PolecanyBiznes.plBiznesPoradnik przedsiębiorcy: jak zrelaksować się i naładować baterie w Święta Bożego Narodzenia
Poradnik przedsiębiorcy: jak zrelaksować się i naładować baterie w Święta Bożego Narodzenia

Poradnik przedsiębiorcy: jak zrelaksować się i naładować baterie w Święta Bożego Narodzenia

przez Renata Zielezińska

Dla wielu firm grudzień to kluczowy miesiąc, w którym sprzedaż produktów i usług jest największa. Do tego podsumowanie roku, stworzenie strategii na kolejne 12 miesięcy oraz ogarnięcie wszystkich bieżących zadań sprawia, że niepokój może się kumulować. Jak pisałam w artykule pt.: Jak przedsiębiorcy spędzają Święta Bożego Narodzenia? wielu z nich zamierza pracować w okresie świąteczno-noworocznym. Szczerze mówiąc, przerwa świąteczna to najbardziej stresujący okres w roku dla właścicieli firm. Przygotowałam kilka porad dla zapracowanych przedsiębiorców. W poniższym artykule podpowiadam jak odpocząć i zadbać o życiowy balans w święta.

 

Mentalność biznesowa przedsiębiorców

Większość przedsiębiorców opracowuje podsumowanie roku czy nową strategię i cele do osiągnięcia na kolejny rok biznesowy gdzieś pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Dla wielu właścicieli firm to bardzo pracowity i stresujący czas, w którym inni mogą pielęgnować tradycje, cieszyć się spotkaniami z bliskimi czy po prostu odpocząć. Przedsiębiorcom i właścicielom firm trudno jest często wyłączyć ich biznesową mentalność podczas Bożego Narodzenia czy innego okresu świątecznego w ciągu roku.

 

Zaplanuj urlop i poinformuj o nim swoich klientów

Jedną z najważniejszych rzeczy jest zaplanowanie czasu na relaks i wypoczynek. Może wydawać się to oczywiste, jednak właściciele firm często o tym zapominają. Bardzo ważne, jest znalezienie chwili dla siebie. Rozumieją to chyba wszyscy. Dlatego także przedsiębiorcy powinni zaplanować świąteczny wypoczynek i zabawę w gronie najbliższych oraz poinformować swoich klientów, że np. nie będą dostępni pod telefonem i mailem pomiędzy Bożym Narodzeniem a 6 stycznia. Dzięki temu klienci nie poczują się sfrustrowani w momencie, gdyby potrzebowali się z tobą skontaktować w tym czasie. Zdecyduj, na jakie działania chcesz poświęcić czas. Zaplanuj czas na pracę i zabawę. Wybierz zajęcia, które trzeba wykonać, czy imprezy, w których warto wziąć udział.

 

Zaakceptuj, że pewnych rzeczy nie da się zrobić

Pogódź się z faktem, że niektóre sprawy pozostaną niedokończone. Bez względu na to, jak bardzo starasz się planować z wyprzedzeniem, poświęcenie czasu na relaks podczas świątecznej przerwy oznacza odpuszczenie niektórych zadań lub po prostu zaczekanie z ich wykonaniem do stycznia. Tego typu podejście pozwoli Ci ustalić priorytety i ukończyć najważniejsze projekty.

 

Sprawdzaj maile maksymalnie raz dziennie

Wiele osób nie używa firmowego telefonu i laptopa podczas świątecznego wypoczynku. Moim zdaniem warto jednak regularnie czytać maile np. o jednej wybranej porze dnia. Dzięki temu możesz być na bieżąco. Nie przegapisz niczego istotnego, a w razie konieczności możesz "ugasić pożar". Najlepszym wyjściem jest zachowanie zdrowego trybu myślenia pomiędzy pracą i życiem osobistym. Możesz przeznaczyć kilka godzin na pracę wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy najbliżsi śpią, a resztę czasu w 100% poświęcić rodzinie i znajomym.

 

Celebruj wdzięczność

Serotonina to substancja chemiczna uwalniana w mózgu za każdym razem, gdy jesteśmy wdzięczni. Zastanów się, co wyjątkowego zdarzyło się w twoim życiu biznesowym w minionym roku kalendarzowym. Poświęć chwilę, aby zastanowić się, za co odczuwasz wdzięczność. Ponownie przemyśl swoje "dlaczego". To działanie wraz z celebrowaniem wdzięczności zdecydowanie dodadzą energii do realizacji kolejnych zadań i projektów w nowym roku. Spisz wszystko, za co jesteś wdzięczny — od najmniejszych spraw takich jak uśmiech, czy życzliwość, po te ogromne takie jak przebyte szkolenia, najlepsze kontrakty i współprace, pomysły, które były strzałem w dziesiątkę czy otrzymane nagrody firmowe.

 

Daj sobie czas na odpoczynek

Trzeba być silnym, by umieć wyłączyć komputer i pobyć z rodziną. Choć wydaje się to niemożliwe, to jest całkiem fajne. Jeśli czujesz nieodpartą chęć do sprawdzenia maili po obiedzie czy scrollowania social mediów lub zrobienia mnóstwa zdjęć do mediów społecznościowych, tym bardziej nie czyń tego najbliższym. Skup się na odpoczynku i celebrowaniu czasu z rodziną.

 

Spędzaj czas aktywnie (na zewnątrz)

Przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie po zjedzeniu mnóstwa świątecznych dań i słodkości, to doskonałe rozwiązanie ze względu na szereg korzyści zdrowotnych. Obniża poziom stresu i ciśnienie krwi, dotlenia, przyspiesza przemianę materii i wyszczupla ciało. Poza tym pobudza kreatywność i pozwala aktywnie spędzać czas z najbliższymi.

 

Zapomnij o poczuciu winy

Ustal własne priorytety. Spędzaj czas z najbliższymi i odpoczywaj w święta. Jeśli to dla Ciebie ważne, poświęć kilka godzin na pracę i nie miej poczucia winy. Skoncentruj się na otaczających cię osobach i relacjach z nimi. Praca będzie na ciebie czekać po świątecznym wypoczynku. To nieuniknione, że dla właścicieli firm praca nigdy się nie kończy. Warto jednak wykorzystać świąteczną przerwę na spędzanie czasu z najbliższymi oraz przygotowaniu się do nadchodzącego roku kalendarzowego.

Poradnik przedsiębiorcy: jak zrelaksować się i naładować baterie w Święta Bożego Narodzenia

Jestem przykładem na to, że nawet najbardziej zapracowani właściciele firm mogą zrobić sobie przerwę, odpocząć, zadbać o życiowy balans i zregenerować siły podczas Świąt Bożego Narodzenia. Trzeba jedynie wiedzieć, jak się do tego przygotować, a wszystkie kwestie z tym związane znajdziesz w tym właśnie artykule.

Ciesz się celebrowaniem Świąt Bożego Narodzenia i czasem na odpoczynek. Wszystko po to, by wejść w Nowy Rok ze swoim biznesem wypoczęta, gotowa do działania i z wyjątkową energią. I przestań odczuwać winę. Pamiętasz, dlaczego zdecydowałaś/eś się otworzyć własną firmę? Jedną z korzyści prowadzenia biznesu jest elastyczny czas pracy. Pamiętaj zatem, że nie pracujesz dla swojej firmy, tylko to ona pracuje dla Ciebie.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz