Spis treści
Jak działają i na co dokładnie narzędzia rozwoju osobistego w biznesie oraz jak używać ich z głową? I co wspólnego ma z tym efektywność w biznesie? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na te i kilka innych pytań dotyczących narzędzi, które warto wykorzystywać w pracy nad sobą i procesie samodoskonalenia – narzędzi łatwych, prostych w użyciu, przyjemnych i, co najważniejsze, ogólnodostępnych…, które wpływają na wyniki w biznesie.
Rozwój osobisty i biznes – dlaczego to jest ważne?
Niewiele osób łączy ze sobą biznes i rozwój osobisty. Okazuje się jednak, że są one równie ważne w życiu zawodowym co w prywatnym. Polegają bowiem w swoich podstawach na odpowiedzeniu sobie na najważniejsze pytania: "kim jestem?", "czego pragnę?", "jakie są moje priorytety, cele, dążenia?". Jeżeli umiemy odpowiedzieć sobie na te pytania w życiu prywatnym, kwestia tego, jak powinno wyglądać nasze życie zawodowe, również stanie się jasne, a wówczas zaczniemy działać w biznesie w zgodzie z naszymi wartościami, w poszanowaniu ograniczeń, ale i talentów. Wielu uważa, że świadomość siebie przyjdzie w końcu sama, w procesie dorastania, a później starzenia się. Nie jest to jednak pewnik, co możemy z łatwością zauważyć, po prostu obserwując ludzi wokół nas – dorosłych, którzy zmagają się całe życie ze sobą i z innymi w poszukiwaniu sensu i kierunku. Na szczęście nie jesteśmy na te zmagania skazani. Istnieją bowiem narzędzia, które w budowaniu tej świadomości pomagają i doskonale działają, gdy dochodzimy do ściany i nie wiemy, w którą stronę postawić kolejny krok…
– "Rozwój osobisty daje głębię, poczucie związku z samym sobą, poczucie realizacji i przede wszystkim narzędzia do osiągnięcia naszego najwyższego potencjału. Dzięki temu wprowadza spokój, stabilność i poczucie bezpieczeństwa, a wszystko to wynika między innymi z rosnącego zaufania do samego siebie, swoich opinii i decyzji" – tłumaczy Natalia Polcyn-Geisler, mentorka biznesowa kobiet.
Praktykuj to, co dla Ciebie najlepsze!
W poszukiwaniu narzędzi rozwoju duchowego trafisz zapewne na wiele bardzo prostych i bardzo skomplikowanych środków do celu. Jeżeli jesteś w temacie osobą początkującą, warto oczywiście spróbować narzędzi podstawowych. Większość z nas rozwój osobisty zaczyna od researchu książek i magazynów o charakterze poradnikowym. I jest to bardzo dobry krok!
– "Kilka lat temu w mojej przestrzeni pojawiła się (chyba wielu osobom znana) książka "Potęga podświadomości". Wtedy właśnie zaczęłam zastanawiać się nad tym, w jaki sposób świadomie zacząć wpływać na moje życie i biznes, tak żeby moje marzenia i plany w każdej z wymienionych sfer zaczęły się realizować. Swoją przygodę rozpoczęłam od wypowiadania afirmacji zawartych w tej właśnie książce. Bardzo szybko w moim życiu zaczęły zachodzić pozytywne zmiany. Kolejne pozycje książkowe, które dużo w moim życiu zmieniły to książki autorstwa Brian Tracy. Po ich lekturze od razu zaczęłam w życie wprowadzać poznane dzięki nim techniki" – przekonuje Natalia Polcyn-Geisler.
Biznesowy dziennik rozwojowy
Kolejnym krokiem polecanym przez specjalistów jest prowadzenie dziennika – nie tylko codziennych zapisków emocji, przemyśleń czy zdarzeń, ale również dziennika wdzięczności. Chociaż może wydawać się to banalne, jest bardzo dobrze oddziałującym na nasz układ limbiczny narzędziem. Nie tylko pomaga w regulacji emocji, ale i w dużej mierze je programuje. A to, nawet jeśli nie wierzymy w magię przyciągania, ma wpływ na nasze podejście do codzienności – a nie od dziś wiadomo, że podejście to procentowo bardzo duża, jeśli nie najważniejsza, część naszego sukcesu.
Techniki rozwoju osobistego, które warto wykorzystać w rozwoju firmy
Oprócz prowadzenia dziennika warto również pobudzić lewą półkulę innymi zajęciami "manualnymi", takimi jak np. tworzenie mapy marzeń czy też oddanie się malowaniu intuicyjnemu oraz kreowaniu i zapisywaniu własnych afirmacji.
– "To naprawdę działa! Na własnej skórze poczułam i czuję każdego dnia, że faktycznie wchodząc bardziej w siebie, poznając swoje talenty, na naszej drodze pojawia się duchowość i zaczynamy widzieć w sobie ten pierwiastek boskości. Każdy z nas ma w sobie ten pierwiastek. Nie oznacza on oczywiście żadnych super mocy rodem z komiksów czy Biblii. Nikt z nas nie powie: "wstań i idź!". Chodzi o umiejętność kreacji naszego życia. Jeżeli na poziomie duszy, poziomie podświadomym, jesteśmy blisko sami ze sobą, mamy moc przyciągania do siebie konkretnych zdarzeń, ludzi i emocji" – dodaje entuzjastycznie Natalia, trenerka biznesowa kobiet.
Rozwój osobisty i jego wpływ na biznes
Wiele osób w procesie rozwoju duchowego wspiera się również wahadełkiem. Sprawa jest dosyć kontrowersyjna i brak podstaw naukowych na jej skuteczność. Proponujemy jednak spojrzeć na sprawę od strony naszej podświadomości… Wahadełko służy do zadawania pytań zamkniętych, na które odpowiedź może brzmieć: "tak" lub "nie". Nawet jeżeli nie przekonuje nas kwestia łączenia się z "wyższym ja" i inne hasła związane z tą praktyką, weźmy pod uwagę siłę… autosugestii. Wahadełko może działać dokładnie tak samo, jak rzucanie monetą – jeszcze, gdy moneta jest w powietrzu, nasz umysł znajduje właściwą odpowiedź na nasze pytanie, pod wpływem presji dylemat znika i umysł podaje nam na talerzu odpowiedź na pytanie, daje znać o naszych pragnieniach. Wahadełko może nas zatem w bardzo łatwy sposób wspierać w podejmowaniu właściwych, zgodnych z naszym ja decyzji. Narzędzie proste, a jakże skuteczne!
– "Jednym z kolejnych narzędzi, które można stosować samodzielnie, są karty rozwoju osobistego, z którymi pracowałam, aby pobudzić swój kontakt z intuicją. Następnie sama stworzyłam swoje karty "Przebudzenia do kreacji", których używam przy współpracy duchowo-biznesowej, podczas mentoringu biznesowego, jaki prowadzę dla swoich klientek" – dodaje Natalia Polcyn-Geisler.
Narzędzia rozwoju osobistego dla zaawansowanych
Tak jak prowadzenie dziennika czy też zajęcia "artystyczne" możemy w 100% praktykować sami, tak medytację, czy jogę warto stosować pod okiem lub po konsultacji z osobą, która te doświadczenia ma już za sobą. W przypadku jogi sprawa jest głównie czysto techniczna – przy zaawansowanych asanach możemy po prostu zrobić sobie fizycznie krzywdę, jeśli nie wykonujemy ich prawidłowo właśnie pod względem technicznym. Jeśli zaś chodzi o medytację…
Medytacji jako narzędzia używać można na bardzo wiele różnych sposobów. Możemy stosować na przykład różnego rodzaju medytacje wspomagane – np. konkretnymi dźwiękami, prowadzeniem przez inną osobę czy też afirmacjami, które sami wypowiadamy na głos lub jedynie w myślach. Osoby zaawansowane w tym temacie często nie potrzebują już jednak żadnych wspomagaczy i umieją wprowadzać się w swego rodzaju trans – wyłączać świat zewnętrzny i pozostawać sam na sam ze sobą przez długi czas. Niezależnie od tego, czy chcemy praktykować medytację w ten sposób, czy nie, jeżeli traktujemy temat na poważnie i chcemy się w tym kierunku rozwijać, warto znaleźć mentora, który poprowadzi nas przez bardziej skomplikowane zagadnienia oraz wytłumaczy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w trakcie praktyki.
– "Choć medytacja, praktykowanie wdzięczności czy też prowadzenie dziennika mogą się wydawać czasami praktykami "odstrzelonymi" – a jako ludzie mamy tendencję do wyśmiewania rzeczy, których nie znamy czy też nie rozumiemy – z pełną świadomością i odpowiedzialnością mogę zaświadczyć, że po kilku latach praktyki wszystkich wspomnianych narzędzi, moje pragnienia związane z poszukiwaniem prawdziwej siebie doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem dziś… A jestem obecnie świadomą kobietą sukcesu, która dzięki poznaniu prawdziwej siebie, swoich naturalnych darów, talentów i cech osobistych, zaczęła realizować "boski plan", z jakim przyszła na ziemię. Może to brzmieć górnolotnie, jednak w momencie, kiedy zaczniesz odczuwać te zmiany nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim w sobie, budząc swój wewnętrzny autorytet, przestanie być to takie dziwne. Stajesz się wówczas liderem swojego życia" – tłumaczy Natalia Polcyn-Geisler.
Natalia Polcyn-Geisler – mentorka biznesu, wspierająca kobiety w rozwoju duchowym i osobistym. Właścicielka firmy Help4you, wspierającej Polaków emigrujących do Holandii w załatwieniu formalności związanych z pobytem oraz prowadzeniem działalności. Polka od 15 lat mieszkająca w Holandii oraz matka łącząca obowiązki zawodowe z rodzicielskimi dzięki osiągnięciu balansu w życiu prywatnym i zawodowym…