PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweJak rozwijać firmę w 2024 roku?
Jak rozwijać firmę w 2024 roku?

Jak rozwijać firmę w 2024 roku?

przez Renata Zielezińska

Nowy rok dla właścicieli firm oznacza znacznie więcej niż tylko zmianę roku podatkowego. To nowy początek, idealny czas, by wyciągnąć wnioski, wdrożyć nowe pomysły i strategie, a także zupełnie na nowo spojrzeć na swój biznes. Przygotowałam listę 10 sposobów na rozwijanie firmy w roku 2024.

 

Jaki był rok 2023 w biznesie?

Bez wątpienia rok 2023 był wymagający i pełen wyzwań dla przedsiębiorców, właścicieli firm i przedstawicieli świata biznesu. Jednym z większych problemów były zmiana systemu podatkowego czy wysoka inflacja, które wpłynęły nie tylko na zarobki firm, ale także na wydatki konsumentów. Zapraszam do lektury artykułu pt.: Biznesowe podsumowanie 2023 roku.

 

Lista 10 pomysłów jak rozwijać firmę w 2024 roku

 

Bądź autentyczny

Autentyczność w biznesie jest jedną z najbardziej cenionych wartości przez konsumentów w dzisiejszych czasach. To zacznie więcej niż jedynie modne hasło. Autentyczność w biznesie wymaga bycia wiernym sobie i swoim wartościom. Siła autentyczności ułatwia nawiązywanie relacji biznesowych na głębszym poziomie. Pokazuje to, kim naprawdę jesteśmy. Wynika z poznania siebie i budowania firmy zgodnej z własnymi wartościami. Autentyczność w biznesie nie jest obnażaniem się, ale zdawanie sobie sprawy ze swoich mocnych i słabych stron, co w efekcie sprawia, że stajemy się magnesem na klientów.

 

Zaplanuj czas na rozwój

Kto się nie rozwija, ten się zwija. Już dziś zaplanuj rozwój w biznesie, by Twoja firma stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna w 2024 roku. W tym celu zajrzyj do kalendarza wydarzeń biznesowych na 2024 rok i wybierz, te, które są dla Ciebie najbardziej atrakcyjne pod względem rozwoju biznesu. Czytaj książki dotyczące intrygujących Cię zagadnień i zdobywaj wiedzę i doświadczenie podczas szkoleń i kursów, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie.

 

Postaw na jakość

Coraz więcej osób stawia jakość świadczonych usług lub wykonanych produktów na pierwszym miejscu. Dlatego w firmach, które planują w 2024 roku wyprzedzać konkurencję, jakość powinna wyprzedzać ilość. Choć szybkość reagowania na zapytania klientów jest istotna, to spersonalizowana odpowiedź także ma znaczenie. Poza tym warto solidnie przygotowywać się nie tylko do udziału w wydarzeniach branżowych i biznesowych, ale również w obsłudze klienta.

 

Bądź mistrzem w swojej branży

Zdecyduj, że zostaniesz mistrzem w swojej dziedzinie, jednym z najlepszych w branży. Niech to stanie się jednym z największych atutów Twojej firmy nie tylko w 2024 roku, ale także w kolejnych latach. W tym celu czytaj branżowe książki, bierz udział w szkoleniach i wydarzeniach biznesowych, które pozwolą zdobyć wiedzę, wymienić się doświadczeniami z innymi ekspertami oraz nawiązać wyjątkowe kontakty.

 

Korzystaj z usług najlepszych specjalistów

Jeśli aspirujesz do tego, by Twoja firma była jedną z najlepszych, zatrudniaj tylko najlepszych specjalistów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. A dodatkowo dbaj o nich najlepiej, jak potrafisz, aby mieli motywację, by pomóc Ci w rozwoju firmy. Dbaj również o ich samopoczucie, ponieważ zaangażowani pracownicy i współpracownicy to jeden z elementów stabilnego biznesu.

 

Zatrudnij wirtualną asystentkę

Jako właścicielka jednoosobowej działalności gospodarczej doskonale zdaję sobie sprawę, że bycie człowiekiem orkiestrą we własnej firmie to szalenie trudne wyzwanie. W związku z tym warto skorzystać z usług wirtualnej asystentki, która zdejmie ciężar wykonywania nudnych i żmudnych obowiązków z barków zapracowanych właścicieli firm, przedsiębiorców i przedstawicieli świata biznesu.

 

Buduj rozpoznawalną markę online

Po pandemii znaczna część sprzedaży produktów i usług odbywa się online. Ci, którzy dotąd tego nie zrozumieli, niestety mogą obserwować znaczne spadki sprzedaży. Dlatego warto przyjrzeć się, jak wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania zajmuje Twoja firma, a następnie wzmocnić obecność marki online. Wyjątkowym projektem, który ułatwi umacnianie pozycji marki online, jest akcja "Kobiety w biznesie", a także prowadzenie firmowego bloga czy prezentowanie siebie w roli eksperta w wywiadach i artykułach online. Świetną przestrzenią do tego typu działań są:

 

Korzystaj z usług najlepszego copywritera SEO

Content marketing i copywriting SEO to wyjątkowe narzędzie do zwiększania zaangażowania klientów oraz sprzedaży. Zapomnij o treściach przygotowywanych tak na odczepne przez pracownika firmy. Zapomnij o treściach pisanych przez sztuczną inteligencję. Świat copywritingu nieustannie się zmienia. Wielu przedsiębiorców idzie na łatwiznę i wykorzystuje chatGPT do tworzenia treści dla swojego biznesu. Wymagający klienci poszukują wysokiej jakości tekstów – autentycznych i spójnych z marką, odpowiadających na potrzeby konsumenta i rozwiązujących jego problemy. Odpowiednio zaplanowana komunikacja marketingowa to jedna z najskuteczniejszych strategii budowania grona odbiorców. Nikt nie przygotuje dla Twojej firmy lepszych treści niż doświadczona pasjonatka copywritingu SEO.

 

Pracują mądrze, a nie ciężko

Częstym błędem popełnianym przez wielu przedsiębiorców jest przeznaczanie coraz większych ilości czasu na pracę. Szczególnie w małych firmach istnieje błędne przekonanie, że jeśli będziemy dłużej pracować, wówczas więcej zarobimy. A każdy potrzebuje równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. W tym celu warto znaleźć odpowiednich specjalistów, którzy zadbają o te aspekty biznesu, które wymagają poprawy. Zatrudnienie pracownika czy współpraca na zasadach B2B z ekspertem w swojej dziedzinie przyniesie mnóstwo długoterminowych korzyści Twojemu biznesowi, takich jak większy zysk przy mniejszym wysiłku.

 

Celebruj nawet najmniejsze sukcesy biznesowe

Małe sukcesy biznesowe takie jak wywiad w mediach biznesowych, odebranie nagrody biznesowej czy podpisanie kontraktu z partnerem biznesowym składają się na wielkie zwycięstwa. Przygotuj się na to, że trzymanie się biznesowych celów i postanowień może być trudne, ponieważ również w życiu biznesowym z pewnością pojawią się wyzwania. Są nam one potrzebne, po to, byśmy wzrastali, szlifowali swoje umiejętności. Dostrzeganie i świętowanie małych sukcesów nie tylko podtrzymuje motywację, ale ułatwia realizację postanowień noworocznych.

Jak rozwijać firmę w 2024 roku?

Prowadzenie firmy to ekscytująca i wymagająca podróż, jednak sprostanie wymaganiom klientów oraz bieżące sprawy firmy – takie jak zarządzanie i administracja – mogą okazać się trudne. Postanowienia noworoczne pozwalają przedsiębiorcom wykorzystać potencjał ich biznesu oraz budować sukces w roku kalendarzowym jednak na nic się zdarzą bez ustalenia celów biznesowych czy skrojonej na miarę danego biznesu strategii biznesowej.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz