PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweInkluzywne firmowe spotkania świąteczne dla pracowników
Inkluzywne firmowe spotkania świąteczne dla pracowników

Inkluzywne firmowe spotkania świąteczne dla pracowników

przez Biznesowe materiały prasowe

Koniec roku w większości firm i przedsiębiorstw wiąże się z organizacją firmowej wigilii. W jaki sposób dopasować tę tradycję w przedsiębiorstwach o multikulturowym środowisku i zaplanować świąteczne przyjęcia firmowe tak, aby każdy pracownik czuł się na nim komfortowo? W tym poradniku znajdziesz podpowiedzi ekspertów dotyczące organizacji inkluzywnych firmowych spotkań świątecznych dla pracowników.

 

Inkluzywność podczas firmowego spotkania gwiazdkowego

Inkluzywność oznacza włączenie wszystkich osób w firmie niezależnie od ich wieku, płci, orientacji seksualnej, rasy, niepełnosprawności, religii czy poziomu dochodów. Szczególnie w międzynarodowych firmach i przedsiębiorstwach, ważne jest zrozumienie i szanowanie różnych tradycji. Nie wszystkie prezenty będą odpowiednie, dlatego najlepiej zrobić wcześniej ankietę wśród pracowników. Przykładowo w kulturze muzułmańskiej nieodpowiednim podarunkiem byłby alkohol, natomiast w hinduskiej problematyczne mogą być wyroby skórzane. Warto jest także unikać artefaktów, które mogą mieć znaczenie religijne, takie jak kojarzące się z okresem świąteczno-noworocznym aniołki.

 

Inkluzywne świąteczne spotkania biznesowe – czego chcą pracownicy?

Grudzień to miesiąc Świąt Bożego Narodzenia. Niektóre firmy rozważają organizację wigilii firmowej, ponieważ nie dla wszystkich pracowników jest to wydarzenie, którego oczekują. Portal Praca.pl w 2011 roku przeprowadził badanie, z którego wynika, że aż 49% respondentów woli, aby świąteczne firmowe spotkanie się nie odbyło. W 2020 roku ten sam portal przeprowadził ankietę, która dała odpowiedź na pytanie, iż tylko 13% pracowników deklarowało obecność podczas tego wydarzenia. Natomiast z międzynarodowej ankiety platformy FreeNow przeprowadzonej w 2021 roku aż 6 na 10 Europejczyków wyraziło chęć udziału w spotkaniu firmowym.

 

Organizacja firmowej gwiazdki wyzwaniem dla firm?

Firmowe spotkanie wigilijne staje się wyzwaniem dla przedsiębiorstw, ponieważ udział w nich nie powinien być przykrym obowiązkiem. W związku z tym rodzi się wiele pytań o to, czy organizować w godzinach pracy, czy też wieczorem poza biurem? Planując organizację firmowej Wigilii najlepiej wziąć pod uwagę oczekiwania pracowników.

– "Organizacja świątecznych spotkań firmowych jest powiązana z kulturą firmy i polityką HR, warto jednak zapytać pracowników o zdanie. Dzięki temu można dopasować formułę imprezy do ich oczekiwań" – podkreśla Małgorzata Parzych ekspert ds. Administracji Personalnej i Legalizacji Zatrudnienia Cudzoziemców w Grafton Recruitment.

 

Różne scenariusze spotkań wigilijnych w firmach

Najlepszym rozwiązaniem jest organizacja firmowej imprezy wigilijnej w takiej formie, która będzie odpowiadała uczestników. O oczekiwania pracowników zapytano w ankiecie przeprowadzonej w grudniu 2023 przez Grafton Recruitment. Jasno wynika z niej, że większość, bo aż 58% pracowników chętnie wybrałoby się na świąteczne spotkanie firmy zorganizowane w restauracji. Jedna czwarta uczestników badania opowiedziała się za spotkaniem wigilijnym w biurze. Tylko 13% pracowników wolałoby, aby nie było żadnego świątecznego spotkania.

– Żyjemy w czasach, gdy w firmach w Polsce i na świecie pracują przedstawiciele różnych krajów i religii, a to oznacza konieczność dostosowania tradycji firmowych do różnorodności kulturowej. Śpiewanie kolęd czy dzielenie się opłatkiem to tradycje mocno zakorzenione w kulturze europejskiej, które mogą być interpretowane inaczej, niż chcieliby organizatorzy" – podkreśla Małgorzata Parzych.

 

Jak zorganizować firmowe spotkanie świąteczne?

Szczególnie w dużych organizacjach takich jak przedsiębiorstwa, fabryki i korporacje zatrudniające kilkuset pracowników organizacja wigilii firmowej może być ogromnym wyzwaniem logistycznym. Jedną z trudności może być brak odpowiednio dużej sali, która pomieści wszystkich pracowników.

– "I na to jest rozwiązanie. Można podzielić spotkania na kilka mniejszych, tak, aby pracownicy mogli uczestniczyć w firmowych spotkaniach świątecznych w godzinach pracy. Bardzo ważna podczas tego typu imprez jest obecność kadry zarządzającej, gdyż wpływa na budowanie relacji firmowych oraz jest istotnym elementem kultury doceniania" – podpowiada Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny w Gi Group Poland S.A.

 

Wigilijny savoir-vivre podczas świątecznej imprezy firmowej

Imprezy firmowe z okazji zakończenia roku czy Świąt Bożego Narodzenia to odpowiedni moment, by wypowiedzieli się najważniejsi przedstawiciele firmy.

– "W firmach o dużym zróżnicowaniu kulturowym, etnicznym i religijnym trzeba zwrócić uwagę na to, aby wszystko było inkluzywne. Nie tylko to, co pojawi się na stole, ale także to, co słowa, które zostaną wypowiedziane przez kadrę zarządzającą" ­– podkreśla Magdalena Małek, Principal Consultant w obszarze sprzedaży i marketingu w Wyser.

Organizacją firmowego przyjęcia świątecznego najczęściej zajmuje się dział HR. Pracownicy tego departamentu dbają o to, by wydarzenie było oparte na szacunku dla różnorodności. Istotne jest unikanie elementów mogących wykluczać pewne grupy pracowników. Na przykład wiele firm rezygnuje z tradycji dzielenia się opłatkiem, gdyż jest to powiązane z religią. Natomiast po pandemii Covid-19 może być niekorzystnie odebrane ze względów sanitarnych.

Na inkluzywnej Wigilii firmowej trzeba zadbać o różnorodne menu, czyli potrawy związane z wyznaniami religijnymi pracowników oraz odpowiednie dla wegan i wegetarian. Interesującym sposobem na uwzględnienie multikulturowości podczas świątecznych przyjęć firmowych jest organizacja wydarzenia, podczas którego pracownicy wspólnie przygotują świąteczne potrawy, charakterystyczne dla odmiennych kultur.

 

Inkluzywna polityka upominków podczas firmowej Wigilii

– " Nieodzownym elementem spotkań gwiazdkowych w firmach są prezenty firmowe, które są formą podziękowania, narzędziem do budowania relacji, kształtowania kultury firmy i docenienia zespołu. Jeśli mają spełnić swoją funkcję, trzeba zadbać o to, by były uniwersalne, inkluzywne oraz dostosowane do różnych potrzeb i gustów" – podpowiada Małgorzata Parzych z Grafton Recruitment.

 

Udział we wspólnym wydarzeniu charytatywnym – alternatywa dla firmowej Wigilii

Na popularności zyskują alternatywne formy firmowej gwiazdki takie jak udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie czy działaniach społecznych. Tego typu podejście bardzo odpowiada wartościom i oczekiwaniom wielu pracowników. Kompletowanie charytatywnych prezentów może przynieść pozytywne efekty w poprawie relacji pomiędzy pracownikami.

 

Reasumując, kluczem do udanej gwiazdki firmowej jest nie tylko zrozumienie, ale także poszanowanie różnorodności oraz preferencji pracowników. Dbanie o atmosferę, dopasowywanie tradycji do specyfiki firmy oraz uwzględnienie wsparcia w postaci akcji charytatywnych sprawi, że wigilia w firmie będzie niezwykłym wydarzeniem, które zostanie pozytywnie odebrane przez wszystkich pracowników.

 

Może zainteresują Cię także artykuły:

Powiązane artykuły

Napisz komentarz