PolecanyBiznes.plBiznesKobiecy BiznesKobiety biznesu w branży HoReCa
Kobiety biznesu w branży HoReCa

Kobiety biznesu w branży HoReCa

przez Biznesowe materiały prasowe

W branży hotelarsko-gastronomicznej w Polsce na początku 2024 roku istniało 137 tysięcy firm. Polskie przedsiębiorczynie są właścicielkami 30 tysięcy firm z branży HoReCa. Niemal 40% biznesów zarządzanych przez kobiety jest w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej, a to powód, który napawa dumą. W jakim województwie jest najwięcej biznesów w branży HoReCa zarządzanych przez kobiety?

 

Biznes w branży HoReCa

Na zlecenie Fundacji Sukces Pisany Szminką wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet Poland przygotowała opracowanie, z którego wynika, że liczba firm z branży noclegów i wyżywienia na początku 2024 roku wyniosła niemal 137 tysięcy. W porównaniu do ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 3%. Wśród firm z branży HoReCa wyliczyć należy nie tylko hotele, restauracje i firmy cateringowe, ale także turystyczne obiekty noclegowe, miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, bary, motele i puby.

 

Kobiece firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej

W branży HoReCa w Polsce istnieje ponad 62 tysiące firm, których właścicielami jest JDG. Aż 48% z nich, czyli 30 tysięcy firm w branży hotelarsko-gastronomicznej należy do polskich przedsiębiorczyń. Jedynie niewielki odsetek z nich znajduje się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Z informacji zebranych przez Dun & Bradstreet Poland niemal 95% firm w branży HoReCa to podmioty w raczej dobrej lub raczej słabej kondycji. W lepszej sytuacji znajdują się firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej zarządzane przez przedsiębiorczynie, a jest to niemal 40% firm w dobrej i bardzo dobrej sytuacji finansowej. Wśród biznesów w branży HoReCa zarządzanych przez mężczyzn odsetek ten wynosi 36%.

 

Kobiety w branży HoReCa

– "Przede wszystkim bardzo cieszy i napawa optymizmem wzrost liczby firm działających w branży. To może być zapowiedź wychodzenia branży z kryzysu, który rozpoczęła pandemia, a następnie spotęgowanego przez wojnę za wschodnią granicą oraz inflację i drastyczne podwyżki cen prądu i gazu. Wyniki dotyczące kondycji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa z branży, również napawają optymizmem. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że w lepszej sytuacji znajdują się firmy zarządzane przez prezeski. Obserwujemy wyjątkowo duże zaangażowanie kobiet w rozwój sektora hotelarskiego. Natomiast w moim przekonaniu równie ważna i mocna jest ich pozycja w obszarze zarządzania restauracjami i firmami cateringowymi. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć Konferencję Liderek Branży HoReCa. Przygotowujemy ją z myślą o wzmocnieniu świadomości o roli kobiet w rozwoju tego segmentu rynku" – mówi Anna Wielgos, wiceprezeska spółki organizującej SMAKKi GASTROTARGI, Partnera Konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Liderka w branży HoReCa.

 

Kobiece biznesy z branży HoReCa w Polsce

Najwięcej firm z tego sektora prowadzonych przez kobiety jest w województwie mazowieckim. Natomiast w województwach: zachodniopomorskim, opolskim i świętokrzyskim ponad połowa biznesów związanych z zakwaterowaniem i gastronomią należy do przedsiębiorczych kobiet.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz