Spis treści
Świat biznesu jest niezwykły i pasjonujący, jednak owiany mnóstwem mitów. Powielają je często osoby, które nigdy nie prowadziły własnej działalności lub mają mnóstwo obaw z tym związanych. Po 10 latach prowadzenia mikrofirmy postanowiłam się podzielić z Tobą największymi mitami dotyczącymi prowadzenia własnego biznesu.
Potrzebujesz ogromnych pieniędzy, aby rozkręcić własną firmę
Nieprawda. Ja w 2012 roku otwarłam własny biznes po to, by zarabiać pieniądze. Nie otrzymałam żadnego dofinansowania na start (bo pracowałam wtedy na etacie). Wiele firm podobnie jak ja zbudowało swój biznes bez dużego budżetu na promocję. Włożyłam mnóstwo pracy, serca i zaangażowania w budowanie świadomości każdej z moich marek. Chcąc otworzyć i budować własny biznes musisz myśleć na wielką skalę. Rozpocznij jednak od małych rzeczy. Tego typu podejście pozwoli Ci przetestować oferowany produkt lub usługę i wprowadzić zmiany bez ryzyka wtopienia dużych kwot pieniędzy.
Musisz mieć wykształcenie wyższe
Wcale nie! Bycie odnoszącym sukcesy właścicielem firmy polega na umiejętności uczenia się na błędach własnych i innych ludzi oraz dostosowywania się do aktualnych potrzeb rynku i nieustannych zmian. Trud codziennej pracy i zaangażowanie w połączeniu z pasją są znacznie ważniejsze niż wykształcenie. Choć dyplomy są przydatne to najlepszą strategią, by odnieść sukces, jest umiejętność uczenia się.
Zanim założysz firmę musisz wiedzieć wszystko o danym biznesie
Prawda jest taka, że prowadząc firmę, uczysz się każdego dnia. A popełnianie błędów jest istotnym elementem sukcesu w każdej dziedzinie życia. Dobrze jest dokształcić się wcześniej na temat tego, czym zamierzasz się zajmować biznesowo. Trzeba też lubić swoją pracę. Trudno jest wiedzieć wszystko przed rozpoczęciem działania i przygotować się na każdą ewentualność. Choć można dążyć do perfekcji, to niepowodzenia sprawiają, że się rozwijamy. I warto się na nie przygotować.
Klient ma zawsze racje
Rzeczywiście warto brać pod uwagę punkt widzenia klienta, jednak zdarzają się sytuacje, gdy się on myli. Kiedy mam pewność, że to, o co prosi klient, zadziała na jego niekorzyść, zawsze mu o tym mówię. Zależy mi na zbudowaniu trwałych relacji biznesowych oraz pozyskaniu zadowolonych klientów, którzy wrócą ponownie. Uważam, że gdyby klient miał zawsze rację, wówczas zrobiłby sobie sam to, co moja firma może zrobić dla niego lepiej. Kaprysy klienta to nie najlepsza wytyczna w biznesie.
Poczekaj na idealny moment
Prawda jest taka, że trudno znaleźć perfekcyjny moment na to, by rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Wiele osób czeka na lepsze warunki gospodarcze czy koniec kryzysu. Jednak zdecydowanie lepiej poświęcić swój czas i energię na budowanie biznesu. Czy wiesz, że firma Lego powstała w 1932 roku u szczytu Wielkiego Kryzysu, a Airbnb podczas recesji w 2007? Wiele przedsiębiorstw, które rozpoczęło swoją działalność w czasach spowolnienia gospodarczego, dziś jest rozpoznawalnymi markami na całym świecie. Czasy nigdy nie będą odpowiednie, dlatego warto zacząć już dziś!
Będziesz pracować mniej
Dobry dowcip! Prowadząc własny biznes, wcale nie będziesz pracować mniej niż 8 godzin dziennie. Choć rzeczywiście stajesz się swoim własnym szefem, to często pracujesz znacznie dłużej. Szczególnie gdy praca, którą wykonujesz, jest Twoją pasją. Wówczas chcesz się szkolić, zdobywać wiedzę i każdego dnia pracować lepiej, dając klientom większą wartość.
Własna firma to świetny sposób, by się wzbogacić
Prowadzenie firmy może być drogą do stworzenia stałego i bezpiecznego dochodu, który zabezpieczy przyszłość twojej rodziny. Warto mieć jednak na uwadze, że nie stanie się to z dnia na dzień. Udany biznes jest konsekwencją ciężkiej, codziennej pracy, pasji i zaangażowania. A bycie właścicielem firmy to znacznie więcej niż zarabianie pieniędzy. Biznes to rozwój i nieustanna nauka. Zyski to nagroda za wytrwałość i rozwój firmy.
Potrzebujesz nowoczesnego i dobrze wyposażonego biura
Przyznaję, ja też popełniłam ten błąd. Po rozpoczęciu działalności wynajęłam biuro na mieście, które generowało sporo kosztów. Co, razem z kosztami remontu tego pomieszczenia i wyposażeniem biura, było zupełnie niepotrzebnym wydatkiem. Możesz pracować w domu, w kawiarni, w bibliotece. Również spotkania z klientami mogą się odbywać na mieście, w restauracji lub w siedzibach ich firm.
Musisz być dostępny dla klientów przez całą dobę
Prowadzenie firmy to ciężka praca, która nie może wypełniać całego dnia. Właściciele firm mają swoje rodziny, potrzebują odpoczynku i czasu dla siebie. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie z klientami dostępności. Dzięki temu zyskasz równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Nie ma przecież sensu prowadzić biznesu, który sprawia, że jesteś nieszczęśliwy.
Jako właściciel firmy nie możesz wziąć urlopu
Twój biznes nie upadnie, ponieważ zaplanowałaś wakacje, źle się czujesz czy potrzebowałaś naładować akumulatory. Na początku też myślałam. Przez pierwsze 6 lat prowadzenia własnej firmy obawiałam się wziąć choćby dzień urlopu. Przecież musiałam być zawsze dostępna dla klienta "w razie potrzeby". To jednak nieprawda. Musisz odpoczywać, aby nie zwariować. Możesz i powinieneś brać urlop kilka razy w roku. Nie zapomnij poinformować o tym klientów z wyprzedzeniem.
Bądź aktywny we wszystkich mediach społecznościowych
Właściciel firmy ma mnóstwo zadań do wykonania. Ostatnią rzeczą, o której myśli jest aktywność we wszystkich topowych social mediach. Wszyscy powtarzają, że trzeba założyć w nich firmowe konto, bo są tam nasi klienci. Posiadam jedynie strony www i konta firmowe na Facebooku, LinkedIn i Instagramie. Prawdę powiedziawszy, wolę napisać artykuł na stronę niż wrzucać treści na social media. W przypadku mojego biznesu najwięcej klientów dociera do mnie ze stron www.
A Ty jakie mity słyszałeś o zakładaniu własnego biznesu?