PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweJak wrócić do pracy i biznesu po urlopie?
Jak wrócić do pracy i biznesu po urlopie?

Jak wrócić do pracy i biznesu po urlopie?

przez Renata Zielezińska

Właściciele firm, przedsiębiorcy i przedstawiciele świata biznesu to w wielu przypadkach pasjonaci i osoby, które dużo pracują. Bycie przedsiębiorcą to styl życia. Urlop i wakacje są czasem relaksu, odprężenia i nabrania nowych sił. Dla wielu przedsiębiorców i pracowników to nie lada wyzwanie dlatego przygotowałam poradnik, w którym podpowiadam, jak wrócić do pracy i biznesu po urlopie i nie zwariować.

 

Czy przedsiębiorca potrzebuje wakacji?

Według ankiety przeprowadzonej wśród czytelników portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl aż 30% właścicieli firm i przedsiębiorców nie ma wakacji i nie bierze dłuższego urlopu. Są oni niezwykle zmotywowani wewnętrznie, ale też po prostu nie mają zastępstwa, a w wielu przypadkach nie wyobrażają sobie pójść na urlop i pozostawić swój biznes na "pastwę losu". Dla przedsiębiorców wakacje często są czasem straconych okazji na pozyskanie czy utrzymanie klientów, dlatego, nawet jeśli wyjeżdżają na urlop z najbliższymi to i tak odbierają telefony i odpowiadają na maile.

 

Przedsiębiorcy zasługują na urlop

Przedsiębiorcy notorycznie nie biorą urlopów. Jednak korzyści płynące z odpoczynku znacznie przewyższają pozorne korzyści płynące z przepracowania. Każdy potrzebuje wakacji, aby odprężyć ciało i umysł. Wypoczynek dodaje energii, pobudza kreatywność. Urlop nie musi oznaczać miesięcznego wypoczynku na plaży czy dwutygodniowych wakacji w tropikach. Nawet krótka przerwa w pracy pozwoli:

  • naładować baterie
  • oczyścić głowę
  • spojrzeć na biznes z innej perspektywy
  • poprawić produktywność i kreatywność
  • zainspirować się
  • wrócić do pracy z nową energią

 

Jak wrócić do biznesu po wakacjach?

Po kilku dniach lub tygodniach wyśmienitego odpoczynku i relaksu nadszedł czas, by wrócić do rzeczywistości, czyli także do pracy i firmy. Niektórzy przedsiębiorcy mogą przekazać swoje obowiązki partnerowi biznesowemu lub pracownikowi, inni nie mają takiej możliwości. Istnieją jednak wirtualne asystentki, które wspierają także i niewielkie biznesy oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych i mikrofirm podczas urlopu.

 

Wskazówki, jak wrócić do pracy i biznesu po urlopie

Kończysz urlop i na samą myśl o powrocie do pracy i biznesu dostajesz palpitacji serca? Obawiasz się, że utoniesz w morzu wiadomości mailowych oraz w social mediach? Masz ogromną ilość nieprzeczytanych maili, długą listę telefonów do wykonania, zaległe raporty i projekty do dokończenia, a na dodatek koniecznie musisz już ruszać z kolejnymi projektami? Zastanawiasz się, jak dotrwasz do końca tygodnia?

Wielu przedsiębiorców, właścicieli firm i pracowników doświadcza obciążenia pracą po powrocie z urlopu. Warto zaplanować sobie strategię działania po powrocie z wakacji:

  • Rozpocznij pracę wcześniej, zanim zadzwonią klienci, a koledzy z pracy zaczną pytać, jak mięły wakacje. Rozważ pójście do biura wcześniej, aby zyskać czas na zorganizowanie się i nadrobienie zaległości. Albo popracuj w domu po powrocie z urlopu.
  • Zorganizuj pracę na najbliższe dni. Przyjrzyj się harmonogramowi spotkań, zadaniom do wykonania i projektom, nad którymi pracowałeś przed urlopem. Wypisz priorytety do wykonania w ciągu najbliższego tygodnia, a wśród nich zadania, które musisz wykonać niezwłocznie oraz czynności, które możesz odłożyć na później.
  • Nie bierz na swoje barki zbyt wielu obowiązków.
  • Kiedy poczujesz się przytłoczony, zrób sobie krótką przerwę i jeśli to możliwe wybierz się na spacer.

 

Wakacje są szalenie istotną częścią równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Dlatego zapomnij o poczuciu winy związanym z urlopem, unikaj przepracowywania się po powrocie, aby jak najdłużej zachować pozytywną energię zgromadzoną podczas urlopu. Rozpakuj się i uporządkuj dom. Wybierz się na sesję jogi, spacer lub zajęcia fitness. Zadbaj o zdrową dietę, optymalne nawodnienie organizmu. Nie zapomnij o śnie i medytacji. Wszystkie te porady ułatwią powrót do pracy i biznesu po urlopie i wakacyjnym wypoczynku. A już niebawem pokażemy wyniki ankiety dla przedstawicieli świata biznesu na temat: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje?

Powiązane artykuły

Napisz komentarz