PolecanyBiznes.plBiznesKobiecy BiznesKarolina Basan: Doradca zawodowy wspiera w rozwoju biznesu lub kariery zawodowej
Karolina Basan doradca zawodowy

Karolina Basan: Doradca zawodowy wspiera w rozwoju biznesu lub kariery zawodowej

przez Renata Zielezińska

Doradztwo zawodowe w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Ułatwia zmianę pracy, wspiera rozwój kariery zawodowej lub zachęca i motywuje do rozwoju własnego biznesu. Sesje doradztwa zawodowego mogą obejmować wiele kwestii. Zapraszam na rozmowę z cyklu Kobiecy Biznes, w którym Karolina Basan zdradzi tajniki swojego biznesu.

 

Czym zajmujesz się zawodowo i jak zrodził się pomysł stworzenia tego biznesu?

Z wykształcenia jestem pedagogiem, mam wieloletnie doświadczenie zawodowe w oświacie. Jestem certyfikowanym doradcą zawodowym, a tematy związane z rynkiem pracy w bardzo szerokim pojęciu są w sferze moich zainteresowań nie tylko zawodowych. Przez kilka lat prowadziłam grupowe doradztwo zawodowe, stąd zrodził się pomysł na własną działalność. Powstała moja firma Doradztwo Zawodowe Karolina Basan, w której jako profesjonalista wspieram i doradzam w kreowaniu ścieżki edukacyjnej, zawodowej, pomagam w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, motywuję i wspieram w zmianie zawodowej. Moja oferta skierowana jest do młodzieży, dorosłych oraz rodziców.

 

Kobiecy biznes, czym się różni od męskiego? Dlaczego dziś tak mocno podkreślamy jego rolę?

Myślę, że jeżeli mężczyzna nie traktuje kobiety stereotypowo, to biznes kobiecy niczym nie różni się od męskiego. Inaczej wygląda to, gdy jesteśmy dyskryminowane przez mężczyzn, niedoceniane, a nasza rola sprowadza się do obowiązków domowych. Osobiście mam to szczęście, że spotykam mężczyzn, którzy wspierają mnie w moich działaniach, pomagają, doradzają, nawiązujemy dobre relacje biznesowe.

 

Co daje Ci największą satysfakcję w prowadzeniu własnego biznesu?

Największą satysfakcją jest zadowolony klient, który po spotkaniach ze mną, wierzy w swój potencjał zawodowy, jest pewny siebie, pozytywnie zmotywowany do działania oraz do samodzielnego podejmowania decyzji biznesowych. To jest mój powód do dumy. W takich sytuacjach czuję, że realizuję się w tym, co robię i robię to dobrze, jestem doceniona jako ekspert.

 

A co było dla ciebie największą trudnością w biznesie?

Największą trudnością było podjęcie decyzji związane z założeniem firmy, za którą będę odpowiedzialna, w pewnym stopniu również wiara w siebie i pewność, że mi się uda.

 

Wymień 5 powodów, dla których warto zostać własną szefową?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam! Dla mnie są to:

  • niezależność;
  • swoboda w podejmowaniu decyzji, nawet tych trudnych;
  • samodzielność w organizacji czasu pracy;
  • możliwość rozwoju osobistego;
  • praca w obszarze moich zainteresowań.

 

Co Cię najbardziej zaskoczyło w prowadzeniu własnego biznesu?

Najbardziej zaskoczyło mnie, że należy mieć podstawowe wiadomości z zarządzania firmą oraz marketingu i sprzedaży. Dużo łatwiej jest wtedy zrozumieć pewne mechanizmy związane z prowadzeniem własnej firmy.

 

Jak wygląda Twój typowy dzień w pracy?

Każdy dzień jest inny i raczej nigdy nie wygląda tak samo. Oczywiście planuję sobie każdy dzień, tydzień, miesiąc, a czas, który poświęcam na pracę, jest przeznaczony tylko na to. Staram się wtedy koncentrować tylko i wyłącznie na czynnościach zawodowych, próbuję wdrażać tzw. bloki czasowe, bo to bardzo pomaga w dobrej organizacji, która jest podstawą w każdym biznesie.

 

Co poradziłabyś innym kobietom, które dopiero stoją u progu kariery zawodowej lub zamierzają niebawem otworzyć firmę?

Na pewno wiara w swój pomysł, napisanie na kartce, dlaczego chcę otworzyć własną firmę, wartości i marzenia, plany z nią związane. Odpowiedzi na te pytania będą bardzo pomocne w trudnych momentach, bo takie na pewno się pojawią. Wówczas przypomnisz sobie, dlaczego w ogóle zaczęłaś, wrócisz do początkowej motywacji, a to jest bardzo ważne. Nie można też zapominać o budowaniu świadomości marki, trzeba zachować cierpliwość.

 

A równowaga pomiędzy pracą i życiem osobistym jest dla Ciebie ważna? Masz sprawdzone patenty na odpoczynek i oderwanie się od działalności biznesowej?

Staram się zachowywać równowagę między pracą a życiem osobistym. Chcę to oddzielać. Myślę, że na razie, udaje mi się to. Tak jak wcześniej wspominałam, aby być efektywniejszą w tym, co robię, staram się dzielić czas, kiedy tylko pracuję i wykonuję zawodowe czynności. Zdarza się jednak, że przygotowując materiały zawodowe, przedłużam tę czynność lub poszerzam moją wiedzę w czasie wolnym, wynika to z tego, że lubię swoją pracę Uważam jednak, że bardzo ważne jest oddzielanie pracy od życia osobistego, czas na odpoczynek, dzięki któremu mamy dużo więcej energii do działania, zmienia się również perspektywa podejścia do trudnych spraw i problemów.

 

Czy gdybyś wiedziała to, co wiesz teraz, ponownie podjęłabyś decyzję o otwarciu firmy?

Tak, na pewno, tyle że z taką wiedzą, jaką mam teraz wiele rzeczy zrobiłabym szybciej, łatwiej też podejmowałabym pewne decyzje. Jednak tego, co przeżyłam i doświadczyłam, nikt mi nie odbierze.

 

W jaki sposób promujesz swoją markę i jak dbasz o to, by pozostawała ona w pamięci konsumentów?

Promuję moją markę w sposób uczciwy i wiarygodny, zgodny z moimi zasadami, którymi kieruję się na co dzień. Jestem kompetentna w tym, co robię i do każdego klienta podchodzę indywidualnie i czas, który mam dla niego jest tylko dla niego. Zyskuje on 100% mojej uwagi i mojej wiedzy, szanuję jego prywatność, jego osobę. Aby promować swoją markę, aktywnie działam w mediach społecznościowych, prowadzę własnego bloga, sama przygotowuję zamieszczane posty. Również chętnie i aktywnie uczestniczę w spotkaniach networkingowych oraz wydarzeniach dla przedsiębiorców.

Karolina Basan doradca zawodowy

Karolina Basancertyfikowany doradca zawodowy z wykształceniem pedagogicznym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym w oświacie. Pracuje w zawodzie doradcy zawodowego, który łączy jej pasję związaną z szeroko pojętymi zagadnieniami rynku pracy oraz kontakt z ludźmi. Lubi rozmawiać z osobami w różnym wieku i w zależności od tego pomaga im oraz doradza w rozwoju edukacyjnym lub zawodowym.

Rozmowa jest podstawowym narzędziem prowadzonych przez nią konsultacji doradczych. Wspiera młodzież w dokonywaniu właściwych wyborów edukacyjnych, pomaga klientom w tworzeniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, wspiera i doradza w zmianie zawodowej. Wierzy, że każdy może wykonywać zawód dający mu satysfakcję i zadowolenie, wykorzystujący jego potencjał zawodowy i osobisty. Najważniejszy jest dla niej człowiek, którego motywuje do działania oraz wspiera, aby osiągał cele i realizował swoje zawodowe marzenia.

Strona www: http://www.doradztwobasan.pl

Facebook: Doradztwo Zawodowe Karolina Basan

Instagram: https://www.instagram.com/karolina.basan/

Powiązane artykuły

Napisz komentarz