Spis treści
Przedsiębiorcy nieustannie szukają nowych możliwości rozwoju bez względu na to, czy są to mikrofirmy, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Nieustannie pojawia się przed nimi mnóstwo wyzwań, które warto wykorzystać. Na konferencji "Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST" poruszono tematykę pierwszego rozliczenia podatkowego w Polskim Ładzie, możliwości rozwoju MŚP i Funduszy Europejskich 2021-2027 dla firm.
Konferencja o finansowaniu dla biznesu MŚP
Rozwój firm jest niezbędny, aby utrzymać się na rynku. Konkurencja może odkrywać i poznawać sposoby na szybszy wzrost niż Twoja firma, a to może oznaczać dla Twojego przedsiębiorstwa stagnację oraz trudną walkę o sukces. Właśnie dlatego warto brać udział w wyjątkowych wydarzeniach biznesowych – by zdobyć wiedzę i nawiązać biznesowe kontakty, które pozwolą stworzyć nowe możliwości i perspektywy na przyszłość.
W dniu 28 lutego 2023 roku redakcja opiniotwórczego portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl wzięła udział w konferencji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie. Włodarz miasta Franciszek Marszałek podziękował przybyłym przedstawicielom firm za przybycie i frekwencję oraz ciepło ich powitał.
– "Szczególnie cieszę się, że są tutaj przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw. Wydarzenie to jest doskonałą okazją, by zdobyć wiedzę o finansach dla biznesu" – mówił burmistrz Krotoszyna, życząc przybyłym owocnego spotkania.
Pierwsze rozliczenie podatkowe w Polskim Ładzie. Wyzwania dla przedsiębiorców
Pierwszy kwartał roku to czas wyzwań związanych z rozliczaniem poprzedniego roku finansowego. W związku zgromadzeni na spotkaniu przedsiębiorcy z uwagą wysłuchali podpowiedzi ekspertów z kancelarii Filipiak Babicz Tax. Jakub Owczarek i Filip Kołeczko opowiedzieli o tym, co w tym momencie spędza sen z powiek wszystkim przedsiębiorcom. A mianowicie zdradzili mnóstwo tajników na temat rozliczeń podatkowych w nowej rzeczywistości Polskiego Ładu.
Omówili dostępne narzędzia prawne, które pozwalają zastosować odpowiednie ulgi podatkowe oraz najlepsze formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Podpowiedzieli, jak przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić pieniądze.
– "Wszystkie kwestie związane z podatkami trzeba wykonywać rozsądnie i bezpiecznie. Czyli powinny mieć ekonomiczne i gospodarcze uzasadnienie z dalszym rozwojem działalności, by mogły być neutralne podatkowo. Jeśli coś chcemy zreorganizować sztucznie, dla nieuzasadnionych ekonomicznie powodów, to tej ekonomicznej neutralności nie będziemy mogli zaznać". – podkreślał radca prawny Jakub Owczarek.
Eksperci z Filipiak Babicz Tax na co dzień zajmują się doradztwem podatkowym na rzecz przedsiębiorców oraz firm rodzinnych. Pokazali ogromne doświadczenie, wskazując optymistyczne aspekty systemu podatkowego. Zaprezentowali możliwości, które pozwalają przedsiębiorcom pozostawić sobie trochę dodatkowych pieniędzy w kieszeni i zaoszczędzić firmom na płaceniu podatków. Oczywiście bezpiecznie i z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Jakub Owczarek i Filip Kołeczko zaprezentowali, w jaki sposób podejść do rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Zobrazowali aspekty zmian w podatkach związanych z Polskim Ładem. Poruszyli także kwestie:
- Estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek;
- nowych ulg, które można zastosować w rozliczeniu rocznym (ulga na ekspansję, ulga sponsoringowa, ulga na robotyzację);
- nowych rozwiązań dla grup kapitałowych (ulga konsolidacyjna, Polska Spółka Holdingowa);
- nowości, która pojawi się w maju 2023, czyli Fundacji Rodzinnych;
- możliwości optymalizacji podatkowych poprzez różnego rodzaju inwestycje, takie jak: ulga inwestycyjna, ulga badawczo-rozwojowa, ulga na prototyp czy preferencyjne opodatkowanie przychodów uzyskanych z praw własności intelektualnej (Ulga IP Box — przychody z patentów, wzorów przemysłowych, programu komputerowego, wzorów użytkowych).
Eksperci zobrazowali także, jak przepisy polskiego ładu wpłynęły na finanse jednostek samorządów terytorialnych.
– "Prawidłowo ułożona funkcja podatkowa w przedsiębiorstwie może stanowić taką samą przewagę konkurencyjną jak nowoczesna linia produkcyjna. W celu zabezpieczenia się prosić dobrze jest o interpretację podatkową — gdyż jest to tanie rozwiązanie, by zyskać bezpieczeństwo podatkowe". – informował doradca podatkowy Filip Kołeczko.
Możliwości rozwoju MŚP i jednostek samorządu terytorialnego
– "Wielkopolski Fundusz Rozwoju to instytucja, która ma pieniądze dla firm. W niestabilnych czasach warto szukać nowych możliwości finansowania działalności gospodarczej i korzystać z oferowanych możliwości" – mówił burmistrz Franciszek Marszałek, otwierając konferencję.
Przedstawiciel Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju — Jakub Paduch opowiedział o instrumentach finansowych. Zaprezentował możliwości finansowania firm na preferencyjnych warunkach bez dodatkowych opłat czy prowizji. Wymienił różne formy finansowego wsparcia biznesu, takie jak:
- Pożyczka Ekspansja — dla firm, które chcą wejść na rynki zagraniczne
- Pożyczka Regionalna
- Pożyczka Miejska
- Pożyczka EKOenergetyczna
- Pożyczka Obrotowa
- Pożyczka Prorozwojowa
- Poręczenie
– "W trudnych czasach dobrze jest stawiać na stabilnych i dobrych parterów. Oferowane przez nas wsparcie dla firm można przeznaczyć na cele obrotowe i inwestycyjne, co w efekcie będzie przekładało się także na zwiększenie atrakcyjności Wielkopolski" — podkreślał Jakub Paduch — ekspert WFR ds. zrównoważonego rozwoju.
Nowa perspektywa unijna dla firm, czyli Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027
Zwieńczeniem wydarzenia była rozmowa o wielkich pieniądzach z Unii Europejskiej, które są do rozdania firmom. Temat Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027 omówiła Katarzyna Kurczaba z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kaliszu.
Organizacja ta zajmuje się informowaniem o Funduszach Europejskich, pomocą w przygotowaniu wniosków — odpowiada na pytania dotyczące pisania i rozliczania wniosków (nie pisze wniosków) oraz informuje o obecnie realizowanych projektach. Ponadto organizuje spotkania i szkolenia, a oferowana przez nią pomóc jest bezpłatna.
– "Wszyscy czekamy na nowości i szczegóły dotyczące kolejnej transzy Funduszy Europejskich, a najnowsze informacje mają pojawić się niebawem. Nowy program wyszczególnia 13 priorytetów. Największą alokację środków przyznano Funduszom Europejskim dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym" — informowała przedsiębiorców Katarzyna Kurczaba.
A jest o co walczyć, bo do zdobycia są ponad 2 miliardy Euro. W ramach programu dla Wielkopolski na lata 2021-2027 wspierany będzie potencjał działalności, prace badawczo rozwojowe, usługi rozwojowe (dofinansowanie szkoleń), kompleksowa aktywizacja zawodowa (w tym dotacja na zatrudnienie — finansowana przez Powiatowe Urzędy Pracy i Ochotnicze Hufce Pracy), wsparcie procesów adaptacyjnych pracodawców i pracowników, wsparcie efektywności energetycznej — i przede wszystkim — konkurencyjności i rozwoju przedsiębiorstw (w tym kierunku możemy liczyć głównie na instrumenty finansowe).
Już niebawem do informacji publicznej podany zostanie szczegółowy program naboru wniosków o Fundusze Europejskie 2021-2027.