Spis treści
Jak powiedziała ceniona pisarka Helen Keller, sukces i szczęście tkwią w nas samych. Z takim właśnie podejściem rozpoczęło swoją działalność wielu znanych obecnie biznesmenów. Osiągnęli prestiż nawet mimo licznych przeciwności losu. Ich cechą wspólną pozostaje fakt, że nie szukali sposobów na sukces w zewnętrznych źródłach. Polegali przede wszystkim na własnych umiejętnościach, sprycie i determinacji. Dzięki nim zdołali wypracować swoje osiągnięcia poparte bardzo ciężką pracą. Z tego względu dla wielu mężczyzn działających w świecie biznesu kluczem okazuje się pozytywne podejście. Pozwala na radzenie sobie z porażkami oraz utrzymywanie ręki na pulsie w każdej sytuacji. Poznaj wyjątkowe historie popularnych męskich biznesów.
Jeff Bezos — twórca Amazona — najbogatszy człowiek na świecie
Stworzenie Amazona sprawiło, że Jeff Bezos stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Ukończył studia informatyczne na Princeton w 1986 roku. Następnie przyszły gigant rozpoczął pracę w finansach i szybko został starszym wiceprezesem w firmie zajmującej się funduszami hedgingowymi DE Shaw. W 1995 roku Bezos porzucił jednak swoją lukratywną karierę w finansach, aby zaryzykować i otworzyć niepozorną księgarnię internetową o nazwie Amazon.com.
Firma stopniowo rozszerzała swoją ofertę. W konsekwencji ugruntowała pozycję lidera na rynku e-commerce. W 2013 roku uruchomiono Amazon Prime, popularną usługę subskrypcji VOD. Bezos nie jest prezesem Amazona od lipca 2021 roku, jednak wciąż pozostaje jego największym udziałowcem. Trafił też na listę najbogatszych ludzi na świecie.
Matt Mullenweg — twórca WordPressa
Długą drogę w szukaniu własnej biznesowej drogi przeszedł Matt Mullenweg. Od miłośnika leniwego grillowania przez studenta uniwersytetu w Houston aż do założyciela własnej firmy technologicznej dziś wartej miliardy dolarów. Już jako nastolatek pasjonował się kodowaniem stron. Koncentrował się głównie na platformie blogowej B2/cafelog. Z czasem zyskał status jej głównego programisty. Automattic w San Francisco opracowało znany na całym świecie WordPress. Jest to darmowy system zarządzania treścią (CMS) o otwartym kodzie źródłowym. WordPress trafił na rynek, gdy Mullenweg miał zaledwie 20 lat. Z platformy tej korzysta obecnie ponad 60 milionów stron internetowych, w tym również New York Times, BBC America opiniotwórczy portal o kosmetykach i urodzie TrustedCosmetics.pl, popularny kobiecy blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl czy najlepsza strona do promocji dla przedsiębiorców PolecanyBiznes.pl.
Shawn Carter — raper i biznesmen
Jay-Z znany jest przede wszystkim z osiągnięć muzycznych. Jednak ten nowojorczyk urodził się z genem przedsiębiorczości. Popularny raper w przyszedł na świat jako Shawn Carter. Od dziecka wykazywał talent muzyczny, jednak przez długi czas nie mógł zawrzeć dużego kontraktu płytowego. Początkowo sprzedawał swoje nagrania lokalnie, jeżdżąc samochodem po dzielnicach Nowego Jorku. Z czasem udało mu się otworzyć własną wytwórnię płytową, która powstała w 1995 roku.
Sukcesy Cartera w branży muzycznej zachęciły go do inwestycji w różne przedsięwzięcia biznesowe, w tym nieruchomości, marki odzieżowe czy kluby nocne. Jay-Z zaangażował się też w agencje sportowe i do dziś reprezentuje kilku znanych sportowców. W swoim portfolio ma ponadto własną markę szampana i kolekcję sygnowanych cygar, a nawet udziały we franczyzie NBA. Carter wciąż tworzy muzykę i intensywnie koncertuje, jednak to właśnie działalność inwestycyjna stanowi główną część jego szacowanego na 900 milionów dolarów majątku. Żoną rapera jest piosenkarka Beyoncé, która również posiada własne przedsięwzięcia biznesowe.
Steve Jobs – twórca Apple
Steve Jobs to jedno z najczęściej wymienianych nazwisk w społeczności przedsiębiorców z praktycznie każdej branży. Jego historia należy do najbardziej inspirujących biografii wszech czasów. Obecnie praktycznie każdy słyszał o firmie Apple, jednak nie wszyscy mają świadomość jej ogromnego wpływu na rozwój technologii czy strategii biznesowej. Steve Jobs był wizjonerem, który uwierzył w swoje umiejętności i potrafił zachęcać innych do poszukiwania innowacji.
W chwili narodzin został adoptowany przez parę robotniczą. Jako dziecko Steve okazał się geniuszem, który bardzo wcześnie wykazał zainteresowanie komputerami. Formalna edukacja szybko zaczęła go jednak nudzić, dlatego zrezygnował ze studiów po pierwszym semestrze i w praktyce nie zdobył wyższego wykształcenia. Podjął pracę w Atari, a następnie zaoszczędził trochę pieniędzy i wyjechał do Indii. Przebywał tam w celach duchowych. Do domu wrócił po 7 miesiącach jako buddysta, prowadzący proste, minimalistyczne życie. Wkrótce potem rozpoczął jednak współpracę nad projektem komputerowym ze Steve’em Woźniakiem. Wspólnie stworzyli pierwsze projekty Apple… w garażu. W ten sposób powstała jedna z najbardziej znanych marek na świecie, która do dziś korzysta z dziedzictwa Steve’a Jobsa.
Harland Sanders — twórca Kentucky Fried Chicken w wieku 65 lat
Ogromne sukcesy odnoszą także biznesy stworzone po pięćdziesiątce. Jednym z nich, który należy do najbardziej inspirujących, jest historia Harlanda Sandersa. Wieku 6 lat stracił ojca i opiekował się swoim rodzeństwem. Bardzo szybko porzucił też szkołę, by rozpocząć pracę. Zatrudniono go w wojsku, jednak w związku z podaniem nieprawdziwych informacji o wieku został szybko zwolniony. Jego pierwszym biznesem była firma promowa, która szybko zakończyła działalność. W wieku 40 lat zaczął sprzedawać smażonego kurczaka na stacji paliw, jednak spotkał się z bardzo agresywną konkurencją. Kilka lat później założył motel, który został zamknięty z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. W wieku 65 lat pułkownik Harland Sanders ze stanu Kentucky utrzymywał się z ubezpieczenia. Mieszkał w niewielkim domu i jeździł starym samochodem.
Pomysł o opracowaniu własnej franczyzy pojawił się niespodziewanie. Znajomi wprost uwielbiali jego smażonego kurczaka. Postanowił sprzedać swój przepis. Odwiedził ponad 1000 różnych lokali w różnych stanach USA. Chciał oddać im swój przepis w zamian za procent od przyszłej sprzedaży. Aż tysiąc razy usłyszał nie, jednak się nie poddał. Sukces sprawił, że zmienił on nawyki żywieniowe na całym świecie. A Kentucky Fried Chicken obecnie należy do największych globalnych sieci fast-food.
Lamborghini – od rolnika do milionera
Ferrucio Lamborghini był rolnik, który zajmował się produkcją traktorów. Jego biznes był bardzo udany, dzięki czemu szybko stał się popularny w całych Włoszech. Lamborghini pasjonował się mechaniką. Jednym z jego samochodów było Ferrari, które sprawiało wiele problemów. Podczas próby naprawy odkrył, że pojazd posiada sprzęgło identyczne z tym jakie znajduje się w produkowanym przez niego traktorze. Lamborghini wielokrotnie wspominał, że usterki związane z tym komponentem występowały w praktycznie każdym ówczesnym modelu Ferrari. Podczas normalnej jazdy wszystko wydawało się być w porządku, jednak przy ostrzejszych przyspieszeniach sprzęgło zaczynało się ślizgać.
Ferrucio regularnie chodził do serwisantów, aby naprawić lub wymienić sprzęgło. Za każdym razem samochód był zabierany na kilka godzin, ale problemu nigdy nie udawało się do końca rozwiązać. Lamborghini postanowił osobiście porozmawiać o tej niegodności z Enzo Ferrari. Samo umówienie się na wizytę zajęło sporo czasu. Ferrari odpierał zarzuty w sposób typowy dla wielkiego potentata, sugerując Lamborghiniemu, pozostanie przy traktorach. W tym właśnie momencie Ferrucio ostatecznie zdecydował się na stworzenie własnego samochodu, a z czasem jego marka stała się światowym gigantem.
Klucz do sukcesu męskich biznesów
Wszyscy wymienieni mężczyźni stworzyli własne historie sukcesu biznesowego, a każdą z nich łączy pokaz wyjątkowej determinacji. Niezależnie od poziomu wykształcenia, wybranej dziedziny czy dostępnych środków, unikalne cechy charakteru, wiara w siebie, ciężka praca oraz talent pozwolił im samodzielnie tworzyć i wykorzystywać nowe możliwości. Rozpoczęcie własnej działalności nigdy nie jest proste i szybkie, jednak odpowiedni pomysł, mindset, praca i zaangażowanie sprawiają, że każdy ma szanse pokazać się od jak najlepszej strony. A w przyszłości może trafić do podobnego zestawienia historii męskich biznesów lub historii kobiecych biznesów. Weź udział w projekcie Męski Biznes lub Biznes Taty, opowiedz historię swojej firmy i zaprezentuj się na łamach naszego portalu biznesowego.
3 komentarze
Fajnie się zainspirować wielkimi ludźmi. Szczególnie, że dopiero zaczynam przygodę z własną firmą
Intrygujące są te historie
Często myślimy, że właścicielom rozpoznawalnych dziś firm wszystko spada niczym manna z nieba. Jak się okazuje, to wcale nie jest prawdą.