PolecanyBiznes.plBiznesMarketing afiliacyjny – jak promować swój sklep dzięki afiliacji
Marketing afiliacyjny – jak promować swój sklep dzięki afiliacji

Marketing afiliacyjny – jak promować swój sklep dzięki afiliacji

przez Artykuł gościnny

W Stanach Zjednoczonych korzysta z niego ponad 80% sklepów internetowych. W Polsce tylko 10% branży e-commerce, mimo że jest to jedna z najłatwiejszych i najmniej ryzykownych metod promocji w sieci. O czym mowa? O marketingu afiliacyjnym! Dowiedz się, na czym polega i jakie korzyści może przynieść dla Twojego biznesu!

 

Czym jest i jak działa marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to proces, w którym wydawcy promują produkty lub usługi reklamodawcy, a w zamian za to otrzymują prowizję od sprzedaży lub za dostarczenie innej akcji, tj.:

 • pobranie aplikacji
 • kliknięcie prowadzące do strony internetowej
 • zapis do newslettera
 • pozostawienie danych kontaktowych
 • rejestracja lub korzystania z portalu ludzi biznesu itp.

Marketing afiliacyjny to reklama, która tak naprawdę sama się finansuje. Jeśli nie będzie sprzedaży, reklamodawca nie płaci prowizji. Właśnie dlatego marketing partnerski zalicza się do performance marketingu, w którym płaci się dopiero po uzyskaniu konkretnego rezultatu.

 

Marketing partnerski — zasada działania

Schemat działania marketingu afiliacyjnego, zwanego także marketingiem partnerskim, polega na polecaniu produktów bądź usług poprzez udostępnianie ich na blogu, platformie mediów społecznościowych, podcaście lub stronie internetowej.

Partner afiliacyjny otrzymuje prowizję za każdym razem, gdy ktoś dokona zakupu za pośrednictwem unikalnego linku partnerskiego powiązanego z jego rekomendacją. Link afiliacyjny to specjalny link prowadzący do strony sklepu. Zawiera identyfikator wydawcy, dzięki czemu wiadomo, komu należy się prowizja od skutecznego polecenia produktu reklamodawcy.

Przykład marketingu afiliacyjnego

Drogeria internetowa chce zwiększyć sprzedaż i ruch na stronie, dlatego uruchamia swój program partnerski w sieci afiliacyjnej. Ustala stawkę prowizji od sprzedaży w wysokości 8%. Reklamodawca zaprasza do swojego programu influencerkę, która na swoim blogu publikuje porady dotyczące wizażu. Blogerka promuje linki afiliacyjne do kosmetyków z drogerii internetowej i w ciągu miesiąca generuje sprzedaż w sklepie reklamodawcy na kwotę 15 tys. zł. Reklamodawca zatwierdza wszystkie transakcje i wypłaca wydawcy wynagrodzenie w wysokości 8% z 15 tys. zł, czyli 1200 zł.

 

Kim są partnerzy afiliacyjni?

Marketing partnerski angażuje do działania wydawcę, reklamodawcę oraz sieć afiliacyjną.

Wydawcami we współpracy afiliacyjnej mogą być:

 • blogerzy, vlogerzy
 • influencerzy,
 • użytkownicy social media
 • serwisy rabatowe
 • strony internetowe
 • najlepsze portale biznesowe oraz z innej tematyki
 • porównywarki cenowe
 • specjaliści SEO
 • bazy mailingowe

Zadaniem wydawców w marketingu afiliacyjnym jest promowanie linków afiliacyjnych do produktów znajdujących się na stronie internetowej partnera, czyli reklamodawcy.

Reklamodawcą w marketingu afiliacyjnym może być każdy właściciel sklepu internetowego, który chce zwiększyć sprzedaż przy pomocy partnerów afiliacyjnych. Program partnerski można uruchomić samodzielnie lub za pośrednictwem sieci afiliacyjnej. W obydwu przypadkach reklamodawca samodzielnie określa warunki i stawki prowizji dla wydawców.

Ostatnim, trzecim ogniwem marketingu afiliacyjnego, które łączy ze sobą reklamodawców i wydawców, jest sieć afiliacyjna. Za jej pośrednictwem możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie współpracy w ramach programów partnerskich. Sieć afiliacyjna dostarcza bowiem niezbędne oprogramowanie oraz narzędzia afiliacyjne konieczne do promowania linków partnerskich prowadzących do strony internetowej reklamodawcy.

Wiesz już, na czym polega marketing afiliacyjny i kto bierze w nim udział. Pora na kolejne pojęcie.

 

Czym jest program afiliacyjny?

Sklep internetowy, który chce zacząć korzystać z rozwiązań marketingu partnerskiego, musi uruchomić program partnerski. Program partnerski to z definicji wirtualne miejsce w sieci, gdzie odbywa się współpraca reklamodawców z wydawcami. Reklamodawca samodzielnie ustala wysokość prowizji oraz model rozliczania, a następnie zaprasza do swojego programu wydawców, którzy będą promowali jego produkty.

 

Modele rozliczeń w ramach programu partnerskiego

Reklamodawca może zaoferować wydawcom prowizje partnerskie w zamian za dostarczenie różnych akcji. Istnieje kilka modeli rozliczeń, a do najpopularniejszych należą:

 • Cost Per Sale — prowizja od sprzedaży
 • Cost Per Lead — stała stawka za dostarczenie leada
 • Cost Per Click — stała stawka za kliknięcie

Jeśli jako reklamodawca chcesz rozliczać się z wydawcą za każdą sprzedaż z jego polecenia, to wybierz model Cost Per Sale. Model Cost Per Lead sprawdzi się najlepiej, kiedy zależy Ci na pozyskaniu kontaktów do potencjalnych klientów. A jeśli Twoim celem jest skierowanie ruchu do swojej strony internetowej, to dobrym rozwiązaniem będzie rozliczanie się w modelu Cost Per Click.

Zalety marketingu afiliacyjnego

Większa sprzedaż produktów to oczywiście podstawowa zaleta uruchamiania programów partnerskich. Ale to nie jedyna wartość, którą niesie ze sobą stworzenie swojej pierwszej kampanii marketingu afiliacyjnego.

 

Dotarcie do szerszej grupy odbiorców

Jako reklamodawca sam decydujesz, który wydawca zasili szeregi wirtualnych sprzedawców Twojego programu partnerskiego. Możesz zapraszać do swojego programu tylko tych wydawców, których tematyka treści jest zbieżna z kategorią sprzedawanych przez Ciebie produktów.

Jednak w swoim programie afiliacyjnym możesz akceptować też wydawców zajmujących się innymi tematami. Dzięki temu trafisz ze swoim produktem do osób, do których ciężko byłoby Ci dotrzeć innymi kanałami marketingu internetowego.

 

Niski koszt prowadzenia programów marketingu afiliacyjnego

Tak naprawdę całym marketingiem produktów reklamodawcy w marketingu afiliacyjnym zajmuje się wydawca. To on przejmuje na siebie ryzyko niepowodzenia kampanii afiliacyjnej. Reklamodawca nie musi martwić się o stworzenie idealnej strategii marketingowej. Wydawcy zależy na otrzymaniu prowizji, dlatego to on musi znaleźć sposób na skierowanie użytkownika na stronę reklamodawcy i przekonanie go do zakupu.

 

Wzmocnienie wizerunku dzięki współpracy ze znanym partnerem afiliacyjnym

Marketing afiliacyjny wykorzystywany jest do zwiększenia sprzedaży, ale może też skutecznie poprawić lub wzmocnić wizerunek marki. Pomogą w tym znani partnerzy marketingowi, którzy chętnie będą polecać produkty reklamodawcy. To może przyciągnąć kolejne wartościowe współprace oraz zdobyć zaufanie nowych klientów.

 

Czy warto skorzystać z usług sieci afiliacyjnej?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, reklamodawca może uruchomić program partnerski samodzielnie. Jednak sprawdź, dlaczego warto uruchomić swój program afiliacyjny przy pomocy specjalistów w sieci afiliacyjnej webePartners.

 

Dostęp do niezbędnego oprogramowania

Sieć afiliacyjna oferuje przede wszystkim całe oprogramowanie konieczne do uruchomienia i prowadzenia programu afiliacyjnego. Mowa tu m.in. o systemie trackingowym oraz narzędziach afiliacyjnych dla wydawców, czyli linkach afiliacyjnych, banerach czy widżetach.

Co więcej, dzięki systemowi afiliacyjnemu, reklamodawca nie musi rozliczać się indywidualnie z każdym z wydawców. Sieć afiliacyjna wystawia fakturę zbiorczą i zajmuje się rozdysponowanie środkiem do poszczególnych wydawców.

 

Największa baza wydawców

webePartners.pl posiada w swojej bazie ponad 15 tysięcy wydawców, którzy doskonale wiedzą, czym jest promowanie linków afiliacyjnych i zarabianie na polecaniu. Uruchamiając program partnerski w sieci afiliacyjnej, reklamodawca ma natychmiastowy dostęp do tej bazy i może zaprosić do swojego programu dowolną liczbę wirtualnych sprzedawców. Nie musi ich wyszukiwać w internecie i kontaktować się z każdym indywidualnie, na co musiałby przeznaczyć ogromną ilość czasu.

 

Optymalizacja kampanii afiliacyjnych

Platforma afiliacyjna umożliwia reklamodawcy dostęp do danych i wskaźników, które pomagają w optymalizacji kampanii marketingu afiliacyjnego. W panelu reklamodawcy można śledzić na bieżąco m.in.:

 • konwersje wydawców
 • konwersje w programach
 • relację prowizja/klik

Oprócz wymienionych korzyści warto jeszcze wspomnieć o wsparciu affiliate managerów w sieci afiliacyjnej, którzy specjalizują się w doborze odpowiednich wydawców do programów partnerskich i ich aktywizacji w celu uzyskania jak najwyższych korzyści dla reklamodawcy i wydawcy.

 

Podsumowując, afiliacja to układ win-win. Wydawca zarabia na skutecznych poleceniach, a reklamodawca skutecznie podnosi sprzedaż swoich produktów przy niskim budżecie, niewielkim nakładzie pracy, czasu oraz przy niskim poziomie ryzyka.

Co więcej, marketing afiliacyjny gwarantuje reklamodawcy wysoki zwrot z inwestycji, wzrost świadomości marki i rozwój biznesu. Mnóstwo korzyści, prawda? Dlatego dołącz do sieci webePartners i zacznij sprzedawać więcej dzięki afiliacji!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz