Spis treści
Kobiety związane zawodowo z branżą motoryzacyjną każdego dnia spełniają się w pracy na różnych stanowiskach. Firma SQD Alliance kolejny raz z myślą o nich organizuje konferencję Automotive (z) kobiecą pasją. Wydarzenie to pozwala poznać inspirujące historie kobiet z branży motoryzacyjnej. W rozmowie z Beatą Praszczyk zdradzam, dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu.
Motoryzacja raczej kojarzy się z mężczyznami. Dlaczego?
Ponieważ kiedyś była to branża, w której pracowali głównie mężczyźni. Poza tym jest to też wynikający z przeszłości stereotyp, że samochodami interesują się Panowie i przede wszystkim z nimi są kojarzone.
Kobiety w motoryzacji pojawiają się coraz częściej, nadal jednak w branży tej dominują mężczyźni. Skąd zatem pomysł na zorganizowanie dla nich wydarzenia?
Kobiety coraz chętniej podejmują zatrudnienie w branży motoryzacyjnej. I to już nie tylko przy maszynach do szycia, gdzie tworzą pokrycia w samochodach czy też wykonują misterną pracę łączenia drobnych elementów np. w przypadku zamków do drzwi w samochodach. Coraz częściej kobiety w branży automotive piastują managerskie stanowiska, włącznie z tymi najwyższymi w hierarchii. Również coraz więcej kobiet pracuje w roli inżynierów jakości czy procesów nie wspominając już o stanowiskach związanych z HR. Kobieta pełniąca funkcję kierownika działu logistyki czy jakości to też częsty widok.
Pomysł na zorganizowanie wydarzenia wynika właśnie z chęci burzenia stereotypów i faktu, że kobiety z natury wspierają się i lubią dzielić się wiedzą oraz doświadczeniami. Od zamierzchłych czasów kobiety spotykały się ze sobą, aby wspólnie spędzać czas i wykonywać wspólne prace. Branża motoryzacyjna jest bardzo wymagająca i dynamiczna, dlatego celem naszej inicjatywy jest przekazywanie wiedzy o nowych standardach czy rozwiązaniach branżowych w połączeniu z dzieleniem się pasjami – zarówno zawodowymi, jak i prywatnymi.
Ile kobiet spełnia się, pracując w branży motoryzacyjnej?
Nie posiadamy dokładnych danych na ten temat. Zauważamy jednak, że coraz więcej Pań ubiega się o pracę w branży automotive. Dlatego zakładamy, że również coraz więcej z nich jest zadowolonych z obranej drogi. Kobiety bardzo często dobrze radzą sobie z wielozadaniowością i presją czasu oraz sprawnie komunikują się w przypadkach sytuacji kryzysowych. Są to cechy bardzo przydane w codziennej rzeczywistości, wymagającej reagowania na liczne zmiany, zawirowania czy wyzwania.
Czy zarobki kobiet w branży automotive plasują się na podobnym poziomie jak mężczyzn?
Badania rynkowe pokazują, że kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn niemal w każdej branży. Myślę, że zależy to w dużej mierze od polityki płacowej konkretnego pracodawcy.
W jakich zawodach lub na jakich stanowiskach najczęściej pracują kobiety w branży motoryzacyjnej?
Od stanowisk zarządczych, poprzez managerów i kierowników, inżynierów jakości, procesów, projektów czy logistyki po operatorów w procesach produkcyjnych. Branża motoryzacyjna obejmuje całe spektrum procesów wytwórczych od hut i odlewni po produkcję bardziej "czystą" i "lżejszą", dlatego w zależności od firmy różnie może wyglądać liczba zatrudnionych kobiet oraz rodzaje stanowisk, jakie zajmują.
Znane są jakieś inspirujące historie kobiet, które odnoszą sukces w branży motoryzacyjnej?
Jest ich na pewno wiele – przykładowo wszystkie prelegentki naszej inicjatywy Automotive (z) kobiecą pasją to kobiety, które nie tylko wykonują swoją pracę, ale dodatkowo angażują się w projekty, które wspierają inne panie np. po powrotach z urlopów macierzyńskich. Każda kobieta, która pracuje w tej branży i dodatkowo łączy pracę zawodową z życiem rodzinnym oraz innymi pasjami stanowi inspirację dla innych. W obecnych czasach odnalezienie tzw. work-life balance jest warunkiem szczęśliwego, spokojnego życia oraz zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Widzimy, że skutecznym modelem nie jest rozdrabnianie się, ale tzw. model holistyczny, który daje poczucie całościowego spełnienia się w wymagającej i rozpraszającej rzeczywistości.
Kim są uczestniczki konferencji Automotive (z) kobiecą pasją?
Stworzyliśmy to wydarzenie z myślą o kobietach pracujących w firmach z branży motoryzacyjnej na różnych stanowiskach – głównie związanych z zarządzaniem jakością oraz zarządzaniem personelem.
Dlaczego warto wziąć udział w konferencji Automotive (z) kobiecą pasją?
Jak pokazały poprzednie edycje naszego wydarzenia, uczestniczki bardzo wysoko oceniają możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej nowych rozwiązań i standardów dedykowanych branży motoryzacyjnej, do których nasza firma – SQD Alliance ma bezpośredni dostęp. Jako jedyni w Polsce posiadamy licencję VDA QMC (organizacji, która z ramienia producentów samochodów definiuje ww. standardy). Dodatkowym atutem jest atmosfera, miejsce, warsztatowa forma zajęć oraz dzielenie się pasjami w trakcie kuluarowych spotkań.
Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na dedykowanej stronie internetowej: https://automotivezkobiecapasja.pl/.
Beata Praszczyk — Dyrektor Departamentu QS PACT w SQD Alliance. Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wydziału Techniki Ochrony Środowiska Międzynarodowego Instytutu Szkolnictwa Wyższego w Zittau (Niemcy). Od 2000 r. związana z przemysłem motoryzacyjnym, początkowo jako Inżynier Jakości Dostawców (RDS), Manager ds. Jakości (Invenio), Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz Dyrektor Działu Infrastruktury i Ciągłego Doskonalenia (TRW Automotive). Od 2009 r. związana z jednostką certyfikującą TÜV NORD jako auditor wiodący (ISO 9001, ISO/TS16949) oraz Automotive Manager. Od 2012 r. związana z SQD Alliance Sp. z o.o. (dawniej Team Prevent Poland Sp. z o.o.), gdzie pełni funkcję Dyrektora Departamentu QS PACT. Współpracuje z wyższymi uczelniami: UE w Katowicach, WSH we Wrocławiu i WSIIZ w Rzeszowie pełniąc funkcję opiekuna merytorycznego studiów podyplomowych.