PolecanyBiznes.plBiznesBiznes MamyOdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia — jedyny taki salon urodowy w mieście!
OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia

OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia — jedyny taki salon urodowy w mieście!

przez Renata Zielezińska

Spis treści

Prowadzenie gabinetu kosmetycznego to wyzwanie. Kalendarz wizyt, zamówienie niezbędnych kosmetyków i preparatów, nieustanne szkolenia, by świadczyć najwyższej jakości usługi, a także wszelkie kwestie związane z prowadzeniem firmy i obsługą klienta. Jednak jej się to udaje. Jakie patenty na prowadzenie biznesu w branży beauty ma Ewelina Kurzawska z Gabinetu OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia w Koźminie Wielkopolskim?

 

Skąd pomysł na to, by studiować kosmetologię?

Ukończyłam Akademię Trychologii Ilony Jungi. Obecnie kończę studia podyplomowe z trychologii. Choć moja naukowa droga zaczęła się w zupełnie innym miejscu i na innym kierunku, to dopiero przed trzydziestką odkryłam, co tak naprawdę chciałabym robić. Zaczęłam od kursów ściśle związanych z manicure, pedicure, wizażem i co pozwoliło mi na mobilne prowadzenie działalności. Po dwóch latach spotkałam Patrycję Raś, z którą razem otwarłyśmy gabinet stacjonarny.

 

W dzisiejszych czasach każdy po skończeniu kilku kursów kosmetycznych może otworzyć własny salon urodowy. Pięć lat studiów kosmetologicznych oraz liczne kursy są zdecydowanie lepszym przygotowaniem do tego zawodu. W jakim stopniu wiedza, którą zdobyłaś na studiach, pomaga Ci w codziennej pracy?

Wiedza akademicka daje solidną podstawę teoretyczną. Kursy nastawione są na praktykę i raczej wąski zakres materiału, bardziej specjalistyczny. Jest mnóstwo zabiegów, o których na studiach nie dowiemy się zbyt wiele i właśnie kursy są idealnym dopełnieniem. Postanowiłam właśnie na kursach oprzeć początkowo swoją działalność (manicure, pedicure, wizaż). Uważam, że są świetne kursy i kiepskie kursy, tak samo ze studiami. Kwestia naszego wyboru i obrania celu, do jakiego się zmierza, dlatego też wybrałam studia trychologiczne.

 

Czy nadal zdobywasz kolejne umiejętności?

W zawodzie trychologa, kosmetologa i podologa to nieuniknione. Nieustannie czegoś się uczymy, jeśli nie szkolenia z nowych technik, to sympozja, konferencje i targi. Jestem w trakcie pisania pracy końcowej na studiach podyplomowych. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego cyklicznie biorę udział w konferencjach trychologicznych organizowanych dwa razy w roku. Dodatkowo śledzę na bieżąco nowe publikacje i nowinki branżowe z dziedziny kosmetologii, podologii i trychologii. Na szczęście obie z Patrycją jesteśmy mocno zaangażowane w zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń.

 

Czy kosmetolog to wymagający zawód?

Praca w branży beauty to głównie praca z ludźmi. Prócz zabiegów pielęgnacyjnych czy upiększających zajmujemy się także cięższymi przypadkami podologicznymi i trychologicznymi, które wymagają odpowiedniego podejścia oraz umiejętności wsłuchania się w potrzeby klienta. Pracujemy wiele godzin w tygodniu i spotykamy dziennie mnóstwo różnych stanów i emocji, które musimy w odpowiedni sposób odreagować. Również tego uczymy się przez cały czas. Z drugiej strony czujemy odpowiedzialność za osoby, które do nas trafiają. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie i rozwiązanie na dany problem staramy się opracować holistycznie, tak by efekt naszej pracy nie był chwilowy.

 

Jak zrodził się pomysł otwarcia własnego salonu kosmetycznego? Co było impulsem do budowania własnego biznesu?

Od zawsze odczuwam silne poczucie niezależności. Poza tym dostrzegam wiele pozytywów w prowadzeniu swojego biznesu. Z branżą beauty jestem związana w zasadzie od początku dorosłego życia, jednak nie zawsze był to pomysł na własny salon kosmetyczny. Pierwsze kroki stawiałam w handlu w miejscowej drogerii, potem otwarłam swój pierwszy sklep internetowy i stacjonarny, co pozwoliło mi nabrać doświadczenia w stosunkowo niełatwym kawałku chleba, jakim jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w naszym kraju. Po urodzeniu dzieci podjęłam decyzję o dokształceniu i otwarciu działalności, co pozwoliło mi pracować, a jednocześnie być niezależną od sztywnych godzin pracy na etacie.

OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia

A co było najtrudniejsze w pierwszych miesiącach i latach?

Najtrudniej było zdobyć zaufanie klientów, wyrobić sobie markę. Na początku ciężko było określić jakie usługi są najbardziej pożądane oraz jaka grupa klientów jest docelowa. Z technicznych spraw dużo wysiłku włożyłyśmy w dopasowanie lokalu do wymogów oraz dobór wyposażenia. Pierwszy miesiąc był niepewny, ale potem miałyśmy tyle pracy, że nie było czasu na zamówienie szyldu. Do dziś wspominamy, jak początku było ciężko do nas trafić.

 

W jaki sposób zdobywałaś klientów na początku, nie posiadając strony internetowej czy bloga salonu kosmetycznego?

W zasadzie od zawsze nasza reklama to poczta pantoflowa oraz systematycznie prowadzona strona na FB. Kiedyś było też konto na IG, ale ze względu na ograniczony czas postanowiłyśmy skupić się na jednym koncie w mediach społecznościowych.

 

W ciągu kilku lat OdNowa Gabinet Kosmetyk, Podologia i Trychologia stał się jednym z najbardziej polecanych miejsc na mapie Koźmina Wielkopolskiego. Jaki jest przepis na sukces?

Nie ma gotowego przepisu na sukces. To nasi klienci musieliby odpowiedzieć na pytanie, co ich do nas przyciąga. Staramy się, aby panowała przyjazna atmosfera, a klient czuł się doceniony i należycie potraktowany poprzez profesjonalne podejście. Od początku stawiamy także na dziedziny mniej popularne, czyli podologię i trychologię, co wynikło także z potrzeb, jakie manifestowali nasi klienci.

 

Masz opracowaną strategię budowania świadomości silnej marki salonu kosmetycznego?

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, wszystkie działania, które podejmujemy, są raczej intuicyjne. Staramy się budować markę własną rzetelną pracą i indywidualnym podejściem do każdej osoby.

 

Obserwuję, że Twój salon bardzo się rozwija, na jakie usługi stawiacie w OdNowa Gabinecie Kosmetyka, Podologia i Trychologia?

Zdecydowanie na zabiegi z zakresu podologii i trychologii, które są naszymi ulubionymi.

 

Ale nie pracujesz sama… stworzyłaś swój salon wspólnie z Patrycją?

Tak jak wspomniałam, współpracuję z Patrycją na zasadach B2B. Każda z nas ma swoją odrębną działalność, ale bazy naszych klientek wzajemnie się przenikają. Szczerze mówiąc, spotkałyśmy się z Patrycją przez czysty przypadek i po niecałym miesiącu planowałyśmy już otwarcie wspólnego gabinetu. Myślę, że obie miałyśmy i mamy nadal w sobie tyle samo samozaparcia, chęci oraz wizji stworzenia takiego miejsca, jakim jest OdNowa.

OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia

Na jakie zabiegi w OdNowa Gabinet Kosmetyka, Podologia i Trychologia klientki decydują się najczęściej?

Z naszych obserwacji i statystyk wynika, że prym wiedzie manicure hybrydowy, pedicure kosmetyczny i podologiczny, konsultacje i zabiegi trychologiczne oraz stylizacja rzęs i brwi.

 

Czy oferta salonu skierowana jest także dla panów?

Oczywiście, bardzo cieszymy się, że panowie często odwiedzają nasz salon. Głównie zgłaszają się na pedicure oraz inne zabiegi podologiczne, manicure, zabiegi na twarz oraz konsultacje trychologiczne.

 

Zaskakujecie klientów nowymi usługami od czasu do czasu?

Staramy się systematycznie wprowadzać nowinki, często sugerujemy się zdaniem klientek w doborze usług.

 

A co sprawia, że klientki tak chętnie powracają i polecają salon swoim koleżankom i znajomym?

Myślę, że jest to przede wszystkim skuteczność.

 

Własny biznes daje mnóstwo satysfakcji, czy wymaga również poświęceń?

Głównie poświęcamy swój wolny czas, naginając nagminnie grafik, z czego nie do końca jesteśmy dumne i pracujemy nad asertywnością. Zdajemy sobie sprawę, że balans między pracą a życiem prywatnym jest ważny choćby ze względu na wypalenie zawodowe oraz efektywność pracy.

OdNowa Kosmetyka Podologia i Trychologia

Wymień 5 rzeczy, z których jesteś najbardziej dumna w swoim biznesie?

  • zaufanie i zadowolenie klientów
  • widoczne efekty swojej pracy z klientem
  • przyjazne miejsce pracy
  • znajomości i przyjaźnie zawarte od początku prowadzenia działalności
  • niezależność

 

Jakie są plany na najbliższe lata?

Na pewno chcę poszerzać ofertę zabiegów trychologicznych oraz bazę sprzętów. Rozważam także konsultacje trychologiczne w innych okolicznych miastach. Kto wie, co jeszcze wpadnie mi do głowy?

 

 

Ewelina Kurzawskakobieta biznesu, biznes mama, pasjonatka trychologii, zabiegów pielęgnacyjnych, makijażu i stylizacji paznokci. Od 2019 wspólnie z Patrycją Raś prowadzi popularny i chętnie odwiedzany Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny OdNowa w Koźminie Wielkopolskim.

Facebook: Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny OdNowa w Koźminie Wielkopolskim.

 

Z Eweliną Kurzawską rozmawiała Renata Zielezińska

Powiązane artykuły

Napisz komentarz