Spis treści
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy kupić nowy sprzęt informatyczny do swojej firmy, czy jednak zainwestować w używany, poleasingowy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu komputerowego do firmy, aby nie przepłacić? Poznaj podpowiedzi, które uchronią Cię od popełnienia błędu. Nowy czy używany sprzęt komputerowy do firmy?
Klienci często mnie pytają, jaki sprzęt kupić do firmy. Zawsze odpowiadam, że ten nowy, będzie najlepszym rozwiązaniem. Większość osób myśli, że kupując sprzęt informatyczny z odzysku, zaoszczędzi. Ale niestety to, co "tanie" często jest drogie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu komputerowego do firmy?
Jak kupować sprzęt komputerowy?
Podczas podejmowania decyzji o zakupach większość przedsiębiorców stara się szukać oszczędności. Dlatego często decydują się na zakup sprzętu z odzysku, po leasingowego i co najważniejsze niestety pogwarancyjnego. Nie zastanawiają się jednak nad ewentualnymi konsekwencjami, które mogą się pojawić za miesiąc czy pół roku?
Używany czy nowy sprzęt komputerowy?
Używany sprzęt nigdy nie będzie już pracował jak nowy. Podzespoły w komputerach zużywają się i nie mają już 100% wydajności. W końcu przy decyzji o zakupie nie wiemy nic o sposobie jego eksploatacji. Może on pracować wolniej. A obecnie szybkość pracy jest bardzo ważna w wielu zawodach i branżach. Często okazuje się, że 3 lub 4-letni sprzęt komputerowy nie obsługuje najnowszych programów, systemów czy aplikacji. W gruncie rzeczy trzeba doinwestować w rozbudowę pamięci czy dysk. Albo procesor jest kilka generacji wstecz i to też wpływa na pogorszenie jakości pracy użytkownika.
System operacyjny na komputerze
Kolejna kwestia to system operacyjny zainstalowany na komputerze z drugiej ręki. Przede wszystkim nie wiemy nigdy, czy jest to on legalnym. W ostatnich latach bardzo często zdarzają się niestety sytuacje zakupu sprzętu używanego z licencjami nielegalnymi. Kontrole odpowiednich jednostek jak np. organizacji BSA The Software Alliance (zajmuje się ochroną praw autorskich niektórych producentów oprogramowania), nakładają ogromne kary za brak oryginalnej i legalnej licencji.
Firmy sprzedające tego typu licencje po prostu odrywają naklejki z numerem licencji z utylizowanego komputera i instalują je na nowym sprzęcie. Albo wprowadzają na rynek sprzęt poleasingowy, nie dopilnowując wszystkich procedur legalizowania wtórnego licencji systemowej.
Mało kto wie, ale żeby odsprzedać komputer z licencją zakupioną w systemie licencji grupowych, należy dopełnić odpowiednich procedur prawnych. Mówi o tym Dyrektywa Europejska, która zabrania odsprzedaży licencji grupowych.
Gwarancja na komputer firmowy
Sprzęt używany często otrzymuje gwarancje od sprzedawcy na 6 lub 12 miesięcy. W celu jej realizacji musi zostać spełnionych wiele czynników. Dopiero po ich spełnieniu można naprawić zepsuty komputer w nieautoryzowanym serwisie. Najczęściej należy go wysłać do serwisu i na około 14 dni użytkownik pozostaje bez komputera. Wówczas nie może pracować i staje się bezproduktywny. W efekcie firma, która go zatrudnia, ponosi realne straty. Ponadto może się okazać, że naprawa takiego zepsutego komputera poleasingowego wymaga wymiany części. Czasem jest jednak niedostępna lub zostaje zastąpiona tanim odpowiednikiem. A po kilku miesiącach może się okazać, że musimy kupić inny sprzęt informatyczny do firmy.
Zalety zakupu nowego komputera do firmy
Nowy komputer zawsze ma gwarancję producenta, najczęściej 3-letnią, którą można przedłużyć nawet do 5 lat. Jest ona realizowana przez autoryzowany serwis. Części do nowego komputera zawsze są dostępne przez cały czas trwania gwarancji. Poza tym są oryginalne, pochodzą od producenta, a to pewność jego naprawy. Dodatkowo można też rozszerzyć gwarancje do tzw. on-site. Wtedy nieważne czy będziemy z tym komputerem w biurze, w domu na wsi, na urlopie nad morzem, w górach czy za granicą, serwis jest realizowany w miejscu użytkowania tego sprzętu. Podobnie jest ze sprzętem drukującym i innymi urządzeniami, jakie pojawiają się do zakupu na rynku wtórnym.
Sprzęt informatyczny przeznaczony dla biznesu
Jest jeszcze jedna kwestia. Kupując sprzęt do biznesu, powinniśmy zawsze wybierać ten z serii biznesowych wybranego producenta. Charakteryzują się większą wytrzymałością (zarówno fizycznie, jak i cyklu życia oraz długością pracy podzespołów). Jako ciekawostkę zaznaczę, że większość laptopów wiodących producentów, przechodzi bardzo rygorystyczne testy wytrzymałości. Są to na przykład testy militarne zakończone certyfikatami, jak i testy w terenie jak np. zalewanie ich wodą, zrzucanie z dużej wysokości czy zapylenie np. na żużlowych torach motocyklowych. I za każdym razem te notebooki dalej pracują bez żadnego problemu. Kiedyś sama wykonywałam taki test jednego z laptopów. Poszłam za radą producentów i chodziłam po jednym z nich w szpilkach. I wiesz co? Oczywiście nie pękła ani obudowa, ani matryca, a i nie było żadnego problemu z podjęciem pracy po obciążeniu go wagą większą niż 50 kg.
Jak wynika, z powyższych rozważań zawsze trzeba się dwa razy zastanowić czy naprawdę warto oszczędzać w ten sposób i kupować sprzęt używany do biura.
Artykuł gościnny przygotowała Katarzyna Koput — kobieta biznesu, ambitna użytkowniczka i propagatorka branży IT. Związała się z nią ponad 25 lat temu, a na co dzień dba o optymalny dobór sprzętu, technologii i oprogramowania dla firm swoich klientów. Zajmuje się dostawą laptopów i komputerów, serwerów i urządzeń sieciowych, oprogramowania w atrakcyjnych cenach oraz wielu innych rozwiązań informatycznych. Tajniki branży IT ma w małym palcu. Zaprzyjaźnia polskich przedsiębiorców z chmurą Microsoft, pokazując, jak mogą ułatwić sobie dzięki niej pracę. Od 5 lat prowadzi firmę KNT Technology.