PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweOgólnopolskie badanie: Zdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024
Wypalenie zawodowe w branży HR

Ogólnopolskie badanie: Zdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024

przez Biznesowe materiały prasowe

Według najnowszego raportu State of Hiring and Recruiting Report 2023 aż 73% amerykańskich rekruterów i specjalistów HR boryka się z problemem wypalenia zawodowego. Jednocześnie 61% ankietowanych rekruterów w ciągu ostatniego roku zmieniło pracę z powodu wypalenia zawodowego. Te dane są przerażające i są powodem do dyskusji.

 

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?

Nieefektywność procesów, brak nowoczesnych technologii i brak automatyzacji rutynowych zadań – to są główne powody wymieniane przez 88% amerykańskich respondentów.

 

Weź udział w badaniu pt. Zdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024

CleverStaff, firma IT specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania rekrutacyjnego, wraz z Joanną Urbańską (Rekrutuj z Pasją) zainicjowała badanie na temat zdrowia mentalnego polskich pracowników w branży Human Resource 2024. Jej celem jest zbadanie rzeczywistego stanu psychoemocjonalnego w branży oraz zidentyfikowanie głównych przyczyn stresu i wypalenia zawodowego. Ankieta skierowana jest do rekruterów, sourcerów oraz specjalistów i managerów HR w Polsce. (Badanie jest zgodne z RODO i gwarantuje 100% bezpieczeństwa danych osobowych).

 

Wypalenie zawodowe w branży HR

Głównym katalizatorem uruchomienia tego badania w Polsce było najnowsze amerykańskie badanie "State of Hiring and Recruiting Report 2023" przeprowadzone przez Findem i KarmaCheck. Ujawniło ono szokujące fakty dotyczące niekontrolowanego wypalenia zawodowego, z którym boryka się 73% amerykańskich menedżerów HR i rekruterów.

Jednym z najbardziej przerażających odkryć jest to, że 61% ankietowanych rekruterów zmieniło pracę w ciągu ostatniego roku z powodu wypalenia zawodowego. Większość respondentów (88%) upatruje przyczyny w całkiem racjonalnych czynnikach, takich jak nieefektywne procesy, brak nowoczesnych technologii i niewystarczająca automatyzacja rutynowych zadań.

W tym samym okresie, w maju-czerwcu 2023 roku, zespół CleverStaff przeprowadził podobne badanie w Ukrainie. Wyniki ankietowania wykazały, że 36,4% specjalistów ds. zasobów ludzkich jest często zestresowanych w pracy. Tymczasem 35,7% specjalistów rozważa zmianę dziedziny. Takie liczby spowodowały, że właściciele firm musieli ponownie ocenić ryzyko, wyciągnąć wnioski i podjąć działania w celu poprawy sytuacji ukraińskich rekruterów. Teraz zespół CleverStaff postawił sobie za cel zbadać ten temat w Polsce, aby dostarczyć ważnych i użytecznych informacji dla polskiej społeczności HR, a także wpłynąć na jej dalszy rozwój.

 

Zmiany w branży HR są konieczne

– "Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że na pewnym poziomie nie wystarczy samych technologicznych rozwiązań, aby móc pozytywnie wpłynąć na stan psychiczny użytkowników. Dlatego chcemy zrozumieć, co wpływa na stan emocjonalny specjalistów i znaleźć rozwiązania, które będą w stanie pomóc poprawić dobrostan zawodowy rekruterów" – podsumowuje Volodymyr Barkhat, założyciel CleverStaff i ideolog grywalizacji.

Zdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024

– "Pracując na co dzień z polskimi rekruterami, często widzę, jak dużo stresu kosztuje ich ta praca, szczególnie na początku, kiedy nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy i doświadczenia. Sama przechodziłam taki etap w karierze, kiedy odczuwałam ból brzucha na myśl o poniedziałku i zbliżających się zadaniach w pracy. Wynikało to z braku odpowiedniego szkolenia i narzędzi. Myślałam wtedy o poddaniu się, o poszukaniu innej pracy. Dziś jestem wdzięczna, że wytrwałam, ale wiem, że jest wiele osób, które rezygnuje, choć niepotrzebnie, bo mają ogromny talent do pracy z ludźmi. Cieszę się, że mogę współtworzyć badanie polskiej społeczności HR i przyczynić się do rozwoju rekruterów nie tylko w kwestii merytorycznej, ale również mentalnej" – komentuje Joanna Urbańska, współautorka badania.

Odpowiedzi zostaną przeanalizowane, a wyniki zostaną wysłane do wszystkich uczestników i interesariuszy badania, aby przyczynić się do ulepszenia sytuacji w sektorze zasobów ludzkich.

Aby wziąć udział w badaniu, wypełnij formularz.

 

Popularny portal biznesowy PolecanyBiznes.pl jest patronem medialnym tego badania.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz