PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweJak wyróżniać się jako początkujący programista?
trendy na rynku it

Jak wyróżniać się jako początkujący programista?

przez Biznesowe materiały prasowe

W ostatnich miesiącach widać wyraźne spowolnienie w rekrutacjach na rynku IT. “Boom na programistów", o którym mówiło się przez wiele lat, nagle ucichł. Otwartych pozycji juniorskich jest coraz mniej, a liczba kandydatów na software developera wcale się nie zmniejszyła. Jak więc wyróżnić się jako początkujący programista i dostać wymarzoną pracę? Czy programistyczna bańka zaczęła pękać na naszych oczach? Zjawisko i obecne trendy na rynku wyjaśnia Ewelina Bosko, Software Engineer w firmie Affirm.

 

Trendy na rynku IT

Przeglądając oferty pracy w IT można zauważyć, że większość firm szuka przede wszystkim senior developerów lub przynajmniej mid-developerów, czyli programistów z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem w branży. A co ze świeżymi absolwentami i studentami kierunków technicznych, którzy nie mają jeszcze takiego bagażu?

Badanie społeczności IT przeprowadzone przez Bulldog Jobs w 2023 roku pokazuje, że co piąty programista w Polsce (21%) to junior! A skoro nikt nie zatrudnia już juniorów, gdzie te osoby mogą się uczyć i zdobywać niezbędne doświadczenie? Przebranżowić się i zmienić swoją wymarzoną ścieżkę kariery, która jeszcze kilka lat temu jawiła się niczym istny raj?

Niekoniecznie! Warto zastanowić się nad swoją aktualną sytuacją i znaleźć sposób na wyróżnienie się z tłumu. Dziś zdecydowana większość pracodawców zwraca uwagę nie tylko na umiejętności techniczne i wyuczoną wiedzę, ale w dużej mierze skupia się na osobowości, charakterze, sposobie myślenia i umiejętnościach miękkich potencjalnych kandydatów.

Bez względu na to, czy jesteś w trakcie szukania pracy, czy trzymasz się “bezpiecznej posadki", dobrze jest zastanowić się nad wymarzoną lub rzeczywistą pozycją w zespole i poszukać tych umiejętności, które można poprawić.

 

Komunikacja to podstawa

Pośród wielu dobrych praktyk, osobiście na pierwszym miejscu stawiam komunikację. Wbrew pozorom w branży IT rozmowa to duża część pracy programisty. Spotkania i ustalone na nich cele muszą być precyzyjnie zdefiniowane. Wartościowy wkład pracy każdej osoby przekłada się na finalny rezultat projektu, a co za tym idzie, na realne pieniądze. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się zarówno słuchać, jak i mówić. Z jednej strony należy szanować inne osoby, doceniać ich zaangażowanie i pomoc, z drugiej zaś nie wolno ukrywać własnych lęków, obaw, a także pomysłów. Jeśli widzisz coś, co nie funkcjonuje tak, jak powinno, podziel się tym i razem poszukaj rozwiązania. Jeśli zaś wpadł ci do głowy genialny, choć może nieco szalony pomysł na ulepszenie systemu, nie bój się zaprezentować go innym.

 

ChatGPT – pomocnik w programowaniu?

Świat technologii nieustannie się zmienia, zmieniają się też dostępne narzędzia i metody pracy. Być może dzieje się to za szybko, często ciężko nadążyć za nowościami, jednak nie jesteś w stanie zatrzymać postępu. Sceptycy powinni przynajmniej dać szansę nowym narzędziom, zaś wielcy entuzjaści nowinek nie mogą zapominać o ich wadach.

Weźmy na tapet ChatGPT. W ciągu kilku miesięcy zyskał on taką popularność, że nawet uczniowie w szkołach wykorzystują go jako inteligentną “ściągę", która napisze rozprawkę na każdy temat i rozwiąże najtrudniejsze zadanie matematyczne! I tutaj powinna zapalić nam się lampka. Czy rzeczywiście ChatGPT jest nieomylny i zna odpowiedzi na wszystkie pytania? Czy napisze nam kod w dowolnym języku programowania? Niestety nie! To narzędzie uczy się wraz z użytkownikami i z czasem na pewno będzie w stanie udzielić nam więcej poprawnych informacji niż dziś. Jednak nigdy nie będziesz mieć pewności co do prawdziwości jego odpowiedzi. A co za tym idzie, nie możesz wymagać od niego tworzenia bezbłędnego kodu, spełniającego wszystkie możliwe wymagania programisty. Tak się po prostu nie da. Co z tego, że kod, który sami pisałbyś 5 godzin, dostaniesz w 5 sekund, skoro później spędzisz 2 dni na szukaniu przyczyn niezrozumiałego błędu, który generuje?

