PolecanyBiznes.plWydarzenia biznesoweMatki na rynku pracy wybierają elastyczność zatrudnienia
Kobiety w biznesie i na rynku pracy

Matki na rynku pracy wybierają elastyczność zatrudnienia

przez Biznesowe materiały prasowe

Aż 94 procent nieaktywnych zawodowo kobiet zamierza wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, jednak pracodawcy często patrzą na to nieprzychylnie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić w mieście*1. Wiele matek boi się, że nie będą mogły łączyć opieki nad dzieckiem z wymagającym ośmiogodzinnej dyspozycyjności etatem. Tymczasem istnieje przecież alternatywa dla tradycyjnego zatrudnienia. Trzeba tylko wiedzieć, jak połączyć pasję oraz chęć rozwoju zawodowego z własnym biznesem, wychowaniem dzieci i z codziennymi zajęciami, które mogą przy tym przynosić zadowalający dochód. Jak zarabiać łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci i zarabiać także w trakcie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego?

 

Pracujące matki i Biznes Mamy

W dzisiejszych czasach kobiety odgrywają ważną rolę zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Łączenie obowiązków służbowych i rodzicielskich to wyzwanie. Pomimo postępów w zakresie równouprawnienia, mamy wychowujące dzieci, wciąż napotykają szereg wyzwań na drodze do zawodowego sukcesu. Jednym z głównych problemów jest trudność w zachowaniu równowagi między obowiązkami rodzinnymi a wymaganiami pracodawcy. Dla wielu kobiet tradycyjny model zatrudnienia nie spełnia oczekiwań i nie umożliwia pogodzenia wszystkich ról – tych społecznych czy prywatnych. Przedsiębiorcze mamy na rynku pracy często muszą także radzić sobie z presją związaną z nieustannym dostosowywaniem się do zmieniających się harmonogramów i sytuacji domowych.

 

Kobiety w biznesie i na rynku pracy

Brak aktywnych matek na rynku pracy będzie mieć w przyszłości większe znaczenie także dla kształtowania się gospodarki. Według raportu McKinsey & Company*2 wzrost aktywności zawodowej kobiet w najbliższych latach może zwiększyć dofinansowanie Polski o całe 270 miliardów złotych w 2025 roku. Istotne są też wartościowe kompetencje, które kobiety bierne zawodowo mogłyby wnieść do biznesu, jeżeli zdecydowałyby się na powrót po urlopie macierzyńskim lub w ogóle na rozpoczęcie kariery.

 

Kobiety chcą pracować na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Wiele kobiet posiadających małe dzieci znalazło już alternatywę do standardowego, pełnoetatowego zajęcia. Według danych z 2019 roku, 50% zatrudnionych matek pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy*3. Posiadanie własnego biznesu staje się więc atrakcyjną opcją, dającą dużą elastyczność. Idealnym rozwiązaniem może być kariera w sprzedaży bezpośredniej. Istnieje wiele firm mlm, które oferują swoje produkty dzięki globalnej sieci dystrybutorów, co przede wszystkim pozwala na elastyczność godzinową. Nie jest to zdecydowanie jedyny benefit, a korzyści jest znaczenie więcej. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Herbalife. Osoby, które decydują się na dołączenie do struktur sprzedaży bezpośredniej, często podkreślają, jak istotne są dla nich wsparcie i klarowne zasady współpracy. Dzięki szkoleniom oraz możliwościom kształcenia, kobiety rozwijają odpowiednie umiejętności i zdobywają wiedzę z zakresu produktów, sprzedaży, marketingu czy mediów społecznościowych. Te niezbędne umiejętności są uniwersalne, ponieważ można je z powodzeniem wykorzystać również w innych przedsięwzięciach biznesowych.

 

Może zainteresuje Cię również artykuł pt.: Biznes MLM — jakie produkty oferuje? Najdłuższa lista firm mlm z całego świata.

 

 

Źródła:

[1] https://pracujeiwychowuje.pl/wp-content/uploads/2021/02/Macierzynstwo-a-aktywnosc-zawodowa.- Raport-z-badania.-Fundacja-rodzic-w-miescie.pdf

[2]https://www.mckinsey.com/pl/~/media/McKinsey/Locations/Europe%20and%20Middle%20East/Polska/Raporty/Potega%20rownosci%20Jak%20I%20dlaczego%20warto%20wspierac%20kobiety%20w%20karierze%20zawodowej/McKinseyPotgarwnociJakidlaczegowartowspierakobietywkarierzezawodowej.pdf

[3] https://www.oecd.org/els/family/LMF_2_1_Usual_working_hours_gender.pdf

Powiązane artykuły

Napisz komentarz