PolecanyBiznes.plPorady BiznesowePoczucie własnej wartości jako podstawa do budowania dochodowego biznesu
Iwona Kopacz

Poczucie własnej wartości jako podstawa do budowania dochodowego biznesu

przez Artykuł gościnny

Poczucie własnej wartości to tak naprawdę podstawa do budowania szczęśliwego życia, także w obszarze biznesu. Podobnie jak przy budowie domu musimy najpierw zbudować solidne fundamenty, aby można było zbudować na nim trwały i bezpieczny dom. W jaki sposób poczucie własnej wartości wpływa na biznes? Sprawdź!

 

Przekonania a biznes

W większości przypadków wywodzimy się z pokolenia, gdzie rodzice nie zapewnili nam odpowiednich narzędzi i środków, abyśmy wypracowali odpowiedni poziom naszej wartości. Nie dlatego, że nie chcieli. Oni sami nie zostali w nie wyposażeni przez swoich rodziców. To sprawia, że tak ważne jest, aby jako dorosła osoba zadbać o to samodzielnie. Poczucie własnej wartości można wypracować. Jesteśmy z założenia istotą idealną. Posiadamy wszystkie zasoby, aby wieść szczęśliwe życie na każdej płaszczyźnie. Żeby tego dokonać, potrzebujemy zlokalizować swoje przekonania, które często nie są dla nas wspierające. Przez co sabotujemy siebie w wielu przypadkach.

 

Jak zbudować dochodowy biznes?

Skuteczny i dochodowy biznes jest łatwiej zbudować, gdy mamy odpowiedni poziom pewności siebie i nasza życiowa energia przyciąga klientów, którzy chętnie płacą. Wierze w prawo przyciągania i moc pozytywnego myślenia. Co nie oznacza, że wszystko samo się zrobi. Przy pomocy odpowiednich narzędzi możemy sobie pomóc w rozwoju siebie i naszego biznesu.

Jak mawiał Neville Goddard "sekretem jest czucie", dlatego kładę duży nacisk na prace ze swoim poczuciem własnej wartości i emocjami. Pieniądze są energią. Jeśli czujemy się dobrze i mamy z nimi dobrą relacje będziemy z nimi w lepszej relacji i zaczną do nas napływać łatwiej. W łatwiejszy sposób będziemy pracować i przyciągniemy klientów, gdy fundamenty naszego życia będą dobrze zbudowane.

 

5 sposobów, by wzmocnić poczucie własnej wartości

Jak pracować z poczuciem własnej wartości? Nie ma złotego środka i zasady, jak należy to robić. Jest natomiast zbiór metod, które można wykorzystać, aby poczuć się ze sobą lepiej.

 

Po pierwsze: zastanów się, jak do siebie mówisz?

Jakich słów używasz – przede wszystkim w momentach, gdzie jest trudniej lub coś wyszło nie do końca tak, jak sobie życzyłaś? Jesteś dla siebie wtedy przyjaciółką? Czy podobnie jak większość ludzi najgorszym krytykiem, a często również katem?

Wypisz listę zwrotów, które mogą Cię wspierać w trudnych momentach. Każdy ma chwile, gdzie sobie myśli – wszystko, co robię, jest do niczego. Nawet jeśli ta chwila trwa tylko moment, warto zebrać odpowiednie sformułowania, które będą pomocą. Na przykład:

  • "jestem dobra",
  • "jestem wystarczająca",
  • "kocham siebie",
  • "wszystko, co robię, wychodzi mi na dobre",
  • "wszystko działa na moja korzyść".

Są to tak zwane afirmacje, czyli słowa, zwroty i zdania, które wspierają nas w rozwoju. Warto mówić je sobie często!

 

Po drugie: wypisz swoją listę 50 pozytywnych rzeczy na swój temat

Spotkałam się już wielokrotnie, że szczególnie kobiety, potrafią wypisać listę negatywów, jednak z pozytywami mamy trudność. Kiedyś popularne było powiedzenie – "Nie chwal się". Co powodowało, że nie zostaliśmy nauczeniu skupiania się na swoich pozytywach, bo nie wypada.

A na czym się skupiamy- tego mamy więcej. Dlatego to ćwiczenie zrób bardzo skrupulatnie. Jeśli myślisz, że 50 to za dużo – wypisz 100. Takie ćwiczenie skupiania się na pozytywach to doskonały początek do poprawy jakości swojego życia.

 

Po trzecie: wypisz swoją listę 50 sukcesów

Często nie mamy pojęcia, jak wiele w życiu już dokonaliśmy, dopóki nie wypiszemy sobie "czarno na białym". Nasze dokonania nie muszą być ogromne. To może być coś małego jak na przykład napisany artykuł, prowadzenie fanpage na Facebook, czy większe, jak np. zdane prawo jazdy, czy skończenie studiów. Jeśli nie do końca wiesz, co możesz napisać, aby dokończyć listę 50 sukcesów – zapytaj bliskich Ci osób. Na pewno będą w stanie pomóc dokończyć listę.

 

Po czwarte: zastanów się, jakie masz otoczenie?

Jesteśmy wynikiem 5 osób, którymi się otaczamy. Jeśli jesteś wśród 5 biedaków – będziesz szóstym, jeśli jesteś wśród 5 narzekaczy – będziesz szóstym. Jeśli jesteś wśród 5 szczęśliwych – będziesz szóstym szczęśliwym człowiekiem. W teorii bardzo prosta zasada jednak w praktyce bywa różnie. Nie każdy ma wspierające otoczenie, jednak będąc świadomym, możemy lepiej dobierać komunikaty, które do nas trafiają i selekcjonować lepiej swoje środowisko oraz to z kim mamy do czynienia. Prawda jest taka, że z czasem, gdy się zmieniamy, nasze otoczenie zmienia się razem z nami, jednak to wymaga odpowiedniej pracy.

 

Po piąte: nie poddawaj się!

Z pracą ze sobą jest tak samo, jak z ćwiczeniem na siłowni. Gdy będziemy systematyczni i wytrwamy- efekty będą widoczne i zbierzemy owoce naszej pracy. W chwilach trudnych przypominaj sobie listę swoich pozytywnych cech oraz sukcesów.

Pamiętaj, nie musisz wszystkiego robić sama! Warto prosić o pomoc i z odpowiednimi ludźmi wzrastać. Era "Zosi samosi" nie jest już w modzie. W grupie możemy osiągnąć o wiele więcej.

To tylko niektóre sposoby na pracę z poczuciem własnej wartości. Jeśli uwierzysz w siebie i wewnętrznie będziesz czuła, że to, co robisz, jest bardzo wartościowe, klienci to zauważą i swoją energią przyciągniesz odpowiednie osoby. Biznes będzie rósł razem z Tobą. W dzisiejszych czasach liczy się pasja i zaangażowanie, a konkurencja nie będzie miała najmniejszego znaczenia.

Iwona Kopacz

Artykuł przygotowała: Iwona Kopacz – coach w podróży do siebie, trener NLP. Miłośniczka rozwoju osobistego, podróży i poznawania nowych kultur. Wierzy, że niemożliwe nie istnieje. Współautorka książki pt.: "Książka Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie".

Facebook: https://www.facebook.com/perfectorhappy

Powiązane artykuły

Napisz komentarz