PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweJak zadbać o pracowników w branży HoReCa w myśl zasad zrównoważonego rozwoju?

Jak zadbać o pracowników w branży HoReCa w myśl zasad zrównoważonego rozwoju?

przez Biznesowe materiały prasowe

Prowadzenie zrównoważonego biznesu nie jest możliwe bez zaangażowania pracowników. To oni na co dzień dbają o każdy aspekt w punktach gastronomicznych. Kluczowe jest więc stworzenie takich warunków, aby zespół czuł się doceniony i zmotywowany. Jak więc zadbać o pracowników? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajduje się w e-booku "Zrównoważona restauracja" wydanym przez sieć hurtowni MAKRO Polska.

 

Zrównoważony rozwój w restauracji

Model zrównoważonego rozwoju dotyczy nie tylko minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko, ale także działania na rzecz dobrostanu pracowników i wspierania społeczności lokalnej. Istotne jest więc, aby zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki w miejscu pracy. Warto podkreślić, że zaangażowanie personelu wpływa nie tylko na skuteczne wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju, ale również na osiągnięcie sukcesu.

– "Jednym z ważniejszych aspektów są pracownicy. Bez zgranego i zmotywowanego zespołu nie jest możliwe prowadzenie biznesu na oczekiwanym przez klientów poziomie" – mówi Robert Ciechomski, Menedżer ds. Klientów HoReCa w MAKRO Polska.

 

Jak skutecznie zadbać o pracowników?

Ważne jest pierwsze wrażenie. Zmiana pracy bądź rozpoczęcie drogi zawodowej może wiązać się ze znacznym stresem. Można go zminimalizować poprzez odpowiedni onboarding, a więc przedstawienie zakresu obowiązków, kolegów, miejsca pracy oraz menu. Skuteczne wdrożenie pozwoli nowemu pracownikowi szybciej i efektywniej w pełni przejąć obowiązki.

 

Rozwój i szkolenia a lojalność pracowników

Istotnym aspektem jest również zapewnienie dostępu do szkoleń. Jak podkreśla Jakub Kowalczyk, szef kuchni w Akademii Inspiracji MAKRO w Krakowie:

– "Z własnego doświadczenia wiem, że rozwój pracownika jest kluczowy dla naszej branży. Poprzez szkolenia zwiększamy jego zaangażowanie i lojalność wobec firmy, co bez wątpienia ma wpływ na ograniczenie rotacji".

 

Zapewnienie pracownikom poczucia bezpieczeństwa

W świecie pełnym zmian kluczowym jest również zapewnienie pracownikom poczucia bezpieczeństwa. Zespół powinien mieć dostęp do odpowiednich narzędzi, technologii oraz miejsca na odpoczynek. Warto podkreślić rolę managera/ właściciela. To on ma największy wpływ na poziom zaangażowania. Jego zadaniem jest docenianie, informowanie pracowników o wynikach, wspieranie oraz inspirowanie. Wsłuchanie się w ich potrzeby i oczekiwania wpłynie nie tylko na poczucie stabilności, sprawczości oraz zaangażowanie, ale również na pozytywny wizerunek jako pracodawcy.

 

Atmosfera w restauracji

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest zadbanie o atmosferę. Obecnie znacznym wyzwaniem jest znalezienie ekspertów z pasją i doświadczeniem, dlatego stworzenie odpowiedniego klimatu z pewnością wpłynie na ograniczenie rotacji.

Więcej informacji na temat dbania o pracowników w kontekście zrównoważonego rozwoju można znaleźć w e-booku "Zrównoważona restauracja": https://gazetki.makro.pl/ebook-zrownowazona-restauracja.

 

Biznesowe materiały prasowe. Źródło: newseria.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz