PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweKrótki przewodnik po ubezpieczeniach w Szwajcarii
Krótki przewodnik po ubezpieczeniach w Szwajcarii

Krótki przewodnik po ubezpieczeniach w Szwajcarii

przez Renata Zielezińska

Szwajcaria to jeden z krajów, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie. Słynie z wysokiego standardu życia, innowacyjności, doskonale rozbudowanej infrastruktury i pięknych widoków. Według wielu rankingów to kraj, który oferuje najlepsze zarobki. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w Szwajcarii można znaleźć dobrze płatną pracę. Dlatego coraz więcej emigrantów decyduje się na wyjazd do tego kraju. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik o ubezpieczeniach w Szwajcarii.

 

Pierwsza praca w Szwajcarii a ubezpieczenie

Wyjazd do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy wiąże się z koniecznością wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ polskie ubezpieczenie NFZ oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dają prawo do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na czas pobytu tymczasowego. Nie upoważniają do refundacji wizyt u lekarzy, zakupu leków czy leczenia ambulatoryjnego. Po otrzymaniu pierwszego kontraktu na pracę i zatrudnieniu w Szwajcarii trzeba zameldować się w gminie i złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w Szwajcarii. Kolejna sprawa to obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarskiej Kasie Chorych.

 

3 filary szwajcarskiego systemu emerytalnego

Model oparty na 3 filarach systemu emerytalnego uważany jest za jeden z najbardziej niezawodnych na świecie. Celem systemu emerytalnego w Szwajcarii jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa finansowego na starość, w przypadku choroby lub śmierci. Składa się on z trzech filarów: państwowych, pracowniczych i prywatnych świadczeń emerytalnych:

  • I filar – AHV to obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, które zabezpiecza środki do życia.
  • II filar – BVG to obowiązkowe ubezpieczenie świadczeń pracowniczych. Jego celem jest utrzymanie życia na dotychczasowym poziomie w starszym wieku.
  • III filar jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które umożliwia tworzenie prywatnych świadczeń emerytalnych. Mają one zapewnić bezpieczeństwo finansowe w wieku dojrzałym. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić na podatkach i ubezpieczyć się do różnych ryzyk takich jak niezdolność do pracy czy śmierć.

 

Czy ubezpieczenie w Szwajcarii jest obowiązkowe?

Tak! Nawet jeśli masz ubezpieczenie w NFZ, inne dodatkowe ubezpieczenia czy posiadasz kartę EKUZ, rozpoczynając pracę w Szwajcarii, musisz podpisać umowę o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym pod rygorem wysokich kar. Kontrolą obowiązkowych ubezpieczeń w Szwajcarii zajmuje się gmina, w której warto przedstawić polisę ubezpieczeniową, by nie ponosić dodatkowych kosztów.

 

Biznes w Szwajcarii

Szwajcaria jest interesującym krajem nie tylko dla pracowników z Polski, ale także polskich przedsiębiorców, ze względu na najniższe w Europie podatki. Ponadto Szwajcaria wyróżnia się nietypową kulturą biznesu, która jest niezbędna dla przedsiębiorców, rozważających ekspansję do tego kraju. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule pt.: Kultura biznesu w Szwajcarii.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz