PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweJak wybrać dobrego księgowego do obsługi firmy?
Jak wybrać dobrego księgowego do obsługi firmy?

Jak wybrać dobrego księgowego do obsługi firmy?

przez Biznesowe materiały prasowe

Właściciele firm często pod koniec roku analizują, którzy kontrahenci spełniają ich oczekiwania. Czasami z różnych powodów decydują się np. na zmianę księgowego. Jak wybrać dobrego księgowego do obsługi firmy? Czy może to być indywidualna osoba, czy lepiej biuro rachunkowe? A może w ogóle damy radę sami poprowadzić księgowość i w ten sposób ograniczyć wydatki w firmie?

 

Czy firma potrzebuje księgowego?

Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, by podjąć decyzję i ewentualne starania w zakresie znalezienia specjalisty, któremu rzeczywiście będziemy w stanie zaufać oraz odciąży nas od obowiązku pilnowania faktur, rozliczeń, kontaktów z urzędnikami ze Skarbówki, a także jak najlepiej doradzi, jaką formę opodatkowania wybrać. Dobry księgowy podpowie również jak przygotować się do nadchodzących w nowym roku zmian podatkowych, które będą dotyczyć przedsiębiorców. To są właśnie obowiązki zaufanego kontrahenta, jakim ma być nasz księgowy.

Wiele osób nie wyobraża sobie prowadzenie firmy bez księgowego. Im większa firma, tym mniej pewnie poruszamy się w gąszczu stale zmieniających się przepisów i tym więcej pojawia się wątpliwości, że wszystko robimy zgodnie z prawem, odpowiednio liczymy podatki i znamy wszystkie kruczki i terminy ważnych przelewów.

 

Samodzielne zarządzanie księgowością w firmie

– "Jeśli wystawiamy jedną lub dwie faktury miesięcznie i wiemy, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, można rozliczać się samodzielnie. W takiej sytuacji trzeba śledzić wszelkie zmiany, które będą dotyczyć przedsiębiorców, a także sami stawiać się na wezwania urzędników skarbowych. Nikt nam nie przypomni o terminach, nikt za nas nie przygotuje rozliczenia, nie doradzi, jeśli nasuną się jakieś pytania. I oczywiście – wyszukiwarka Google przyniesie nam odpowiedzi na większość pytań, wymaga to jednak od nas chęci zgłębiania wiedzy rachunkowej i samorozwoju w tym zakresie. Przy braku czasu, początkowy entuzjazm może upaść, a my szybciej, niż nam się wydaje, zaczniemy gubić się w zawiłym świecie podatków" – mówi Eryk Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy.

 

Współpraca firmy z księgowym freelancerem

Takiego problemu unikniemy, jeśli nawiążemy współpracę z księgowym freelancerem. Wybierając osobę do współpracy, warto zwrócić uwagę na jej kompetencje, doświadczenie i charakter – to wszystko będzie mieć znaczenie podczas wspólnych działań. W pracy księgowego sprawdzają się osoby skrupulatne, odpowiedzialne i uporządkowane, a także takie, którym nie przeszkadza wykonywanie powtarzalnych czynności. Ważna jest też dokładność i umiejętność prawidłowego wprowadzania danych, gdyż w tej pracy każda pomyłka może skutkować sankcjami.

– "Księgowy musi mieć nerwy ze stali i być odporny na stres. Do tego przyda się szczypta dobrego humoru i dystansu, który ułatwia zapoznawanie się z kolejnymi ciekawostkami, jakie czyhają na podatników. Księgowy rozbraja miny i łagodzi napięcia, a jeśli do tego potrafi właściwie odczytać potrzeby klientów i rozwija swoją wiedzę dotyczącą zarządzania firmami w Polsce – to jest właśnie to – księgowy na wagę złota, taki, którego każdy chciałby mieć!" – dodaje ekspert.

 

Sprawdzone i polecane biuro rachunkowe

Warto też rozważyć wybór sprawdzonego biura rachunkowego lub większej kancelarii podatkowej, w której możemy liczyć na ciągłość obsługi i pomoc różnych specjalistów – nie tylko księgowych, ale też doradców podatkowych, czy radców prawnych.

– "Taka współpraca z kancelarią wcale nie musi być droższa i może stać się nieoceniona, zwłaszcza w sytuacji dynamicznego rozwoju firmy. Wówczas możemy liczyć na optymalizację zobowiązań podatkowych, fachowe porady na bieżąco i pewność, że wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. Klient nie musi sam jeździć i załatwiać spraw w urzędach, to my go tam reprezentujemy i wykonujemy za niego. I choć w Polsce jest takie powiedzenie, że wszyscy się znają na zdrowiu, piłce nożnej i księgowości, to jednak warto pamiętać o tym, że to, co osobie samodzielnie prowadzącej księgowość zajmuje np. kilkanaście godzin miesięcznie, profesjonaliście zajmie dużo mniej czasu" – wylicza Eryk Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy.

Popularny portal biznesowy PolecanyBiznes.pl to miejsce z mnóstwem porad dla każdego przedsiębiorcy.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz