jedną z najlepszych analiz dotyczących edukacji finansowej, które zostały przeprowadzone w Polsce. Został zrealizowany dzięki współpracy z fundacją naukową Evidence Institute, która zajmuje się m.in. badaniami w zakresie edukacji i wpływu systemu edukacyjnego na gospodarkę. Dzięki temu nad naszym raportem pracowali naukowcy, którym temat jest bliski, rozumieją dane i znają badania z innych krajów. Dlatego polecam raport jako jedno z ciekawszych i głębszych źródeł wiedzy na temat edukacji finansowej" – tłumaczy Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu.

 

Dlaczego edukacja finansowa jest ważna?

Sposób, w jaki wydajemy, oszczędzamy i lokujemy pieniądze, ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrobytu ekonomicznego. Rynek finansowy nieustannie ewoluuje, nowe produkty stają się coraz bardziej skomplikowane, a jednocześnie łatwiej dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Dokonując codziennych decyzji finansowych, narażamy się więc na większe ryzyko. Skutki gospodarcze pandemii COVID-19, które nastąpiły zaraz po kryzysie finansowym w 2008 roku, skłaniają coraz więcej osób do rozwijania umiejętności zarządzania pieniędzmi. W wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej od lat prowadzone są programy edukacyjne dla obywateli o różnym wieku i sytuacji życiowej, które mają na celu zwiększenie ich świadomości finansowej.

– "Provident Polska od ponad 25 lat działa na rzecz włączenia finansowego. Tego celu nie da się osiągnąć bez edukacji na temat finansów. Zarządzanie własnym budżetem to kluczowa umiejętność, która wpływa na nasze codzienne decyzje dotyczące oszczędzania, zadłużania się i konsumpcji, a tym samym bezpośrednio przekłada się na nasz dobrobyt. Dlatego tak ważne jest dla nas zaangażowanie we współtworzenie raportu, który stanowi kolejny krok na drodze do poprawy świadomości finansowej Polaków. Jesteśmy przekonani, że to opracowanie będzie cennym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych rozwojem edukacji finansowej w Polsce" – podkreśla Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska Provident Polska.

 

Jak poprawić stan wiedzy ekonomicznej Polaków?

Posiadanie wiedzy i umiejętności finansowych jest dziś kluczowe dla jakości życia i stabilności finansowej zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa. Aby uzupełnić braki w tej dziedzinie, konieczne jest podejmowanie konkretnych i zdecydowanych działań. Dlatego wśród głównych rekomendacji autorów badania, znajdują się m.in. wsparcie rodziców i szkół w rozpoczęciu edukacji finansowej od najmłodszych lat, wdrożenie długofalowych projektów edukacji finansowej dla osób dorosłych, czy organizacja kursów i programów informacyjnych dla grup, które zakończyły już edukację i charakteryzują się niższymi kompetencjami finansowymi.

 

O Raporcie "Edukacja finansowa w Polsce"

Badanie "Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju" ośrodka analiz "Pulsu Biznesu" SpotData, Provident Polska oraz Evidence Institute, zostało opublikowane 10 maja, podczas wydarzenia Impact’23 w Poznaniu. Pełen raport "Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju" jest dostępny na stronie internetowej edukacjafinansowawpolsce.pl.

 

Materiały prasowe Provident Polska SA

Powiązane artykuły

Napisz komentarz