PolecanyBiznes.plBiznesBiznes MamyKampania edukacyjna: Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna
Kampania edukacyjna: Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna

Kampania edukacyjna: Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna

przez Renata Zielezińska

Macierzyństwo nie może stać w sprzeczności z aktywnością zawodową. Potrzebujemy potencjału kobiet w polityce, na rynku pracy, w trzecim sektorze. Właśnie dlatego powstała kampania edukacyjna "Proud To Be a Working Mum" ("Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna"). Jej inicjatorki chcą w Dniu Matki (i nie tylko) zjednoczyć kobiety pracujące zawodowo oraz budować społeczne poparcie dla nich i ich poczucie dumy z tego, co robią.

 

Zbyt mało kobiet w życiu społecznym, biznesie i polityce

Kobiety stanowią 52% naszego społeczeństwa i 66% absolwentów wyższych uczelni. Jednak kobiety w Polsce pracują rzadziej niż ich rówieśniczki w Europie. Na unijnej liście zajmujemy czwarte miejsce od końca. Aż 23% kobiet w wieku produkcyjnym nie pracuje (Raport "Kobiety, rynek pracy i równość prac", Stowarzyszenie Kongres Kobiet) – to grupa 2,3 mln kobiet, których potencjał zamknięty jest w domu. Matki dzieci w wieku 1-3 lat pracują dużo rzadziej niż ojcowie dzieci w tym samym wieku – 66% w przypadku kobiet do 98% w przypadku mężczyzn (PIE, 2022).

W polityce kobiety są również w mniejszości. W obecnej kadencji w sejmie w 29% foteli zasiadają kobiety, w senacie tylko 24%. Dla porównania w PE parlamentarzystki stanowią 40%. Jeszcze gorzej jest w zarządach. Chociaż na poziomie menadżerów mamy 43% kobiet, funkcje zarządcze w 140 największych spółkach notowanych na giełdzie w Polsce piastuje już tylko 17% (Raport 30% Club Poland).

 

Uwolnić potencjał zawodowy kobiet

Kobiety to ogromny potencjał, który dobrze wykorzystany przełoży się na korzyści osobiste (możliwość realizacji w różnych dziedzinach życia), rodzinne (większe wpływy do budżetu domowego, partnerstwo, poczucie sprawstwa, lepsze wzorce dla dzieci), społeczne (równość płci na rynku pracy, zmniejszenie przemocy ekonomicznej) i ekonomiczne (lepszy rozwój gospodarki, zapobieganie ubóstwu emerytalnemu).

 

Wizja matki pracującej zawodowo

Problemem jest to, że wizja matki pracującej zawodowo opatrzoną jest łatką egoistki, kobiety skupionej na wyłącznie swoich potrzebach, co nie jest prawdą. Kobiety mają ambicje zawodowe, ale brak elastyczności rynku pracy, partnerstwa w związkach i wynikające z tego ogromne obciążenie kobiet pracą opiekuńczą i obowiązkami domowymi, często zmuszają kobiety do rezygnacji z aktywności zawodowej. Ze szkodą dla nas wszystkich.

 

Macierzyństwo i rozwój zawodowy – to możliwe!

Macierzyństwo nie może stać w sprzeczności z aktywnością zawodową. Potrzebujemy potencjału kobiet w polityce, na rynku pracy, w trzecim sektorze. Właśnie dlatego zainicjowano akcję "Proud to be a working mum", aby w Dniu Matki (i nie tylko) zjednoczyć kobiety pracujące zawodowo oraz budować społeczne poparcie dla nich i ich poczucie dumy z tego, co robią. Organizatorki chcą, aby kobiety-matki myślały o sobie: Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z tego dumna!

– "To kobiety muszą najpierw w siebie uwierzyć i odważnie nie tylko sięgnąć po swoje prawa, ale zadbać o to, aby samemu współtworzyć ten świat. Budują partnerstwa z innymi grupami społecznymi, współpracują i wspierają siebie nawzajem. Nikt tego za nas nie zrobi" – mówi Karolina Andrian, pomysłodawczyni akcji, współwłaścicielka Femmeritum.

– "Akcja #ProudToBeaWorkingMum ma uzmysłowić kobietom, jak ważne są dla świata, jaki mają potencjał i jak ważne jest, aby ten potencjał wykorzystywały. Macierzyństwo jest ważne dla wielu kobiet, ale nie jest wyłącznym determinantem wykorzystania ich potencjału. Mamy znacznie więcej do zaoferowania światu" – mówi Paulina Janiak, współwłaścicielka Femmeritum.

 

Co ogranicza potencjał kobiet?

Przede wszystkim są to ograniczające stereotypy płciowe, nieelastyczność rynku pracy, brak rozwiązań systemowych takich jak system opieki dla małych dzieci. Powszechna dyskryminacja kobiet, szczególnie matek, zbiera swoje żniwa. Niemal co trzecia Polka czuje się dyskryminowana ze względu na płeć, a 43% panów wierzy, że kobiety mniej znają się na polityce i jest ona byt dla nich skomplikowana (badania RPO, 2022).

Co ważniejsze to również i przekonanie samych kobiet o swoim potencjale jest dość wątłe. 40% kobiet myśli o swoich osiągnięciach, że to nic takiego, a 48% z trudem przychodzi staranie się o podwyżkę czy awans » badanie "Bariery do Kariery", dr Marta Bierca (WiseRabbit) i Alicja Wysocka-Świtała (CluePR) «. Na drodze do awansu kobiet stoją nie tylko krzywdzące stereotypy, ale problem z łączeniem pracy z opieką nad dziećmi. To wciąż kobiety wykonują większość obowiązków domowych, nawet w parach, gdzie obydwoje pracują zawodowo (PIE, 2022). Często kobiety nie podejmują decyzji o awansie, bo koliduje to z ich obowiązkami opiekuńczymi i domowymi. Na drodze drugiej największej grupy w Polsce (48%), czyli mężczyzn takie bariery się już nie pojawiają. Nie ma akcji nawołujących, że ojcostwo da się połączyć z karierą, a pracujący ojciec nie budzi żadnych wątpliwości czy pytań typu "kto zajmuje się Twoimi dziećmi?". Jeśli tylko uznamy, że kobiety nie stanowią potencjału, to może nie trzeba by było podejmować żadnych działań. Jest jednak zupełnie inaczej.

 

Akcja #ProudToBeAWorkingMum

Akcja #ProudToBeAWorkingMum rozpoczęła się 26 maja 2023 i powstała po to, by zachęcać pracujące mamy do opublikowania w mediach wpisu z hasztagiem akcji oraz opisania swojej historii odpowiadającej na pytanie – "Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna. Dlaczego?"

Dla mam powracających do pracy organizatorki akcji przygotowały specjalne bezpłatne webinary. A to dlatego, że wierzą, iż o tym, czy młoda matka zostanie aktywna zawodowo, często decyduje jej pozytywne doświadczenie powrotu do pracy i wspierające przekonania.

 

Terminy spotkań w akcji #ProudToBeAWorkingMum

  • 5.06.2023 – godzina 11:00-12:00 "Jestem pracującą mamą i dobrze się z tym czuję". Prowadzi Paulina Janiak, psycholog i coach, Femmeritum.
  • 12.06.2023 – godzina 11:00-12:00 "Partnerstwo i wsparcie to klucz do sukcesu pracującej mamy". Prowadzi Karolina Andrian inicjatorka akcji, współwłaścicielka Femmeritum, prezeska Fundacji Share the Care.
  • 13.06.2023 – godzina 11:00-12:00 "Poznaj prawa pracującej mamy, aby móc z nich w pełni korzystać". Prowadzi Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka prowadząca blog Mama Prawniczka.

Akcji towarzyszy publikacja "#Be PROUD", w której znaleźć można inspirujące teksty o kobietach dla kobiet napisane przez ekspertów i ekspertki z obszaru psychologii, biznesu i trzeciego sektora.

Wszystkie informacje i zapisy dostępne są na stronie: http://blog.femmeritum.pl/proud-to-be-a-working-mum/.

 

Kobieto pracująca zawodowo pamiętaj!

  • Jesteś potencjałem dla zmieniającego się świata – #beProud
  • Jesteś potencjałem dla gospodarki – #beProud
  • Jesteś potencjałem dla innych kobiet – #beProud
  • Jesteś potencjałem dla siebie samej – #beProud
  • Jesteś potencjałem dla dzieci – #beProud
  • Jesteś potencjałem dla organizacji- #beProud
  • Jesteś potencjałem dla swojego partnera – #beProud

Kampania edukacyjna: Jestem mamą aktywną zawodowo i jestem z siebie dumna

 

Moja historia: Jestem pracującą mamą i dobrze się z tym czuję!

Absolutnie popieram tę akcję. Mam tę przyjemność, że jestem pracującą mamą dwójki małych dzieci (3 lata i rok). W opinii wielu moich bliskich popełniłam największy życiowy błąd w momencie, gdy zdecydowałam się łączyć prowadzenie biznesu z macierzyństwem. Ja jednak uważam, że wygrałam. I kolejny raz podjęłabym taką samą decyzję. Jako szczęśliwa, niezależna i spełniająca się zawodowo mama mogę być dobrym wzorem do naśladowania dla moich dzieci. Wzorem, który inspiruje do spełniania własnych marzeń.

Łączenie ról mamy i bizneswoman nie należy do najprostszych zadań w życiu. Mimo to uważam się za szczęśliwą kobietę — mam wymarzoną rodzinę, kochającego i wspierającego męża i pracę, którą uwielbiam i wykonuję z pasją.

Oczywiście często jest trudno, bywa hardcorowo. Szczególnie gdy dzieci są chore i czasu na pracę jest zdecydowanie mniej. Jednak moi klienci rozumieją, że mam małe dzieci. Są wyrozumiali i nie mają problemu, z tym że czasem wykonanie zadania przesunie się o 1 lub 2 dni.

 

BiznesMama – jak łączyć pracę zawodową z macierzyństwem?

Udzieliłam niedawno dwóch wywiadów o pracy zawodowej z macierzyństwem:

Również na portalu biznesowym PolecanyBiznes.pl wspieramy mamy aktywne zawodowo. Z myślą o nich powstał projekt Biznes Mamy, w ramach którego rozmawiamy z pracującymi mamami.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz