PolecanyBiznes.plBiznesNiezbędnik przedsiębiorcy: lista rzeczy do wykonania pod koniec roku
Niezbędnik przedsiębiorcy: lista rzeczy do wykonania pod koniec roku

Niezbędnik przedsiębiorcy: lista rzeczy do wykonania pod koniec roku

przez Renata Zielezińska

Przedsiębiorcy zazwyczaj mają ogromną listę zadań do wykonania bez względu na to, jak dużą firmę prowadzą. W grudniu większość osób koncentruje się na tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz postanowieniach noworocznych. Właściciele firm dodatkowo muszą przygotować się do nadejścia nowego roku oraz podsumować ten miniony. Oto kilka kluczowych elementów, którym warto przyjrzeć się pod koniec roku, aby z impetem wejść w nowy rok i przygotować się na ogromny sukces Twojego biznesu.

 

Koniec roku to pracowity czas z wielu powodów. Przygotowania do świąt, znalezienie czasu dla rodziny i stworzenie planów na nowy rok to tylko kilka z nich. Jako właściciel firmy masz jeszcze dłuższą listę rzeczy do przemyślenia pod koniec roku, są to: sprawozdania finansowe, bonusy dla pracowników, podatki czy plany oraz cele do zrealizowania w kolejnym roku kalendarzowym dla twojej firmy. Poświęcenie temu uwagi pomoże przygotować się na sukces w nowym roku.

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: finanse

Zarządzanie finansami ma kluczowe znaczenie przez cały rok. Dokumenty finansowe takie jak sprawozdania i raporty pomogą podsumować rok pod względem zarobków. Koniec roku to świetny moment na ocenę sytuacji finansowej oraz porównanie jej z latami poprzednimi. Rachunek zysków i strat to sposób zobrazowania sytuacji finansowej. Jeśli firma osiągnęła niższe zyski, niż oczekiwano, pozwala on wprowadzić zmiany jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku. Natomiast w przypadku wyższych zysków koniec roku będzie idealnym momentem, by uhonorować pracowników premią lub dokonać większe zakupy, dla których można odnotować amortyzację.

 

Podziękuj księgowemu za to, że jest!

Tak po prostu i po ludzku. Podziękuj mu za to, że dba o finanse Twojej firmy.

 

Przekaż darowiznę na cele charytatywne

We wszystkich przeczytanych dotąd książkach o życiu milionerów i miliarderów znalazłam informację o tym, że chętnie wspierają oni organizacje charytatywne. Często przekazują im 10% swojego dochodu netto. Dodatkowo darowizny zapewniają korzyści podatkowe w postaci możliwości odliczenia darowizny na cele pożytku publicznego od podatku. Bez względu na to, czy została ona przekazana w formie materialnej, pieniężnej czy też sprzętu.

 

Zaplanuj budżet na nowy rok

Korzystając z zestawień finansowych, porównaj sytuację finansową swojej firmy z poprzednich lat i zaplanuj cele do osiągnięcia: finansowe, sprzedażowe, PR-owe i marketingowe. Przyjrzyj się osiągnięciom w mijającym roku. Może stało się coś nieoczekiwanego, co doprowadziło do sukcesu? A może tegoroczne cele osiągnięte przez Twoją firmę są znacznie wyższe od tych oczekiwanych? Odpowiedzi na te pytania pomogą zaplanować cele do osiągnięcia na kolejny rok. Bez względu na to, czy w nowym roku twoja firma będzie mogła pozwolić sobie na wszelkie wydatki, czy też powinna zacisnąć pasa zaplanowanie budżetu w firmie to podstawa. Zaplanuj wydatki na marketing i promocję firmy, na artykuły sponsorowane i działania SEO czy promocję w prasie lokalnej. A może lepszym rozwiązaniem dla twojego biznesu będzie marketing afiliacyjny lub event marketing?

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: Public Relations

Podziękuj kontrahentom, klientom i firmom

Podziękuj wszystkim, z którymi Twoja firma współpracowała w bieżącym roku kalendarzowym. Wyślij mail, SMS, upominek z życzeniami. Nie zapomnij wyrazić nadziei na wyjątkową współpracę w przyszłości.

 

Sprawdź opinie klientów

Przejrzyj wzmianki o Twojej firmie oraz artykuły, w których została zaprezentowana. Wybierz te najciekawsze i pochwal się nimi na stronie www w zakładce media o nas.

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: IT

Kopia zapasowa

W dzisiejszym świecie technologia jest niezbędna w każdej firmie. Dobrym pomysłem jest regularne tworzenie kopii zapasowych, co uchroni przed utratą ważnych informacji. Stwórz kopię zapasową strony www, serwera i komputera w firmie. Upewnij się, że ważne dokumenty, informacje o klientach są bezpieczne.

 

Przegląd i aktualizacja strony www

Wykonaj audyt strony internetowej. Sprawdź jej wygląd i szybkość działania. Być może przydałoby się odświeżyć jej szablon, by stał się bardziej estetyczny, nowoczesny i atrakcyjny dla klienta. Świat online stał się istotny dla konsumenta, dlatego dziś posiadanie szybkiej, estetycznej i solidnej strony www jest ważniejsze niż dotąd. Dla wielu klientów szalenie istotne jest pierwsze wrażenie, jakie ona wywołuje. Sprawdź aktualność informacji w zakładkach oraz czy wszystkie linki działają. Upewnij się, że na serwerze jest jeszcze sporo miejsca.

 

Remanent sprzętu biurowego

Być może komputery, drukarki, skanery, telefony lub inny niezbędny sprzęt biurowy wymaga naprawy, lub serwisu? Ostatnie tygodnie grudnia to świetny moment, by to zweryfikować. A może możesz pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu to firmy?

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: zasoby ludzkie

Przyjrzyj się swojemu zespołowi. W końcu to on jest siłą napędową Twojej firmy. Bez względu na to, czy pracujesz samodzielnie, z dużym zespołem, zatrudniasz mnóstwo pracowników czy też współpracujesz dopiero z kilkoma osobami, jest lista spraw związana z HR, którą warto zająć się przed końcem roku.

 

Nagrody i awanse dla pracowników

Koniec roku to świetny pretekst, by nagrodzić imponującą pracę zespołu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W JDG warto też nagrodzić siebie samego, przecież jesteśmy alfą i omegą naszych biznesów odpowiadających za wszystkie sukcesy. Tego typu nagroda nie zawsze musi być w formie pieniędzy. Formą docenienia dla pracowników będzie np.: awans, premia świąteczna, elastyczny grafik z możliwością pracy zdalnej, firmowy wyjazd integracyjny z członkami rodziny czy podwyżka wynagrodzenia.

 

Zapotrzebowanie kadrowe

Wspólnie z zespołem ustal, czy potrzebujesz zatrudnić kolejnych pracowników w nowym roku. To istotne, ponieważ musisz się upewnić, że uwzględniłeś dodatkowy personel w budżecie. Jeśli natomiast odkryłeś nowe talenty swojego zespołu, być może warto znaleźć przestrzeń do rozwoju i przydzielić nowe zadania do wykonania, które rozwiną twój biznes w innym kierunku? Koniec roku to także dobry czas na przegląd świadczeń i wynagrodzeń dla pracowników. Jeśli nie są konkurencyjne, warto rozważyć ich podwyższenie.

 

Świętuj osiągnięcia biznesowe

Nie zapomnij dostrzec i wyróżnić osiągnięć biznesowych zespołu. Zaproś pracowników na dobrą kolację i podziękuj im za ciężką pracę, którą każdego dnia wykonują na rzecz twojej firmy. Doceniaj i nagradzaj ważne kontrakty oraz wybitne osiągnięcia, aby poczuli się jeszcze bardziej zmotywowani do pracy w nowym roku kalendarzowym.

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: marketing

Zaplanuj budżet na działania marketingowe, które wspomogą budowanie świadomości marki albo Twojej pozycji jako eksperta. Ciekawym pomysłem będzie korzystanie z artykułów gościnnych, artykułów sponsorowanych, udział w eventach i wydarzeniach biznesowych, e-bookach, zestawieniach i plebiscytach dla firm, które pomogą Ci dotrzeć do kolejnych sympatyków marki oraz nawiązać współprace biznesowe. Również na portalu biznesowym dla przedsiębiorczych PolecanyBiznes.pl przygotowałam wyjątkowy harmonogram promocji firm na cały rok niezbędny dla właścicieli firm, który pomoże Ci zaprezentować firmę z najlepszej strony poprzez różnorodne projekty.

 

Niezbędnik przedsiębiorcy: sprawy ogólne

Jest jeszcze kilka spraw, którym każdy właściciel firmy powinien przyjrzeć się przed końcem roku. To czynności niezbędne do dalszego rozwoju takie jak równowaga pomiędzy pracą i odpoczynkiem.

Jako właściciel firmy nie możesz zapomnieć, by zaplanować dla siebie inne aktywności poza pracą. Przestań się przepracowywać, wpleć w swój harmonogram ulubiony sport, weekendowe wypady w góry lub za granicę. Wybierz się na długo wyczekiwane wakacje, spędzaj jak najwięcej czasu z rodziną i dbaj o balans w swoim życiu. Czytaj książki o biznesie, rozwoju osobistym, wypoczywaj aktywnie. Niech Twoje życie będzie takim, jak sobie wymarzyłaś.

Wykonałeś zadania z tej listy kontrolnej? Choć zamknięcie roku jest często oddalanym w czasie procesem, to posiadanie powyższej listy kontrolnej ma ci ułatwić to zadanie. Teraz spójrz przed siebie i zaplanuj przyszłość swojego przedsiębiorstwa na kolejne 12 miesięcy. Możesz to tego wykorzystać Biznesowy kalendarz przedsiębiorcy.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz