PolecanyBiznes.plMateriały partneraNadzorowanie procesu produkcji. Na czym polega i jak może być realizowane?
nadzorowanie procesu produkcji

Nadzorowanie procesu produkcji. Na czym polega i jak może być realizowane?

przez Artykuł reklamowy
Artykuł sponsorowany

Każdy przedsiębiorca posiadający zakład produkcyjny musi zwracać baczną uwagę na to, w jaki sposób realizowana jest produkcja. Znaczenie ma zarówno to, w jakim tempie powstają produkty końcowe, jak i to, czy spełniają określone normy i standardy. Efektywny nadzór nad procesem produkcji pozwala ograniczyć koszty, a także zminimalizować ryzyko wytworzenia wadliwych, nienadających się do dalszej sprzedaży produktów. Sprawdźmy, na czym polega monitorowanie produkcji, jakimi metodami może być realizowane, a także jak nowoczesne technologie wspierają przedsiębiorców w realizacji tego wymagającego i odpowiedzialnego zadania!

 

Nadzorowanie procesu produkcji wczoraj i dziś

Monitorowanie produkcji jest skomplikowanym i złożonym zadaniem, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, zaangażowania oraz doświadczenia, zwłaszcza jeśli jest realizowane tradycyjną metodą. Polega ona na ręcznym zbieraniu danych, które są dostarczane przez pracowników. Ich zadaniem jest m.in. zapisywanie liczby wyprodukowanych produktów, czasu, w jakim zostały wykonane oraz innych parametrów produkcji.

Metoda ta jest coraz rzadziej wykorzystywana ze względu na swoją niską skuteczność – ręczne nadzorowanie wydajności produkcji jest obarczone sporym ryzykiem błędu, brakiem możliwości dokonania szybkiej analizy uzyskanych danych, a także wydłużeniem czasu potrzebnego na podjęcie ewentualnych działań naprawczych. Dodatkowo, metoda ta wiąże się z wysokimi kosztami związanymi, chociażby z czasem, jaki pracownik musi poświęcić na zbieranie danych, ich wprowadzanie i analizowanie.

W związku z tym większość zakładów produkcyjnych decyduje się skorzystać z możliwości specjalnych programów do monitorowania produkcji. Ich zadaniem jest zbieranie najważniejszych danych z zakładu w czasie rzeczywistym oraz przedstawienie ich w uproszczony sposób, co ułatwia nadzorowanie procesu produkcji oraz podejmowanie decyzji z nią związanych.

 

Monitorowanie produkcji przy wsparciu nowoczesnych technologii

Pojawienie się systemów sprawujących nadzór nad procesem produkcji pozwoliło wyeliminować większość problemów, które pojawiały się przy tradycyjnym monitorowaniu produkcji. Dzięki informacjom dostarczonym przez system informatyczny przedsiębiorca może wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz usprawnić konkretne obszary działania swojego zakładu. Oprogramowanie może przekazywać dane dotyczące stanu poszczególnych procesów, kondycji urządzeń, a także samej jakości produktu końcowego.

Firmy najczęściej sięgają po systemy MES, które można w prosty sposób zintegrować z różnymi działami firmy oraz które mogą zbierać dane na temat wydajności produkcji, pracy maszyn, pracowników i monitorować cały proces produkcyjny. Przykładem takiego oprogramowania jest Qguar MES – system realizacji produkcji, który pozwala w szybki i efektywny sposób modelować procesy produkcyjne oraz nadzorować ich przebieg.

System Qguar MES może zostać w łatwo zintegrowany z pozostałym oprogramowaniem wykorzystywanym przez firmę, w tym m.in. z systemami ERP, SCADA oraz oprogramowaniem logistycznym. Za jego pomocą możliwe jest śledzenie produktów, komponentów i surowców na każdym etapie ich życia w zakładzie. To uniwersalne oprogramowanie, które ma szansę sprawdzić się we wszystkich branżach, dla których efektywny nadzór nad procesem produkcji oraz bezpieczeństwo produktu końcowego jest priorytetem.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz