Spis treści
W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku budowlanego ważne jest zrozumienie największych trendów i wyzwań, które wpływają na tę branżę. Ceny materiałów budowlanych rosną, a towarzyszące im zmiany w preferencjach i potrzebach społeczeństwa stale zmieniają dynamikę rozwoju rynku budowlanego. Jednocześnie, wysokie koszty kredytów mogą ograniczać zainteresowanie budową własnego domu, a rosnąca świadomość ekologiczna prowadzi do coraz większego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania w budownictwie. Zapraszamy do lektury rozmowy z warszawskim przedsiębiorcą i prezesem firmy New-House Robertem Skulimowskim, w której zgłębiamy najnowsze trendy i wyzwania rynku budowlanego.
Jakie są największe trendy i zmiany obecnie obserwowane na rynku budowlanym?
Robert Skulimowski: W ciągu ostatnich dwóch lat ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły. Główną przyczyną drastycznych zmian była pandemia, wojna, ograniczona dostępność surowców, zwiększone zapotrzebowanie na rynku globalnym oraz finalnie wzrost kosztów produkcji poprzedzony dużą inflacją. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak stabilizację cen materiałów, a nawet lekki spadek o 2-3%. Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych budową domu są wysokie koszty kredytu. Pomimo stabilizacji cen materiałów, banki stosują wyższe stopy procentowe i narzucają bardziej restrykcyjne wymagania, by uzyskać kredyt, co wpływa na zdolność kredytową potencjalnych inwestorów. W związku z tym tempo rozwoju budowlanego jest wciąż zdecydowanie niższe niż rok czy 2 lata temu.
Czy wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku wpłynął na realizację projektów? Jeśli tak, w jaki sposób radzi sobie Pan sobie z tym wyzwaniem?
Robert Skulimowski: Tak, wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku miał znaczący wpływ na realizację projektów. Wzrost cen na rynku budowlanym wpłynął znacząco na zainteresowanie budową domów, ponieważ potencjalni klienci musieli dostosować swoje plany budowlane do nowej sytuacji rynkowej. Wiele osób zdecydowało się na mniejsze metraże, aby zmieścić się w określonym budżecie. My jako branża budowlana, widzimy większe obawy wśród klientów oraz wydłużony i pełen niepewności czas podejmowania decyzji zakupu domu. Pociesza nas fakt, że rezygnacji jest mało, a projekty są jedynie dostosowane do założonego budżetu. Branża budowlana musiała na przełomie ostatniego roku przystosować się do nowej rzeczywistości, podejmować racjonalne i odpowiednie działania, by utrzymać rentowność i przyciągać nadal klientów. By utrzymać efektywność, musiała zacząć optymalizować procesy budowlane, minimalizować koszty i straty poprzez odpowiednie planowanie, zarządzanie czasem i zasobami ludzkimi.
Jakie są najważniejsze wyzwania w dziedzinie zrównoważonego budownictwa? Jak Pana firma angażuje się w rozwiązanie tych problemów?
Robert Skulimowski: Jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej budynków. Trzeba przyznać, że ustawodawstwo unijne wymusiło budowanie domów ciepłych i energooszczędnych. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia, izolacji termicznej oraz systemów odzysku ciepła, takich jak rekuperacja. Dążenie do minimalizacji zużycia energii jest kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju. Kolejną ważną kwestią jest przejście na energię odnawialną. Odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła stanowią kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa. Niniejsze rozwiązania przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Co więcej, konieczne jest unikanie materiałów, które są toksyczne lub generują duże ilości odpadów. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które są ekologiczne i posiadają niski ślad węglowy, jest kluczowym aspektem zrównoważonego budownictwa. My jako firma budowlana, przykładamy ogromną wagę do rosnących oczekiwań społecznych i zmieniających się regulacji prawnych.
Jakie są największe wyzwania związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej?
Robert Skulimowski: Jednym z głównych wyzwań jest deficyt wykwalifikowanej siły roboczej w branży budowlanej. Wiele krajów boryka się z niedoborem pracowników fizycznych, takich jak murarze, cieśle czy dekarze. Ten problem jest szczególnie widoczny, gdyż popyt na usługi budowlane jest wbrew pozorom wysoki, a liczba dostępnych pracowników się z każdym rokiem zmniejsza.
Wzrost gospodarczy i rozwój innych sektorów, takich jak technologia czy usługi, sprawiają, że budownictwo musi konkurować o wykwalifikowanych pracowników i zadbać o pozytywny wizerunek tej branży. Jednocześnie, sytuacja polityczna i konfliktowa w Ukrainie nie pomaga w rozwoju i stabilnym utrzymaniu pracowników.
Czy obecnie wchodzący Bezpieczny Kredyt 2% spowoduje większe zainteresowanie społeczeństwa do kupowania lub budowania domów?
Robert Skulimowski: Bezpieczny Kredyt 2% może z pewnością przyczynić się do większego zainteresowania społeczeństwa kupnem lub budową domów, zwłaszcza w przypadku małych domów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Niska stopa procentowa kredytu może zachęcić osoby poszukujące nieruchomości do skorzystania z tej atrakcyjnej oferty. Niestety nie zmieni to sytuacji osób planujących budowę większego domu, ponieważ ta opcja kredytowa jest ograniczona pod względem wysokości kredytu, który w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem wynosi do 600 tysięcy.
Rozmowa z Robertem Skulimowskim, inżynierem budownictwa oraz prezesem New-House.
Biznesowe materiały prasowe. Źródło: newseria.pl.