PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweJak uniknąć wakacyjnego chaosu w małych firmach?
Jak uniknąć wakacyjnego chaosu w małych firmach?

Jak uniknąć wakacyjnego chaosu w małych firmach?

przez Biznesowe materiały prasowe

Wakacje są czasem, na który z jednej strony czekamy z utęsknieniem, a z drugiej musimy się mierzyć z wyzwaniem zorganizowania się w nowym trybie. Dla przedsiębiorców ten okres wiąże się z brakiem pracowników i co za tym idzie przestojami w terminowej realizacji zamówień oraz piętrzącymi się zaległościami. Zamiast więc odpocząć, właściciele firm stresują się jeszcze bardziej i często po prostu z urlopu rezygnują.

 

Wakacje a biznes w małej firmie

Prowadzenie firmy może trochę przypominać opiekę nad dziećmi – wydaje się, że nie ma od tego urlopu.

– "Przedsiębiorcy, którzy bardzo angażują się w rozwijanie swojej firmy, mogą uważać, że jeśli choć na chwilę oddalą się od spraw zawodowych, z pewnością coś się zawali, przesunie, nie uda. Tak jednak nie musi być, jeśli odpowiednio przygotujemy firmę i naszych pracowników na czas nieobecności. Szefom w końcu również należy się urlop i trzeba to potraktować nie jako fanaberię, lecz konieczność" – mówi Agnieszka Sokołowska z Kancelarii Skłodowscy.

 

Właściciele małych firm potrzebują odpoczynku

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z ciągłą potrzebą podejmowania decyzji i zachowaniem czujności w wielu sferach. To z kolei powoduje stres i napięcia, a co za tym idzie zmęczenie i wyczerpanie materiału. Odpoczynek jest więc równie ważny, jak gotowość do pracy – bez tego pracodawcy grozi wypalenie zawodowe.

– "Musimy sobie to uświadomić i urlop po prostu potraktować tak samo, jak ważny projekt – coś, co robimy nie tylko dla siebie, ale też dla firmy, naszych pracowników i klientów. Szef, który naładuje swoje baterie na urlopie, to na pewno lepszy szef od wyczerpanego pracoholika, w którym buzuje poziom irytacji. Odpoczynek sprawia, że łapiemy dystans i potrafimy spojrzeć na codzienne wyzwania w nowy, świeży sposób" – uważa ekspertka z Kancelarii Skłodowscy.

 

Jak uniknąć wakacyjnego chaosu w małej firmie?

Korzyści z odpoczywania są w miarę jasne, jednak wciąż wielu szefów ma problem z właściwym przygotowaniem firmy na czas urlopowy. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią ten proces:

  • Z należytym wyprzedzeniem określamy terminy urlopów, komunikujemy to zespołowi
  • Wybieramy zastępców – osobę lub grupę osób, które na czas naszego wyjazdu przejmą nasze obowiązki i przygotowujemy wybrane osoby do pełnienia roli zastępców.
  • Opracowujemy plan priorytetów do załatwienia oraz określamy sposób raportowania.
  • Informujemy o możliwościach ewentualnego kontaktu w razie "pożarów"

 

Delegowanie i współpraca z wirtualną asystentką

Czas urlopu jest trochę testem – firma, która jest dobrze zorganizowana, bez problemu przetrwa okres zawirowań związanych z nieobecnością szefa, czy innych kluczowych pracowników.

– "W idealnie zarządzanej firmie, wakacje nie powinny wpłynąć na jakość obsługi, czy powtarzalność procesów. W praktyce jednak będzie to czas, w którym w łatwy sposób sprawdzimy, jakie jest zaangażowanie w sprawy firmy poszczególnych pracowników. W małej firmie będzie widać jak na dłoni, komu zależy na pracy, a kto jest tylko na chwilę. I może to dobrze, że nastąpi przewietrzenie i będzie szansa na weryfikację kompetencji poszczególnych pracowników. Najlepsi poczują się docenieni, najgorsi po prostu odejdą, co na dłuższą metę będzie dla firmy dobre, oczywiście, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy organizacyjnie i mentalnie" – stwierdza Agnieszka Sokołowska.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz