Strona główna BiznesHistorie Ludzi Biznesu Kamila Krzyżaniak: inwestowanie w dzieła sztuki w biznesie promuje dobrobyt
Malarka Kamila Krzyżaniak

Kamila Krzyżaniak: inwestowanie w dzieła sztuki w biznesie promuje dobrobyt

przez Renata Zielezińska

Dzieła sztuki wykorzystywane są w firmach, instytucjach i przedsiębiorstwach jako dekoracja wnętrz oraz inwestycja kapitału. To świetna forma wyróżnienia się na tle konkurencji, która zapewnia przewagę biznesową. Poza tym obrazy malowane i dzieła sztuki poprawiają wizerunek firmy, tworzą inspirujące środowisko do pracy oraz pobudzają kreatywność i produktywność u pracowników. Zapraszam na rozmowę z utalentowana polską malarką — Kamilą Krzyżaniak o tym, jak sztuka promuje dobrobyt.

 

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z malarstwem i kiedy zdecydowałaś, że tym zajmiesz się zawodowo?

Byłam dzieckiem dociekliwym o twórczym i otwartym umyśle. Dawało mi to większą motywację i zapał do tworzenia. Malowałam wszystko i wszędzie, co było czasami uciążliwe dla otoczenia. W szkole podstawowej Pani ze świetlicy szkolnej zaczęła posyłać mnie na różne warsztaty plastyczne i konkursy związane ze sztuką. Jestem jej bardzo wdzięczna, ponieważ dzięki niej zaszłam aż tak daleko. Moim pierwszym moim sukcesem było zdobycie pierwszej nagrody w wojewódzkim konkursie z historii sztuki. I tak oto wiele lat temu zaczęła się prawdziwa przygoda ze sztuką, która trwa do dziś.

 

Czy malarstwo jest dla Ciebie sposobem na życie?

Malarstwo jest dla mnie formą terapii, która pozwala mi się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości dnia codziennego. Za każdym razem uczy mnie czegoś nowego o samej sobie, co pozwala się zdystansować.

Malowanie jest moją największą pasją. Cała wiedza jest zawarta w nas samych i odpowiedzi też są w nas. Tylko często nie mamy do nich dostępu. Dopiero kiedy sięgam w głąb samej siebie, mogę je wydobyć. Zajęcia twórcze wzbogacają codzienność i kształtują charakter. Regularne malowanie obrazów stymuluje twórczo umysł i rozwija warsztat artystyczny. Podobnie jak czytanie książek, malowanie obrazów pozwala puścić wodze fantazji, oferując w zamian nieskończoną radość i satysfakcję z tworzenia.

 

Czego uczy malowanie obrazów?

Malowanie obrazów to proces, który oddziałuje na twórcę przez cały czas trwania. Wpływa na samopoczucie i nastrój. Uczy obserwacji i umiejętności analizy otaczającego nas świata. Dlatego warto zagłębić się w temat nieco bardziej, a przez to poświęcić się samemu procesowi twórczemu.

Pobudza kreatywność, która często pozostaje w trybie uśpienia. Aktywowana odpowiednim impulsem pozwala dostrzec szanse w otoczeniu, odkrywać nowe ścieżki i znaleźć kreatywne rozwiązania bieżących problemów. Wysoko rozwinięta kreatywność w znacznym stopniu podnosi komfort naszego życia.

Malowanie obrazów to impuls, który pobudza moją kreatywność w pełni. Rozwija wyobraźnię, dzięki technikom wizualizacji. Sztuka uczy nas odmiennego trybu myślenia, jakim jest myślenie wizualne. Malowanie obrazów to ciągłe poszukiwanie możliwości prowadzenia dialogu za pomocą obrazu.

Uaktywnia podświadomość. Malowanie ekspresyjne sprawia, że twórca nie korzysta w tym czasie z poziomu werbalnego (świadomego), ale uruchamia podświadomość, w której zarejestrowanych jest wiele impulsów. Dociera do swoich emocji i uczuć, o których wcześniej mógł nawet nie myśleć. Malowanie obrazów pozwala ujawnić "wiedzę ukrytą" twórcy, która może okazać się przydatna.

 

Ile zarabiasz na sztuce?

To zależy od tego, jak często maluje. Cena zależy od wielkości obrazu i techniki. Czy zarabiam? Powiem: i tak i nie, aczkolwiek małymi krokami dążę do tego! To zależy gdzie i kogo poznam na swojej drodze. Ludzi nie można zmusić do tego, by kupowali obrazy. Mogę powtarzać banały, że rynek sztuki jest u nas bardzo płytki, bo polska klasa średnia sztukę kupuje w Ikei, a swoje potrzeby kulturalne spełnia podczas nocy muzeów i w czasie weekendowego wypadu do galerii handlowych. To im wystarcza. I mówię to bez kpiny i bez pretensji.

 

Jesteś popularną malarką w Londynie i rozpoznawalną na świecie. Gdzie znajdziemy Twoje obrazy?

Obecnie trwa grupowa wystawa w Miart Gallery London, gdzie jestem jedną z osób wystawiających swoje dzieła. Wszystkie aktualne obrazy znajdują się na mojej stronie www.kamilakart.com.

 

Malowałaś członków rodziny królewskiej. Jakie to doświadczenie?

Niestety obowiązuje mnie klauzula poufności – i choć bardzo bym chciała – nie mogę mówić na temat współpracy z rodziną królewską. Moja praca pozwala mi poznawać wyjątkowe osoby i pracować z ludźmi z różnych sfer i krajów. W gronie osób, które miałam przyjemność malować, znajdują się także aktorzy i celebryci tacy jak Lady Gaga czy David Hasselhoff.

 

Malujesz tylko portrety?

Portrety są tylko jednym z wielu tematów, które maluję. Jako absolwentka Liceum Plastycznego poza postaciami uczyłam się malować martwą naturę czy wnętrza wykorzystując do tego różne techniki malarskie.

 

Dlaczego warto wykorzystywać dzieła sztuki we wnętrzach firmy?

Obrazy, grafiki i ilustracje każdemu wnętrzu dodają prestiżu i stylu. Świadczą o tym, że wspieramy wartościową twórczość innych i mamy znakomity gust. Kolekcjonowanie sztuki może być świetną zabawą, bez względu na to, jakimi dysponujemy środkami finansowymi i jak zaawansowana jest nasza wiedza na temat malarstwa.

 

Czego przedsiębiorca może się nauczyć od artysty?

Zarówno sukces w biznesie, jak i w sztuce wymaga ciężkiej pracy, odpowiedniego podejścia, determinacji i sporej dawki kreatywnego, nieszablonowego myślenia. Jesteśmy ludźmi, którzy, podobnie jak przedsiębiorcy, swoją pasję uczynili sposobem na życie. Przedsiębiorcy to artyści. Podobnie jak rzeźbiarze czy malarze tworzą rzeczy, które wcześniej nie istniały.

 

Dlaczego ludzie biznesu chętnie inwestują w dzieła sztuki oraz lubią się nimi otaczać?

W dobie nieprzewidywalnych warunków ekonomicznych inwestowanie w waluty, akcje giełdowe, a nawet złoto to nie zawsze pewna korzyść. Coraz popularniejsze, od jakiegoś czasu, są inwestycje alternatywne: w dobre roczniki wina, stare samochody czy wreszcie dzieła sztuki. Jeśli dopisze nam szczęście albo intuicja, z czasem zyskują na wartości. Tak jak w przypadku każdej innej formy inwestowania, również w przypadku sztuki nikt nie może jednak zagwarantować pomnożenia majątku w przyszłości. Ludzie lubią posiadać dobra luksusowe, unikalne, premium, ponieważ wiedzą, że w ten sposób zapisują się do grupy elitarnej, niedostępnej, wyjątkowej, wybranej. Z ekonomicznego punktu widzenia, jeśli spojrzymy tylko na cenę dzieła, to im droższe jest, tym bardziej luksusowe. Gromadząc dobra luksusowe, manifestujemy swój status majątkowy, udowadniamy, że powodzi się nam dobrze. W dużym uproszczeniu możemy po prostu powiedzieć, że sztuka zaspokaja ciekawość i dlatego chcemy ją podziwiać. Kupujemy ją, bo kontemplacja dzieła daje nam satysfakcję i chcemy to powtarzać.

Malarka Kamila Krzyżaniak

 

Kamila Krzyżaniak – utalentowana malarka

Kamila Krzyżaniak to polska artystka specjalizująca się w abstrakcji i portretach kobiet. Należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Mieszka i tworzy w Londynie. Jako redaktor naczelna magazynu "Luxury Splash of Art" przekonuje ludzi na całym świecie, że nie trzeba należeć do hermetycznego kręgu twórców i koneserów, by celebrować wyjątkowość otaczającego nas świata. Sama o sobie mówi: "poszukiwaczka przygód, chłopczyca, szachistka". Tytan pracy — swoją energią i entuzjazmem zaraża innych. Jej życiowe motto to słowa Pabla Picasso: "Inspiracja istnieje, ale musi zastać cię przy pracy".

 

Więcej historii ludzi biznesu znajdziesz na portalu biznesowym PolecanyBiznes.pl

Powiązane artykuły

Napisz komentarz