PolecanyBiznes.pl - portal biznesowyBiznesInspirujące historie popularnych kobiecych biznesów
inspirujace-historie-popularnych-kobiecych-biznesow-popularny-biznes.pl-2.jpg

Inspirujące historie popularnych kobiecych biznesów

przez Renata Zielezińska

Kobiety biznesu, które odniosły sukces, cieszą się prestiżem. Wiele osób błędnie uważa, że budowanie własnej firmy to dla nich bułka z masłem. Inni myślą, że odziedziczyły biznesy po rodzicach. Nic bardziej mylnego. Poznając historię kilku z nich, można się przekonać, że droga do sukcesu nie zawsze jest usłana płatkami róż. Oto inspirujące historie kobiet biznesu, które swoje sukcesy biznesowe i kariery zaczynały od zera. Co mają ze sobą wspólnego i jak przebiegała ich droga?

 

Coco Chanel — niepowtarzalny styl

Każdy, kto interesuje się branżą mody, perfum i urody, zna nazwisko Coco Chanel, czyli Gabrielle Bonheur Chanel. To jedna z najsłynniejszych projektantek, której historia nie rozpoczęła się zbyt wesoło. Przyszła na świat w przytułku dla ubogich, ponieważ jej rodzice byli bardzo biedni. Po ich śmierci, gdy była nastolatką, wraz z rodzeństwem trafiła do sierocińca, gdzie nauczyła się szyć. Następnie podjęła pracę w teatrze kabaretowym, gdzie nazywano ją Coco. Jako artystka bawiła publiczność między występami gwiazd. Jednak jej droga do globalnego sukcesu była poprzedzona mnóstwem porażek. Młoda dziewczyna, kiedy usłyszała, że nie ma talentu, zatrudniła się jako kelnerka. Jednak jej złą passę odmienił Etienne Balsan. Ten francuski oficer wojskowy z zamożnej rodziny specjalizującej się w produkcji tkanin. Podczas swojego związku z Chanel, Balsan wprowadził ją w kręgi elit i pomógł nadrobić zaległości w nauce etykiety.

Krokiem milowym krokiem w karierze Coco Chanel było otwarcie butiku i pracowni kapeluszy. Pomógł jej w tym kolejny partner Artur Capel. Odziedziczyła po nim znaczną część jego fortuny. Dzięki temu zakupiła luksusową kamienicę. Francuzka rozpoczęła produkcję perfum Chanel no 5 i otworzyła firmę Chanel Perfums S.A. Jednak gdy zorientowała się, że 10% wyłożonego kapitału z produkcji perfum fabryk na całym świecie to za mało, rozpoczęła walkę o przejęcie kontroli nad spółką. Chanel dotarła również do Hollywood, gdzie przez krótki okres projektowała stroje dla gwiazd. Jednak o renomę swojej kolekcji w Paryżu, zawalczyła w wieku 70 lat. Upór Coco Chanel doprowadził ją do sukcesu, który wciąż znajduje odzwierciedlenie w pokazach na wybiegach i magazynach modowych. Projektantka jest ponadczasową ikoną stylu.

 

Waris Dirie — światowej sławy modelka

Jako dziecko pomagała w hodowli kóz i wychowywała się w Somalii. Z tego względu, często spędzała noce pod gołym niebem. Spała na macie, piła mleko i jadła korzenie pustynnych roślin. Wychowywała się w nomadzkiej rodzinie, a jej dzieciństwo zakończyło się w wieku 13 lat. Miała wówczas poślubić sześćdziesięcioletniego mężczyznę. Jednak udało jej się uciec. Trafiła do domu krewnych, dzięki którym rozpoczęła nowy etap życia w Anglii. Choć i tam nie miała łatwego życia. Pomagała w domowych obowiązkach. Krewni nie dbali o jej wykształcenie, dlatego języka angielskiego uczyła się ukradkiem w wolnym czasie. Po kilku latach została sama bez wykształcenia. Rozpoczęła pracę w restauracji. Pewnego dnia los się do niej uśmiechnął, ponieważ otrzymała zaproszenie od klienta na sesję zdjęciową. Terence Donovan wykonał fantastyczne zdjęcia, które w niedługim czasie obiegły cały świat. A Waris Dirie z bezdomnej imigrantki, stawała się sławną modelką. Jej życie skupiało się na pokazach, na których prezentowała takie marki jak: Chanel, Levis, Loreal czy Revlon. W tym czasie uczestniczyła w prestiżowych pokazach w Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku.

 

Irena Eris — ikona sukcesu w branży kosmetycznej

Początki kariery słynnej Ireny Eris również nie były różowe. W związku z tym, że miała problematyczną cerę, jej zgłoszenie na studia medyczne zostało odrzucone. To sprawiło, że Warszawianka zrezygnowała z kariery medyka i skupiła się na farmacji. Już w okresie kształcenia zaczęła produkować pierwsze kosmetyki dla siebie, aby zwalczyć trądzik. Irena Eris obroniła doktorat na Uniwersytecie w Berlinie i zdecydowała się na powrót do Polski. Podjęła pracę w laboratorium Polfy, ale nie przynosiło jej to pełnej satysfakcji. Widząc olbrzymi potencjał w wiedzy i doświadczeniu, które zdobyła z pomocą mamy, otworzyła pod Warszawą niewielki zakład produkcyjny. Pierwszym wytwarzanym kosmetykiem był krem. Jednak mimo dużego zapału dr Eris, firma nie przynosiła zysków z uwagi na niską sprzedaż. Zdarzało się, że pożyczała pieniądze, aby utrzymać biznes. Jednak jej opór i cierpliwość przyniosły większe efekty po 3 latach. Wtedy firma wypuściła na rynek kolejne produkty, które stawały się coraz popularniejsze. Biznes rozwijał się w ekspresowym tempie i wkrótce otworzono nową fabrykę. W prowadzeniu biznesu pomagał mąż dr Ireny Eris, Henryk Orfinger. Genialnym pomysłem okazał się Instytut Kosmetyczny, którego klientki mogły korzystać z szerokiej oferty zabiegów kosmetycznych. To sprawiło, że dr Irena Eris w 2019 r. znalazła się na 14 miejscu wśród najbogatszych Polek.

 

J. K. Rowling — jedna z najbardziej znanych autorek na świecie

Marzyła o tym, by zostać sławną pisarką. Przygodę z piórem rozpoczęła już jako dziecko. Pisała wtedy opowiadania dla młodszej siostry. Gdy miała 15 lat, u jej matki wykryto stwardnienie rozsiane. Choroba w znacznym stopniu wpływała na twórczość pisarki. Pragnieniem Rowling było studiowanie literatury angielskiej, ale pod naciskiem rodziców ostatecznie wybrała filologię francuską. Była pilną studentką, która sumiennie wykonywała obowiązki. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w zawodzie filologa, ale nadal odczuwała pragnienie pisania. W wolnych chwilach tworzyła teksty do szuflady. W 1993 roku wyjechała do Portugalii i zaczęła pracować jako nauczycielka języka angielskiego. Tam też poznała męża Jorga Austena, który w późniejszym okresie małżeństwa okazał się oprawcą. Po 11 miesiącach małżeństwa zabrała córeczkę i uciekła od niego do Anglii. W tym czasie mieszkała w trudnych warunkach, a zimą często spędzała czas w kawiarniach — z uwagi na niską temperaturę w domu. Dzięki temu mogła tworzyć powieść o Harrym Potterze. Jednak ciężkie warunki i lęk o przyszłość spowodowały, że Rowling popadła w depresję i wylądowała w szpitalu psychiatrycznym. Cierpiała na myśli samobójcze, ale ciężkie chwile dostarczały jej inspiracji. Swoją powieść ukończyła przed wyjściem ze szpitala. Aż 12 wydawnictw ją odrzuciło. Jednak nie ustawała w wysiłkach. Jej talent został doceniony i książka ukazała się w 1997 roku. Rok później wytwórnia filmowa Warner Brother wykupiła prawa do produkcji ekranizacji książki.

 

Gdzie tkwi sekret sukcesu kobiet biznesu?

Czytając powyższe historie kobiet biznesu, można zastanawiać się, co łączy kobiety biznesu, które odniosły sukces. Wiele osób posiada marzenia, planuje wielkie cele, które gdzieś na życiowej drodze rozpadają się one niczym domek z kart. W jaki sposób ci, którzy odnoszą sukcesy i budują firmy, spełniają swoje marzenia, mimo pojawiających się przeszkód? Istnieje kilka cech, które je łączy:

  • Pragnienie — określane jako żar, który rozpala ciało i umysł do działania oraz utrzymuje motywację. To uczucie, które cały czas popycha w kierunku upragnionego celu.
  • Działanie — wydaje się oczywiste na drodze do celu. Jednak większość osób nie realizuje marzeń, ponieważ nie podejmuje żadnych działań lub rezygnuje z nich, gdy tylko pojawią się pierwsze przeszkody.
  • Wytrwałość — droga do sukcesu u większości kobiet (ale i mężczyzn) nie jest usłana różami, a wręcz przeciwnie. Najczęściej pojawiają się przeszkody, a nawet dramatyczne sytuacje. Jednak wytrwałość pozwala utrzymać wizję celu i wydostać się nawet z największych biznesowych trudności.
  • Wiara w sukces — każda z powyższych bohaterek osiągnęła sukces pomimo porażek, ponieważ wierzyła w to, co robi. Wiele osób nie wierzy w swój cel. A jest to element niezbędny.

inspirujace-historie-popularnych-kobiecych-biznesow-popularny-biznes.pl-1.jpg

Choć popularnie uważa się, że kobietom biznesu oraz tym odnoszącym sukces wszystko w życiu przychodzi łatwo. Zyskały prestiż, sławę i pieniądze. Zanim do tego doszło, większość z nich zaczynała swoją przygodę od pierwszego kroku i pierwszych trudnych decyzji. Wytrwale dążyły do celu mimo pojawiających się trudności. W efekcie ich wysiłki doprowadziły do realizacji marzeń i sławy. Historie te pokazują, że warto każdego dnia wytrwale pracować, budując własną firmę, gdyż kropla drąży skałę. Kto wie, być może już niedługo również twoja biznesowa podróż zostanie opisana wśród podobnych inspirujących historii kobiecych biznesów, albo wśród inspirujących historii męskich biznesów.

Powiązane artykuły

2 komentarze

Olga 2022-11-18 - 15:38

Bardzo intrygujące historie

Odpowiedz
Michalina 2022-11-18 - 15:39

Jestem pod wrażeniem. A ja myślałam, że mam ciężko w swoim biznesie

Odpowiedz

Napisz komentarz