Spis treści
Finał drugiej edycji konkursu Rising Star in Cybersecurity był niesamowitą ucztą dla Jury. Zachwycał różnorodnością tematów, trzymającymi w napięciu prezentacjami i wyjątkowymi gośćmi. Finalistki zaprezentowały wyjątkowe projekty poświęcone takim tematom jak podatności, tworzenie SOC za pomocą planszówek, edukacja, regulacje i chmura. Znamy laureatki.
Konkurs dla kobiet z branży cyberbezpieczeństwa
Jeśli chodzi o prezentacje finalistek podczas gali, to był prawdziwy top najciekawszych projektów z dziedziny cybersecurity wybrany spośród kilkudziesięciu zgłoszonych inicjatyw. Waga konkursu i temat osiągnięć kobiet w cyberbezpieczeństwie zostało dostrzeżone przez Ministerstwo Cyfryzacji, które objęło wydarzenie honorowym patronatem Pana Ministra Janusza Cieszyńskiego.
Kobiety w sektorze cyberbezpieczeństwa
O tym, jak sprawy cyberbezpieczeństwa w Polsce nabierają międzynarodowego charakteru, opowiadał Ambasador USA w Polsce – Mark Brzeziński. Dobitnie podkreślał rolę kobiet i wagę równego podejścia do płci – zarówno w kwestii powierzanych zadań, jak i w kwestii płac. Swoje wystąpienie zakończył słowami:
– "Obecne lata są pełne niepokojów, w związku brutalną napaścią Rosji na Ukrainę. Przewiduję jednak i głęboko w to wierzę, że w następnych latach, oby jak najwcześniej, wybrana zostanie w Polsce Prezydentka. I będzie ona wówczas świadoma tego, jaką humanitarną potęgą była Polska w 2022 i 2023 roku. I te doświadczenia pozwolą jej stać się międzynarodową liderką, działającą szerzej niż sięgają interesy narodu. To może być przyszłość Polski, Europy i Świata. Kobiety działające w świecie technologii czeka świetlana przyszłość, tak samo, jak i Polskę. Drogie finalistki, już nie mogę doczekać się waszych kolejnych działań! Dziękuję, że mogłem tu być!"
Następnie głos zabrała Monika Pieniek – wicedyrektor z Ministerstwa Cyfryzacji, która w swoim wystąpieniu, zapewniała, że w cyberbezpieczeństwie jest miejsce dla kobiet i branża ich potrzebuje, bo kobiety świetnie się realizują w wielu dziedzinach cyberbezpieczeństwa.
Do kogo trafiły nagrody w konkursie Rising Star in Cybersecurity?
Wzmocnione takim przekazem finalistki brawurowo i niezwykle profesjonalnie przedstawiły swoje projekty. Niejeden widz miał wrażenie, że słucha nie tyle finałowych prezentacji, ile inspirujących wystąpień à la TED Talks!
I miejsce w konkursie Rising Star in Cybersecurity
Statuetkę za pierwsze miejsce w konkursie Rising Star in Cybersecurity odebrała Magdalena Jakimiuk, która opowiadała o usprawnieniu procesu zarządzania danymi o podatnościach. Jej prezentacja to z jednej strony opowieść o skutecznym działaniu, mądrym wyborze narzędzi i kreatywności, a z drugiej — to także historia uporu i walki z przeciwnościami. Prezentację ubrała w metaforę młynków i ekspresów do kawy.
Zwyciężczyni odebrała główną nagrodę — czyli bilet na studia podyplomowe z zarządzania cyberbezpieczeństwem na Akademii Leona Koźmińskiego. Rektor profesor Grzegorz Mazurek, w swoim wystąpieniu, podkreślał rosnącą rolę kobiet na uczelni. Zauważając fakt, że Akademia Leona Koźmińskiego została uznaną za jedną z najlepszych uczelni biznesowych na świecie wg Financial Timesa, zaznaczał, że od prestiżu zawsze ważniejsza jest wartość, jaką może oferować studentkom i studentom.
II miejsce w konkursie Rising Star in Cybersecurity
Drugie miejsce Jury przyznało Magdalenie Wrzosek, która opowiadała o gamingu i o tym, jak dbać o Cyberbezpieczeństwo bez PowerPointa. W swojej prezentacji opowiedziała o tym, jak ze studiów politologicznych i kulturoznawczych trafiła do świata cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym i w końcu — prywatnym. Z humorem i dystansem pokazywała, jak gry planszowe mogą pomóc organizacjom w koordynowaniu wszystkich procesów związanych z cyberbezpieczeństwem. Wyjaśniała, jak kulturowy fenomen gier można przełożyć na sprawniejsze zarządzanie zespołem i lepsze wzajemne zrozumienie — przez działy prawne, produkcji, PR-u i cyberbezpieczeństwa.
III miejsce w konkursie Rising Star in Cybersecurity
Nagroda za III miejsce trafiła do Katarzyny Skrobek, która wartości zaszczepione jej przez tatę przekłada na karierę w cyberbezpieczeństwie. Tłumaczyła, jak idea zespołowej gry pozwala lepiej działać w świecie regulacji, chmury i zagrożeń. Swoje wystąpienie osadziła na zgrabnej opozycji — porównując problem, z którym się mierzyła do chodzenia z głową w chmurach, a rozwiązanie, do wchodzenia w chmurę z głową.
IV miejsce w konkursie Rising Star in Cybersecurity
Nagroda za IV miejsce i nagroda publiczności trafiły w ręce Małgorzaty Widery, która swoje 25-letnie doświadczenie nauczycielskie wykorzystuje w fundacji, nauczając nauczycieli o cyberbezpieczeństwie. Opowiedziała o projekcie be.net, który wciąż się rozwija i przygotowuje także rodziców i uczniów na niebezpieczeństwa, które czyhają na nich w sieci.
Wyróżnienia odebrały też półfinalistki — Maria Kołtunowska i Milena Rygiel-Soćko.
Materiały prasowe Cyber Women Community.