PolecanyBiznes.plBiznesKobiecy BiznesKobiety w biznesie – wywiad z Barbarą Jończyk
Barbara Jończyk

Kobiety w biznesie – wywiad z Barbarą Jończyk

przez Renata Zielezińska

Przedsiębiorcze Polki prowadzą różnorodne firmy i przedsiębiorstwa w niemal każdej branży. Czego potrzebują, jakie biznesy prowadzą kobiety biznesu i co wpływa na ich sukcesy zawodowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w wywiadzie z Barbarą Jończyk z Klubu Integracji Europejskiej, która od lat aktywnie wspiera i promuje kobiece biznesy.

 

Do niedawna panowało przekonanie, że kobietom trudniej jest robić karierę niż mężczyznom. Jak to jest w dzisiejszych czasach?

Kiedy ponad dwadzieścia lat temu otwierałam własną firmę, kobiet w biznesie i na kierowniczych stanowiskach było mniej niż obecnie. Te sfery były wtedy zdominowane przez mężczyzn. Musiałyśmy trochę powalczyć o swoje miejsce i o to, by nas traktowano poważnie. To się zmieniło i dzisiaj już nikogo nie dziwi, że kobieta skutecznie zarządza nawet największą firmą. Z drugiej strony wiele kobiet łączy karierę z życiem rodzinnym, co z pewnością stanowi pewną trudność, chociażby dlatego, że trzeba znaleźć czas i energię na jedno i drugie. Ale uważam, że Polki są bardzo energiczne, samodzielne, dobrze zorganizowane i przedsiębiorcze, dlatego świetnie sobie radzą z każdym wyzwaniem.

 

Czym różnią się kobiece firmy od biznesów zarządzanych przez mężczyzn?

W sensie formalnym, organizacyjnym czy w kwestii zasad funkcjonowania na rynku niczym się nie różnią. Dobre zarządzanie firmą nie ma płci. Często natomiast w kobiecych firmach jest więcej empatii, a relacje między współpracownikami są cieplejsze.

 

Czy każda kobieta ma szansę odnieść sukces w biznesie?

Każdy, kto ma wizję, wolę, determinację i nie boi się pracy, ma szansę na sukces w biznesie. Oczywiście odrobina szczęścia też nie zawadzi. Z pewnością kobieta, która chce odnieść sukces, musi wierzyć w to, że jej kariera nie jest mniej ważna od kariery jej partnera.

 

Jakie biznesy prowadzą przedsiębiorcze Polki?

Tu naprawdę trudno jest o zamknięcie tej kwestii w określonych ramach. Jak wcześniej mówiłam, Polki są bardzo przedsiębiorcze. Są również niezwykle kreatywne. Dlatego prowadzą firmy zarówno małe, jak i średnie czy duże w każdej niemal branży. Na pewno nie jest tak, że przedsiębiorczynie zajmują się tylko typowo czy tradycyjnie "damskimi" dziedzinami. Znam na przykład wiele kobiet prowadzących wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii, prawa czy doradztwa finansowego.

 

Co wpływa na sukces kobiet w biznesie?

Może to, że często są wytrwalsze niż mężczyźni, którzy oczekują sukcesu natychmiast? Kobiety mają też większe umiejętności socjalne i kompetencje miękkie, są również bardziej elastyczne, co bywa przydatne w biznesie.

 

Czego w dzisiejszych czasach kobiety potrzebują do rozwoju zawodowego lub budowania własnych firm?

Tego, co wszyscy przedsiębiorcy – żeby im nie utrudniać.

 

A Ty możesz nazwać się kobietą biznesu… dlaczego?

Biorąc pod uwagę dorobek zawodowy i wieloletnie istnienie Klubu Integracji Europejskiej, myślę, że można mnie nazwać kobietą biznesu. Szczególnie że moim biznesem jest w zasadzie wspieranie i promowanie innych – często prowadzonych przez kobiety – biznesów.

 

Czym jest Klub Integracji Europejskiej i w jaki sposób wspiera kobiety biznesu?

Klub Integracji Biznesu integruje środowisko biznesowe różnych branż. Organizujemy spotkania, wykłady eksperckie, gale, webinary, eventy i wymianę ofert. Promujemy naszych członków m.in. w naszym ogólnopolskim magazynie biznesowym "przedsiębiorcy@eu" (który jest także dostępny na prestiżowych imprezach biznesowych, w tym na Forum Ekonomicznym w Karpaczu – dawniej w Krynicy) i wiele innych aktywności, o których można przeczytać na naszej stronie internetowej. Kobiety wspieramy m.in. poprzez doroczną organizację, podczas której nagradzamy statuetkami wyjątkowe kobiety. Ponadto obejmujemy patronatami imprezy promujące przedsiębiorcze Polki. Przede wszystkim jednak tworzymy krąg zaufanych, etycznych biznesów, w którym nierzadko rodzą się wieloletnie przyjaźnie.

 

W jakich sektorach rynku działają przedsiębiorczynie skupione w Klubie Integracji Europejskiej?

Zrzeszone w KIE przedsiębiorczynie działają w wielu różnych branżach: od beauty przez nieruchomości, finanse, ubezpieczenia, eksport i import, gastronomię, turystykę po nowe technologie i wiele innych. Spektrum jest olbrzymie.

 

W jaki sposób liderki biznesu z Klubu Integracji Europejskiej budują znane i rozpoznawalne marki?

W KIE staramy się pomagać im w tej kwestii, m.in. poprzez promocję i udostępnienie pomocnych marketingowo narzędzi oraz przekazywanie fachowej wiedzy. Poza tym Klub Integracji Europejskiej umożliwia także korzystanie z nieformalnych sieci kontaktów i poleceń. Przedsiębiorcy wzajemnie się wspierają i promują. Tworzą się między nimi także wieloletnie więzi, co daje oparcie, a wraz ze wspomnianymi wcześniej korzyściami finalnie prowadzi do budowy rozpoznawalności marki. Warto mieć zaufane partnerki.

 

Jak mężczyźni postrzegają biznesy kobiet?

Myślę, że obecnie traktują je poważnie i na równi z biznesami prowadzonymi przez mężczyzn.

 

Bardzo dziękuję za wsparcie ważnej dla mnie akcji pt. Kobiety w biznesie. Dlaczego przedsiębiorcze Polki powinny wziąć udział w tej akcji?

Bo zawsze warto wspierać kobiety, zresztą nie tylko w biznesie.

Barbara Jończyk

Barbara Jończyk – aktywna przedsiębiorczyni, zaangażowana we wspieranie i propagowanie przedsięwzięć promujących polską przedsiębiorczość. Pomysłodawczyni i założycielka Klubu Integracji Europejskiej – elitarnego klubu biznesu, zrzeszającego ponad dwieście firm z całej Polski, działającego nieprzerwanie od 2006 roku. Wydawca i Redaktor naczelna magazynu ludzi biznesu przedsiębiorcy@eu. Wiceprezes Prezydium Rady Krajowej Izby Gospodarczej Efektywności Energetycznej oraz Członkini Komitetu Bezpieczeństwa Biznesu. Laureatka wielu nagród między innymi Super Wiktoria za promocję przedsiębiorczości i idei społecznej odpowiedzialności biznesu, Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet 2017, Mazowiecki Laur Przedsiębiorczości, Pierścień Niepodległości oraz Pierścień Patrioty od Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Prywatnie matka dwojga dorosłych już dzieci, Izabeli i Krzysztofa. Kocha przyrodę, jazdę na rowerze, spływy kajakowe. Jej ulubione miasto to Kołobrzeg, ulubiony autor książek Ken Follett. Największą radością są dla niej niedzielne obiady z dziećmi.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz