PolecanyBiznes.plPorady BiznesowePomysł na biznes – jak go znaleźć?
Pomysł na biznes

Pomysł na biznes – jak go znaleźć?

przez Artykuł gościnny

Pomysł na biznes to wyzwanie, przed jakim staje każdy przyszły przedsiębiorca. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania – wyboru branży i grupy docelowej oraz formy prowadzenia działalności. Czy własną firmę można otworzyć w każdym wieku? Jak znaleźć pomysł na biznes i jak go zrealizować?

 

Idealny pomysł na biznes

Pomysł na biznes w dużej mierze zależy od kwestii indywidualnych. Jak go znaleźć? Na początku określ swoje priorytety – czy chcesz mieć firmę rodzinną, lokalną, a może międzynarodową. Zwróć przy tym uwagę na swój styl życia – na przykład, czy lubisz podróżować, czy raczej jesteś domatorem. Zastanów się nad zasobami, jakimi dysponujesz, czyli finansami i lokalem. Wybierając branżę, w której chcesz działać, przyjrzyj się swoim kwalifikacjom. W tym celu polecam zacząć od przeanalizowania swoich doświadczeń zawodowych, wiedzy, umiejętności, zdolności i talentów. Aby to zrobić, możesz wspomóc się Testem Gallupa.

 

Pomysł na biznes – znajdź niszę na rynku

Istotne jest też rozejrzenie się na rynku i znalezienie niszy. Przy określaniu grupy docelowej przydatna jest książka "Strategia błękitnego oceanu" autorstwa W. Chan Kim i Renée Mauborgne. Możesz rozejrzeć się w różnych miastach i tam poszukać pomysłów na firmę. Sprawdź, jakie biznesy już istnieją, a jakich brakuje. Przejrzyj fora dyskusyjne i dowiedz się, czego potrzebują ludzie.

Odwiedź też eventy i targi biznesowe – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Podczas pokazów, szkoleń, bankietów i spotkań z różnymi przedsiębiorcami, zyskasz niejedną inspirację. Czerp z doświadczeń przedsiębiorców, zadawaj pytania, obserwuj. Pomogą Ci również książki i media branżowe dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Outsourcing, franczyza czy istniejący już biznes?

Skutecznymi pomysłami na firmę mogą okazać się outsourcing, franczyza, kupno istniejącego już biznesu czy znalezienie wspólnika. Możesz także pomyśleć nad rozszerzeniem rodzinnej działalności gospodarczej, tworząc uzupełniającą ją firmę. Jeżeli masz pasję, która może zainteresować ludzi i jesteś w stanie wykorzystać ją w biznesie, rozważ tę opcję. Być może jest to autorski koncept biznesowy?

 

Młodzi ludzie w świecie biznesu

Pomysł na biznes dla młodych stanowi spore wyzwanie, ale wnosi też wiele innowacji. Jak wynika z raportu "Przedsiębiorczość ludzi młodych" stworzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!, motywacja finansowa oraz wizja wolności i samodzielności to najczęstsze motywy, dla których osoby młode zakładają firmy. Ponadto 92% respondentów wymienia chęć indywidualnego dopasowania czasu pracy – ważny jest dla nich work-life-balance. Tyle samo pragnienie uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń. Dla 90% istotę stanowią bezpośredni wpływ na odniesienie sukcesu i realizacja własnych pomysłów, z kolei 68% zwraca uwagę na kontynuację tradycji rodzinnych.

 

Pomysł na biznes dla młodych

Tym, co według młodych przedsiębiorców jest ważne w biznesie, jest poszerzanie swojej wiedzy poprzez korzystanie z materiałów dostępnych w internecie, udział w webinariach, konferencjach, szkoleniach i kursach, kontakty biznesowe, ukończenie studiów kierunkowych oraz mentoring, coaching i konsultacje biznesowe. Pomysł na biznes dla młodszej osoby jest także obwarowany trudnościami. Wśród nich przedsiębiorcy wymieniają obawy związane z poniesieniem porażki, utratą pieniędzy lub odpowiedzialnością, jak również brak poczucia bezpieczeństwa, konkurencyjność, problemy w planowaniu działalności firmy, brak wsparcia w działaniach oraz nierównowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Młodzi przedsiębiorcy obawiają się, że nie będą umieć sprostać kwestiom prawnym i podatkowym czy sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju.

 

Pomysł na biznes dla osób dojrzałych

Pomysł na biznes po 50-tce – jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie z października 2023 roku pt. "Przedsiębiorcy 50+" – realizuje w Polsce 23% osób w tym wieku, które są aktywne zawodowo. Tym samym zajmują one trzecie miejsce wśród obywateli państw Unii Europejskiej, gdzie dla porównania liczba ta wynosi średnio 18%. Motywacje kierujące ludzi dojrzałych do zakładania firm plasują się na różnych płaszczyznach. Dla 71% badanych głównym motorem do działania jest potrzeba niezależności, aż 69% chce wykorzystać dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe i wiedzę. Natomiast dla 63% respondentów ważne jest utrzymanie aktywności zawodowej po utracie zatrudnienia na etacie. Co więcej, 62% osób po 50 roku życia chce zarabiać więcej niż w pracy etatowej. Tyle samo pragnie spełniać swoje marzenia biznesowe. Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w 2022 roku 35 tysięcy osób po 50-tce założyło jednoosobowe działalności gospodarcze, co stanowi 12% wszystkich tego typu firm powstałych w tym czasie.

 

Problemy przedsiębiorców w wieku 50+

Pomysł na biznes na emeryturze? Dlaczego nie? Raport "Przedsiębiorcy 50+" wykazuje, że 44% aktywnych zawodowo po 75 roku życia stanowią osoby samozatrudnione. Przeszkody, z jakimi muszą zmagać się ludzie dojrzali podczas zakładania i prowadzenia firm to przede wszystkim trudności finansowe, w tym wysokie koszty zatrudnienia pracowników, brak funduszy na promocję biznesu czy utrudnienia przy pozyskiwaniu kapitału zewnętrznego. W rozwiązaniu tych problemów, pozyskaniu funduszy na start i rozwój firmy czy stworzeniu biznesplanu pomoże doradca i mentor biznesowy.

 

Podsumowując, pomysł na biznes warunkuje wiele kwestii indywidualnych, a własną firmę niezelżenie do jej rozmachu mogą prowadzić zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Jak widać z artykułu, w biznesie jest miejsce dla młodych i dojrzałych przedsiębiorców.

Izabela Anuszewska

Autor: Izabela Anuszewska — ekspertka w dziedzinie funduszy i rozwoju biznesu, mentorka biznesowa, inwestorka. Od 2004 roku właścicielka butikowej firmy consultingowej DaVinci. Wieloletnia mentorka i trenerka, członkini w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, ambasadorka Klubu Przedsiębiorczych Kobiet oraz ekspertka i członkini Girls Money Club.

Miejsca w sieci:

Powiązane artykuły

Napisz komentarz