Spis treści
Opieka zdrowotna to jedna z branż, w której pracuje zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Mimo to kobiety w medycynie nadal są dyskryminowane: zarabiają mniej niż ich koledzy i bardzo rzadko obejmują stanowiska kierownicze. Konferencja Women In Med to wyjątkowe wydarzenie dla kobiet z branży medycznej i świetna przestrzeń do wymiany doświadczeń o wyzwaniach, codziennej pracy i wypaleniu zawodowym w ochronie zdrowia. Zapraszam na rozmowę z Agnieszką Graczyk-Szuster – lekarką i prezeską Fundacji Kobiety Medycyny.
Jak wiele kobiet pracuje w branży medycznej w porównaniu do ilości mężczyzn?
Branża medyczna zdominowana jest przez kobiety. Stanowią one ponad 90% wśród pielęgniarek i diagnostek laboratoryjnych. Również w zawodzie lekarza są większością. Trend utrzymany jest także wśród studentów kierunków medycznych, aktualnie aż dwie trzecie to Panie. Kobiet w zawodach medycznych jest więcej, jednak już zarządzających w ochronie zdrowia jest mniej. Kobiety rzadziej zostają ordynatorkami, dyrektorkami szpitali czy kierownikami klinik uniwersyteckich.
Czy praca w branży medycznej jest trudna i wymagająca? Dlaczego?
Praca pielęgniarki czy lekarki to często praca w godzinach nocnych. Pracujemy też więcej godzin, niż wynosi etat. Jako młoda lekarka pracowałam przez kilka lat po 350 godzin w miesiącu. Wówczas niewiele czasu pozostaje na odpoczynek i życie prywatne. Praca w zawodach medycznych jest bardzo trudna. Wymaga nieustannego rozwoju zawodowego. Trzeba dokształcać się, gdyż co roku mamy nowe wytyczne postępowania w wielu jednostkach chorobowych, coraz więcej nowych technologii. Nie możemy zostać w tyle. A nasza wiedza musi być jak najbardziej aktualna, by nie popełnić błędów.
A rozwój osobisty jest istotny w przypadku kobiet pracujących w branży medycznej?
Jak najbardziej! Jest niezwykle istotny. I niestety wciąż niedoceniany przez wiele osób. Mam na myśli nie tylko szkolenia merytoryczne dotyczące wykonywanego zawodu, ale również te, które dotyczą wypalenia zawodowego, asertywności w pracy, przywództwa w medycynie. Temat rozwoju zawodowego będziemy poruszać podczas konferencji Women In Med organizowanej przez Fundację Kobiety Medycyny, która odbędzie się 4 marca 2023 roku w Poznaniu. Bardzo ważnym tematem w rozwoju osobistym jest również mentoring. Pomoc mentora może przerodzić się w całkiem inną wizję naszej drogi zawodowej w medycynie. O tym również powiemy na konferencji.
Jak częstym problemem w branży medycznej jest wypalenie zawodowe? Z czego wynika i co jest jego przyczyną?
Wypalenie zawodowe w branży medycznej występuje częściej niż w populacji ogólnej. Symptomy wypalenia zawodowego pojawiają się u przeszło 50% lekarzy. Wśród młodszych lekarzy rezydentów ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 70%. Jest wiele przyczyn tego problemu. Wypalenie zawodowe w zawodach medycznych spowodowane jest przeciążeniem pracą, pracą w godzinach nocnych, brakiem snu, problemami komunikacyjnymi i mobbingiem w miejscu pracy, nieustannym kontaktem z osobami chorymi i śmiercią.
Zauważam, że w wielu placówkach medycznych brakuje podstawowych szkoleń z zakresu obsługi klienta (pacjenta). Jak Pani myśli, z czego to może wynikać?
Uważa się, w publicznej ochronie zdrowia nie ma na to pieniędzy. Ja myślę inaczej. Pieniądze są, przecież NFZ płaci za procedury. Te pieniądze są po prostu nieprawidłowo wydatkowane. W publicznej ochronie zdrowia panuje opinia, że nie trzeba dbać o jakość obsługi pacjentów, bo oni przyjdą, niezależenie od tego jak zostaną potraktowani. Większość pacjentów nie ma wyboru, bo nie stać ich na prywatne leczenie.
Natomiast w prywatnej ochronie zdrowia wiele ośrodków szkoli swoich pracowników z zakresu obsługi klienta. Moim zdaniem jest to bardzo ważne. Sama jako pacjentka wolę iść do uśmiechniętej rejestratorki mówiącej spokojnym głosem niż do sfrustrowanej i krzyczącej.
Skąd pomysł na stworzenie wydarzenia w całości poświęconego kobietom w medycynie?
Powodów jest kilka. Trzeba głośno mówić o tym, że w zawodach, w których pracują kobiety, często mniej się zarabia. Mam na myśli pielęgniarki czy laborantki. Dziewczyny są często po studiach, pracują w godzinach nocnych, a ich wynagrodzenie jest niższe niż niewykwalifikowanego pracownika. My lekarki zarabiamy średnio 65% wynagrodzenia naszych kolegów. Takie są statystyki. W ochronie zdrowia w większości zarządzają mężczyźni. Widać to na przykład w ośrodkach akademickich gdzie częściej mężczyźni są szefami katedr i klinik. Do programów telewizyjnych czy radiowych jako ekspertów zdrowia częściej zaprasza się mężczyzn. My, kobiety w ochronie zdrowia, nie zawsze też dbamy o swoje zdrowie. Wiele osób cierpi z powodu wypalenia zawodowego czy zgadzamy się na mobbing w pracy. Statystyczna polska pielęgniarka żyje 61,5 roku, czyli o 20 lat krócej niż statystyczna Polka. To są dramatyczne dane.
Kto i dlaczego powinien pojawić się na konferencji Women In Med?
Zapraszamy wszystkie panie, które czują potrzebę zmian w ochronie zdrowia, które szukają sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. Konferencja Women In Med jest wydarzeniem dla kobiet chcących nabyć nowe umiejętności liderskie oraz posłuchać o nowszych technologiach. Podczas naszego wyjątkowego wydarzenia przeprowadzimy także moderowany networking. Zatem to idealna okazja, by nawiązać relację z innymi uczestniczkami wydarzenia. To wyróżnia nas spośród innych wydarzeń dla branży medycznej i ochrony zdrowia.
Poznaj bliżej moją rozmówczynię Agnieszkę Graczyk-Szuster
Agnieszka Graczyk-Szuster — lekarka, kardiolożka, menedżerka, prezeska Fundacji Kobiety Medycyny, założycielka Doktor Od Serca, zajmująceą się edukacją i profilaktykę zdrowotną. Kobieta Biznesu. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Zarządzanie w Ochronie Zdrowia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Akademię Psychologii Przywództwa w Wyższej Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Badania Kliniczne – Organizacja i Zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktualnie w trakcie studiów MBA w ochronie zdrowia w SGH w Warszawie. Mama 2 chłopców. W 2021 zdobyła szczyt Kilimandżaro.
Portal biznesowy PolecanyBiznes.pl to skarbnica historii ludzi biznesu.