Nie oznacza to, że nie powinniśmy w ogóle z niego korzystać. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe i przydatne, ale jak wszystko – ma swoje ograniczenia. I nie możemy o nich zapominać. Szczególnie że na końcu to programiści biorą odpowiedzialność za aplikację, bez względu na to, czy stworzyli ją sami, czy z pomocą sztucznej inteligencji.

 

Jaki język programowania wybrać?

Popularność technologii, tak jak popularność języków programowania, będzie się nieustannie zmieniać. Python? Java? C#? A może stary, ale wciąż niezbędny w wielu dziedzinach C++? Jaki język programowania doskonalić? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Za 10 lat może okazać się, że popularny dziś Python stanie się językiem niszowym. Być może pojawi się kolejny nowy język? Wszystko może się zdarzyć, więc nie podążaj ślepo za modą, ale tym, co naprawdę lubimy. Warto poznać podstawy kilku różnych języków programowania, czy frameworków i zobaczyć, jak się je wykorzystuje w praktyce, a z tymi, które najbardziej przypadną nam do gustu, zapoznać się nieco bliżej.

Dobry programista to nie taki, który zna perfekcyjnie jeden konkretny język, ale taki, który będzie w stanie poradzić sobie z każdym i w razie potrzeby nauczyć się nowego. To nie język programowania definiuje programistę, ale sposób myślenia i podejście do problemu. A język to tylko narzędzie tak jak samochód. Nieważne czy masz starego Fiata 125p, czy najnowsze Porsche, jeśli nie odróżniasz pedału gazu od hamulca, katastrofa murowana!

 

Dodatkowy rozwój w Affirm

Jak wyróżniać się w firmie, w której jesteś już zatrudniony? Wiele przedsiębiorstw z branży IT gwarantuje swoim pracownikom benefity. Część z nich można wykorzystać, aby zapewnić sobie szybszy rozwój zawodowy, bez którego nie mamy szans na podwyżki i awanse. Bezpłatny dostęp do platformy szkoleniowej, wsparcie mentoringowe, ustalone ścieżki kariery i cykliczne rozmowy z bezpośrednim przełożonym – to tylko kilka z benefitów rozwojowych oferowanych przez firmę Affirm. Motywują one pracowników nie tylko do nauki, ale też dzielenia się swoją wiedzą z innymi i realizowania własnych inicjatyw, takich jak wewnętrzne prezentacje organizowane w ramach zespołu czy działu.

 

Czy warto się wyróżniać?

Branża IT ewidentnie ewoluuje i zapewne zmieni się jeszcze bardziej w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Mityczny slogan “Programista 15k" może nie przyciąga już tak bardzo, jak wcześniej, ale nadal jest to kariera warta uwagi i przynosząca naprawdę niezłe pieniądze. Jak wynika z raportu Kodilla.com i JustJoin IT, średnie zarobki juniorów to przedział nieco ponad 7,5 tys. zł brutto na umowie o pracę i 8,7 tys. zł netto na B2B, jednak pensje doświadczonych programistów sięgają 20 tys. zł netto, co nawet przy dzisiejszej inflacji powinno wystarczyć na zapewnienie sobie sporej poduszki finansowej.

 

Czy warto zostać programistą?

Nie, jeśli robisz to tylko i wyłącznie dla pieniędzy, bo bardzo szybko stracisz motywację i zapał. Tak, jeśli słuchasz serca, a nie tylko portfela i czujesz się dobrze w świecie komputerów, w którym nie ma miejsca na nudę, a nieustanna nauka i umiejętność współpracy jest kluczem do sukcesu.

 

Biznesowe materiały prasowe. Źródło: newseria.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz